• چهارشنبه ۱۵ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-5784-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

77 درصد اراضی لرستان دیم هستند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان گفت: 77 درصد اراضی استان دیم هستند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر عبدالرضا بازدار در همایش تخصصی"فرسایش خاک در استان، تهدیدها و راهکارها" اظهار کرد: با توجه به اهمیت موضوع خاک 14 آذر تحت این عنوان نامگذاری شده و البته در سال 2015 سال جهانی خاک را داشتیم که حساسیت آن را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه در ایران یک هفته به این موضوع اختصاص یافته است، گفت: در این راستا برنامه‌های متنوعی ترتیب داده شده تا همگان از اهمیت موضوع مطلع و از فضای دانشگاهی بیرون آید.

بازدار با بیان اینکه تمام تلاش‌ها به سمت تبدیل حفاظت خاک به خواست عمومی و فرهنگ، هدف گرامی‌داشت این هفته است، افزود: موضوع خاک با امنیت غذایی و سلامت جامعه در ارتباط است و هرچه در این رابطه آگاهی و اشرافیت بیشتر باشد سطح سلامت مردم افزایش می‌یابد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه وضعیت منابع خاکی ما خیلی مناسب نیست، اظهار کرد: حداقل خاکی که داریم به شدت تحریک‌پذیر است.

وی متوسط جهانی فرسایش را بین 5 تا 8 تن در هر هکتار عنوان کرد و ادامه داد: این آمار در کشور حدود 17 تن است چراکه عوامل خاکسازی زمین‌های ایران به علت خشکی اقلیم بسیار ضعیف هستند.
بازدار تصریح کرد: بارش باران و برف در کشور ضعیف بوده و چندین سال برای تشکیل یک سانتی متر خاک نیاز است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه برنامه‌ها و سیاست ما باید در راستای حفظ این منبع ارزشمند باشد، گفت: هرجا که خاک تحلیل رفته تعادل اکوسیستم نیز به هم خورده است.

وی به اهمیت موضوع آب در کشور اشاره کرد و افزود: خاک مقوله آب را مهم کرده و این دو در کنار هم معنی دارند. برای همین سیاست وزارت جهاد کشاورزی حفظ این دو با هم است و راهبردهای خوبی در دست اقدام دارد.

بازدار خاطرنشان کرد: هم اکنون دو ماه از فصل زراعی می‌گذرد اما تا به حال به طور متوسط 25 میلی‌متر بارندگی داشتیم و آمار بلندمدت ما 80 میلی‌متر بوده که پراکنش آن نیز نامناسب بوده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان با بیان اینکه رژیم‌های بارندگی به شدت تغییر کرده است، افزود: هم اکنون با معضل زوال بلوط روبرو هستیم که به علت تضعیف درخت رخ می‌دهد و خالی شدن عرصه از این درختان باعث تخریب خاک شده است.

وی به استفاده از ظرفیت دانشگاه برای حفاظت از خاک تأکید کرد و ادامه داد: هم اکنون از 780 هزار هکتار اراضی کشاورزی استان 77 درصد دیم هستند و علیرغم منابع آبی خوب، تخصیص مناسبی نداریم.

بازدار خاطرنشان کرد: مزارع ما خاک‌ورزی متناسب با اقلیم خشک نیاز دارند تا کمترین ضربه خاک وارد شود چراکه بهره‌وری ما ضعیف است و از حداقل‌هایی نیز که داریم به خوبی استفاده نمی‌کنیم .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان یادآور شد: در گذشته روستا منبع تولید بوده اما حال این گونه نیست برای همین باید به سمتی برویم که از این ظرفیت به خوبی استفاده شود .

وی لرستان را استانی مناسب برای کشت انواع حبوبات برشمرد و گفت: با این وجود عمده محصول تولیدی گندم و جو است و در این مورد خیلی ورود نشده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: