• سه شنبه ۱۴ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۷
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 969-3314-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل بهزیستی لرستان: یک شهر معلول نمی‌تواند پذیرای آحاد جامعه باشد/

بهترین هدیه به معلولین مناسب‌سازی است

مدیرکل بهزیستی لرستان گفت: یک شهر معلول به هیچ عنوان نمی‌تواند پذیرای آحاد جامعه   اعم از سالمندان، جانبازان و معلولین باشد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، اسدالله حیدری در مراسم روز جهانی معلولین با اشاره به موفقیت‌های کسب شده در سطح کشور توسط جامعه معلولین استان خاطر نشان کرد: نظر به اهمیت موضوع معلولیت، سازمان ملل متحد در سال ۱۹۸۱ به منظور توجه بیشتر مردم و دولتها، سوم دسامبر را روز جهانی معلولین نامگذاری کرد.

وی گفت: این مناسبت فرصتی است برای نکو داشت و تکریم از انسان‌هایی که در عرصه‌های مختلف زندگی فردی و اجتماعی خود، نشان داده‌اند تمام توانایی یک انسان، قدرت فیزیکی و جسمانی او نیست بلکه سایر توانمندی‌هایی که می‌تواند در صورت نقص در عملکرد اندام‌ها، با عزم و اراده و توان روحی بر آن کاستی‌ها فائق آمده و از خود در عرصه‌های مختلف توانمندی‌هایی به منصه ظهور بگذارند تا بتوانند با توجه به ظرفیت و موفقیت‌های خود به خودباوری برسند .

دکتر حیدری با اشاره به خیل عظیم معلولان موفق و تحصیل کرده در استان تصریح کرد: امروزه معلولیت دیگر یک پدیده فردی نیست، بلکه یک مفهوم اجتماعی است.   بنابر اعلام سازمان ملل متحد افراد تنها به صرف داشتن نقص و ناتوانی در ساختار یا عملکرد بدنی معلول تلقی نمی‌شوند، بلکه چنانچه فردی دچار نقص عضو شده باشد و در مواجهه با موانع فرهنگی، اجتماعی و فیزیکی در محیط خود از دستیابی به فرصت‌های برابر با سایر آحاد جامعه و مشارکت کامل اجتماعی محروم شود، معلول محسوب خواهد شد و به همین دلیل است که کشورهای توسعه یافته در تمامی برنامه‌های خرد و کلان اجتماعی خود به دنبال رفع موانع، حضور و مشارکت اجتماعی معلولین هستند.

مدیرکل بهزیستی لرستان با اشاره به کنوانسیون‌های جهانی گفت: در این کنوانسیون‌ها که ایران هم از اعضای آن بشمار می‌آید بر تلاش برای تحقق حقوق شهروندی و توزیع عادلانه منابع و فرصت‌های اجتماعی، ایجاد فرصت‌هایی برای سالمندان و معلولین، رفع تبعیض و حق مشارکت کامل برای معلولان، احترام به تفاوت‌ها و تلاش برای بهبود زندگی آنان بر اساس حقوق شهروندی و کرامت انسانی، گسترش چتر بیمه‌ای و تامین اجتماعی علی‌الخصوص برای معلولین و تغییر نگرش‌ها بجای نگاه ترحم‌آمیز تاکید شده است.

 وی در ادامه بهترین هدیه به معلولین را مناسب‌سازی ادارات، مبلمان و محیط شهری دانست و افزود: سیاستگذاری غیر عادلانه یک مدیر غیر فراگیر و یک قانون‌گذار بی‌توجه به حقوق این افراد می‌تواند شهر و جامعه را معلول سازد و یک شهر معلول به هیچ عنوان نمی‌تواند پذیرای آحاد جامعه اعم از سالمندان، جانبازان و معلولین باشد و این بزرگترین درصد اقلیت اجتماعی را از امکانات اجتماعی محروم سازد و جمعیت کثیری را با چالش مواجهه سازد.

حیدری با اشاره به اینکه شهر برای مردم است و نه مردم برای شهر تاکید کرد: باید با مشارکت سایر دستگاه‌ها زمینه رفع تبعیض و حضور معلولین را در اجتماع فراهم کنیم و مسئولین این جمعیت کثیر را در برنامه‌های خود ببینند و زمینه‌ساز ظهور و بروز توانمندی‌ها و استعداد آنان باشند.

مدیرکل بهزیستی لرستان اشتغال را از مهمترین دغدغه‌های معلولین عنوان کرد و افزود: معلولین هم عضو جامعه هستند و باید به این قشر هم خدمات ارائه شود و در مسائل استخدامی و خدمات دیگر به این قشر آسیب‌پذیر توجه ویژه شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: