• یکشنبه ۱۹ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۵۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-4384-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
همچنان خانه‎ای برای تصفیه در لرستان نیست

موریس اینبرگر گفت: تمدن‎ها همه نابود خواهند شد نه به علت بلای آسمانی یا فاجعه ناگهانی مانند جنگ هسته ‎ ای، بلکه در اثر غوطه ور شدن و خفگی تدریجی در کثافات و دورریزهای خود.

بله... از ماست که بر ماست. هر بلایی که دامن‎گیر بشر می‎شود را خود مدیریت می‎کند بی آنکه به عواقبش بنگرد. از گذشته ‎ های دور آب را مایه حیات می ‎ دانستند و تمدن ‎ ها در جایی که وفور آن بود پایه‎گذاری می‎شدند. کم ‎کم آب‎ها بیشتر و بیشتر به فاضلاب تبدیل شدند و عواملی چون افزایش جمعیت، بهای اندکی که انسان برای محیط زیست به علت رایگان بودن قائل می ‎ شود، پیشرفت‎های تکنولوژیکی و... در ویرانگری آن موثر بوده است. خساراتی که در اثر آلودگی آب‎های سطحی به صورت مرگ و میر آبزیان روی داده و در کشور نیز به کرات دیده می‎شود. در همین راستا لزوم جمع‎آوری پساب‎ها به خوبی حس شده و احداث تصفیه‎خانه فاضلاب برای این موضوع امری اجتناب ناپذیر است.

سال گذشته سی‎ام آذر گزارشی در مورد وضعیت تصفیه‎خانه‎های فاضلاب استان تحت عنوان«بنویس تصفیه‎خانه، بخوان هیچ» توسط ایسنا منطقه لرستان، تنظیم شد و روند طی شده مورد بررسی قرار گرفت.

با توجه به حساسیت موضوع امسال نیز این مهم را موضوع گزارشی جدید قرار دادیم تا مشخص شود از کجا به کجا رسیده‎ایم؟!

آرزوی وزیر نیرو محقق نشد

چهارم دی‌ماه ۸۳ حبيب‌الله بیطرف ، وزیر نیروی وقت در مراسم افتتاحيه تصفيه‌خانه فاضلاب شهر خرم‌آباد مشكل مالي را جدي‌ترين چالش طولاني شدن پروژه‌ها در كشور عنوان كرد و گفته بود: لرستان هم از جمله استان‌هايي است كه از مشكل مالي رنج مي‌برد و مجموعه اعتبارات استاني آن كم است كه به‌تبع رديف اعتبارات استاني طرح‌هاي آب و فاضلاب استان نيز كاهش مي‌يابد.

وی افزود: براي اين مشكل در سال 84 پيشنهاد كرديم علاوه بر رديف‌هاي مالي، اقداماتي براي تقويت فاضلاب شهرهاي استان‌ها صورت پذيرد.

بیطرف يادآور شد: اين رديف مستقل براي شهرهاي بالاي 50 هزار نفر در هر استاني طی برنامه چهارم پيشنهاد شده كه عنايت بيشتر دولت و مجلس را در اين زمينه طلبیده و تاكيد مي‌شود شهرهاي لرستان در اين طرح مورد توجه مضاعف قرار گيرد.

وي در پايان خواستار توجه بيشتر مسئولان استان در بخش آب و فاضلاب شد و گفته بود: در استان‌هاي مجاور لرستان سالانه 10 تا 15 درصد از اعتبارات استاني صرف طرح‌هاي آب و فاضلاب مي‌شود و مسئولان استان نيز بايد اين بخش را مورد حمايت‌هاي جدي خود قرار دهند كه اميدوارم مدول دوم و سوم پروژه تصفيه‌خانه شهر خرم‌آباد تا پايان سال چهارم به بهره‌برداري برسد.

آرزوی وزیر نیرو تا پایان عمر آن دولت محقق نشد و دو سال بعد در دهم مرداد سال 85 مدول دوم تصفيه‌خانه فاضلاب خرم‌آباد افتتاح شد.

پرویز فتاح، وزیر نیروی وقت در این مراسم از اجراي طرح آبرساني به هشت شهر لرستان خبر داد و افزوده بود: هم اكنون در 206 شهر كشور از جمله هشت شهر لرستان طرح تصفيه‌خانه فاضلاب در حال اجراست.

تعطيلي پروژه‌هاي فاضلاب شهرهای لرستان

۲۲ بهمن همان سال مهندس حميدرضا كرموند، معاون وقت آب‌وفاضلاب لرستان از كاهش 47   درصدي اعتبارات بخش فاضلاب شهرهاي استان در سال جاري خبر داد و گفته بود: این امر باعث تعطيلي پروژه‌هاي اين بخش شد.

وی افزود: اعتبارات بخش فاضلاب لرستان در دو رديف جداگانه در قالب اعتبارات خرم‌آباد و ساير شهرها تخصيص مي‌يابد كه در سال جاري اعتبارات فاضلاب شهرستان خرم‌آباد سه ميليارد تومان و اعتبارات ساير شهرها چهارميليارد و 200 ميليون تومان بوده ‌است.

کرم‎وند اظهار كرد: اعتبار بخش فاضلاب شهرهاي لرستان 47 درصد نسبت به سال گذشته كاهش داشته ‌كه اين امر باعث به‌وجود آمدن مشكلات متعددي شده‌است.

معاون مهندسي‌ و توسعه شركت آب‌وفاضلاب لرستان عنوان كرد: همچنين پروژه‌هاي تصفيه‌خانه فاضلاب ساير شهرهاي استان از جمله الشتر، نورآباد، كوهدشت و ازنا را در سال جاري آغاز نكرده‌ايم. در حال حاضر اغلب شهرهاي استان با مشكل شديد فاضلاب مواجه‌اند و در صورت عدم تأمين منابع اعتباري، با معضل جدي مواجه خواهيم بود.

مهندس ايرج دالوند، مديرعامل شركت آب و فاضلاب وقت لرستان نیز در ۱۷مهر ۸۶  طی بازديد از طرح تصفيه خانه فاضلاب بروجرد از مشكلات ناشي از عدم تخصيص بموقع اعتبارات و كمبود مصالح بويژه سيمان انتقاد كرد.

و این گونه بود که لرستان مورد توجه ویژه وزارت نیرو قرار گرفت...

هم اکنون بعد از گذشت حدود 13 سال لرستان درجا نمی‎زند اما پیشرفت خاصی نداشته و در بازدید میدانی که از تصفیه‌خانه‌ چند شهر مختلف لرستان داشتیم از شهروندان در رابطه با وضعیت فاضلاب منطقه سوال شد که همگی از این شرایط دل خوشی نداشتند.

علیرضا احمدی شهروند خرم‎آبادی در این باره اظهار کرد: علی رغم ایجاد تصفیه خانه فاضلاب حجم زیادی پساب به رودخانه سرازیر می‎شود که معضلی جدی  است.

وی به پس زدگی فاضلاب در فصول سرد سال و زمان بارش اشاره کرد و گفت: متاسفانه آبهای روان نیز به شبکه وارد می‎شوند که باعث ایجاد مشکل‎های عدیده‎ای می‎شود.

یکی از شهروندان نورآبادی نیز با بیان این که شبکه فاضلاب نورآباد به شکل سنتی است، ادامه داد: بخش عظیمی از فاضلاب به صورت چاه دفع می‌شود که معضلاتی را به وجود می‌آورد.

کاکی اظهار کرد: دفع غیراصولی فاضلابدر شهر باعث آلودگی‎های زیست محیطی می‎شود.

گودرزی شهروند بروجردی نیز با بیان اینکه دفع اصولی فاضلاب باید در دستورکار متولیان قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: متاسفانه در شهر با تعداد زیادی تانکر مخصوص حمل و دفع زباله مواجه هستیم که احتمال نشت از آنها وجود دارد.

معادل 90 درصد آب شرب تبدیل به فاضلاب می‎شود!

در رابطه با فاضلاب و معضل آن بادکتر حسن ترابی، عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان گفت‎وگو داشتیم و وی اظهار کرد: امروز 90 درصد صحبت‌ها در مورد کمیت آب است و متاسفانه هنگامی‌که به بحران می‌رسیم، آستین‌ها را بالا می‌زنیم تا این بحران‌ها را حل کنیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هشت میلیارد مترمکعب آب شرب در کشور مصرف می‌شود، ادامه داد: از این میزان 7.2 میلیارد مترمکعب معادل 90 درصد این آب تبدیل به فاضلاب شده و تنها 900 میلیون مترمکعب آن تصفیه می‌شود.

این استاد دانشگاه بیان کرد: قبلا ظروف را با خاکستر می‌شستند و حمام‌ها عمومی بود. فاضلاب حمام به صحرا هدایت می‌شد و کشاورزان حتی از گندم آنجا نیز استفاده نمی‌کردند.

ترابی تصریح کرد: آنان همچنین به روش سنتی برای تقویت خاک از کود حیوانی استفاده می‌کردند، چراکه جاذب قوی رطوبت محسوب می‌شد، در آن زمان کود حیوانی را با کود انسانی مخلوط می‌کردند و به مدت یکسال در کوچه باغ‌ها قرار می‌دانند تا میکروب‌ها و انگل‌های آن در یک دوره سرما و گرما از بین برود و در مزارع استفاده شود و این بود که عملکرد گیاه افزایش پیدا می‌کرد.

وی اظهارکرد: این دو ماده که جزو آلاینده‌های زیست محیطی بودند، نهایتا در چرخه قرار می‌گرفتند و نهایتا توسط عمل فتوسنتز به ما بر می‌گشت.

این مدرس دانشگاه لرستان با بیان اینکه زمانیکه بهداشت وارد عرصه شد تمام موارد فوق را غیربهداشتی اعلام کرد، گفت: باید چاه فاضلاب ایجاد شود و این تصمیم عاملی شد که امروز شاهد باشیم حجم عظیمی از فاضلاب وارد منابع آب زیرزمینی شود.

این دکترای تاسیسات آبیاری یادآور شد: کم مصرف کردن(صرفه ‎ جویی) در حوزه آب شرب صرفه ‎ جویی در انرژی بوده و در مصارف خانگی آلودگی آب ثابت است؛ هر جا آب بیشتری مصرف شود، کیفیت فاضلاب بهتر و هرجا آب کمتری مصرف شود، کیفیت فاضلاب کمتر است.

میزان آلودگی هایی که وارد آب می شود، کنترل شود

ترابی با تأکید بر اینکه تأمین آب شرب مشکلات خاص خود را دارد و انرژی زیادی مصرف می ‎ شود، افزود: به همین دلیل است که تأکید می‎شود آب را کم مصرف کنید، اما کم یا زیاد مصرف کردن آب به شرط تصفیه کردن آن اثری در بیلان آب کشور ندارد.

وی تصریح کرد: باید میزان آلودگی‎هایی که وارد آب می ‎ شود، کنترل شود و از مواد شوینده کم ‎خطرتری که با طبیعت سازگاری بیشتری دارند، در راستای کاهش آلودگی استفاده شود.

تنها موضوع فاضلاب دفع و جمع‎آوری آن نیست و بیماری و مشکلات زیست محیطی زیادی را نیز در بردارد که از جمله می‎توان به معضل دفن این پسماندها در رودخانه و اراضی کشاورزی پایین دست شهرها اشاره کرد.

مزارع کوهدشت با فاضلاب آبیاری می‎شوند

حمید طولابی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست کوهدشت نیز با بیان اینکه سیستم تصفیه‌خانه فاضلاب شهر هم اکنون در حال احداث است، اضافه کرد: متاسفانه هنوز فاضلاب و آب‌های زائد در سطح شهر رها هستند و در پایین‌دست مورد استفاده برای کشاورزی قرار می‌گیرند .

فاضلاب شهر خرم‎آباد در رودخانه رهاسازی می‌شود

همچنین طاهر بیرانوند، رئیس اداره حفاظت محیط زیست خرم‎آباد در این خصوص اظهار کرد: رودخانه خرم‌آباد از ارتفاعات شمالی شهر و دامنه‌های سفیدکوه سرچشمه گرفته و از آن خارج می‌شود.

وی اضافه کرد: مشکلات زیست محیطی این رودخانه سال‌هاست که باعث آزار مردم شده چراکه فاضلاب شهر در آن رهاسازی می‌شود.

بیرانوند با بیان اینکه 80 درصد فاضلاب شهری در این رودخانه سرازیر می‌شود، افزود: تصفیه‌خانه فاضلاب شهر تنها 20 درصد از پساب‌های شهری را پالایش می‌کند. باید تصفیه‌خانه فاضلاب شهر را توسعه داد چراکه جوابگوی این حجم پساب تولیدی نیست. در این زمینه مکاتباتی داشتیم و امیدواریم هر چه سریع‌تر مشکل آن برطرف شود.

وی بیان کرد: پاکسازی مناطق آلوده به ویژه رودخانه‌ها که در شهرها جاری هستند از اهمیت بالایی برخوردار است چراکه به طور مستقیم با سلامتی هزاران انسان ارتباط دارد.

و همین دل‌نگرانی از فاضلاب مرکز لرستان را مهندس کاکاوند، مديرکل وقت محيط زيست لرستان در مصاحبه خود با خبرنگار ایسنا در ۳۱ تیر سال ۸۸ مطرح کرده بود.

وی در آن مصاحبه با تاکيد بر اينکه فاضلاب‌هايي که وارد رودخانه شهر خرم‌آباد مي‌شوند، انساني هستند؛ متذکر شد: ميزان واکنش‌هاي بيوشيميايي آب و واکنش‌هاي شيميايي آن در اين رودخانه 500 ppm است. در حالي ‎ که اين ميزان بايد زير ppm100 باشد و اين خود حاكي از آلودگي آب رودخانه است.
و مشکل زیست‎محیطی فاضلاب در لرستان سال‎هاست که با این دیار و طبیعتش عجین شده...

تصفیه‌خانه‌‌ای که امسال کلنگ احداث آن در کوهدشت به زمین زده شد در نهم شهریور ۱۳۸۹ نیز کلنگ‌زنی شده بود ولی ...

مهندس مهدی اکبریان، مدیرعامل سابق شرکت آب و فاضلاب لرستان با اشاره به تصفيه‌خانه فاضلاب کوهدشت گفته بود: اين تصفيه‌خانه در زميني به مساحت 13هکتار و ظرفيت 26 هزار متر مکعب در روز و فرآيند لجن فعال با هوادهي ممتد در حال ساخت است.

وی با بيان اينکه مطالعات پروژه شبکه تصفيه خانه فاضلاب کوهدشت در سال 75 شروع شده است، ادامه داد: عمليات اجرايي پروژه از سال 87 آغاز شده و جمعيت افق طرح 142هزار نفراست؛ پيش بيني مي‌شود سرانه توليد فاضلاب کوهدشت 180 ليتر در روز باشد.

مديرعامل شرکت آبفا لرستان با اشاره به خطوط انتقال فاضلاب کوهدشت تصريح کرد: خطوط اصلي و فرعي فاضلاب اين شهر 223 کيلومتر بوده که بيش از 40 کيلومتر آن اجرا شده است.

حال یک سوال بدون جواب و مبهم در ذهن‌ها متبادر می‎شود که اگر این تصفیه‎خانه در آن زمان شروع شده بود چرا اردیبهشت امسال دوباره کلنگ احداث آن به زمین زده شد؟!

اکبريان همچنین در بازدید استاندار وقت از تصفیه خانه‌ نورآباد در هفتم آذر ۹۲ اظهار کرده بود: فاضلاب نورآباد به‌لحاظ موقعیت خاص در اولویت فعالیت‌های عمرانی این شرکت قرار گرفت و هم‌زمان با اجرای بخش اصلی شبکه فاضلاب، ایستگاه پمپاژ فاضلاب آن نیز به بهره برداری رسیده است.

وی با ارائه‌ گزارشی از روند پیشرفت پروژه‌ فاضلاب شهر نورآباد گفت: مطالعات تصفیه‌خانه‌ فاضلاب این شهر در سال 75 آغاز شد و در دو مدول با فرآیند لجن فعال طراحی شده و تاکنون بیش از 85 کیلومتر از شبکه‌ داخلی و خطوط انتقال فاضلاب انجام شده که حدود 32 کیلومتر باقی‌مانده نیز در حال انجام است.

اکبریان در خصوص تصفیه خانه‌ی فاضلاب نورآباد خاطرنشان کرد: این شرکت با روش BOT تا سال 94 تصفیه خانه‌ی فاضلاب این شهر را در مدار بهره برداری قرار می‎ دهد و با این اقدام بزرگ مشکلات زیست محیطی و بهداشتی شهر نورآباد برطرف می‎ شود.

با توجه به صحبت‎های مدیرعامل سابق دو سال پیش تصفیه خانه فاضلاب نورآباد افتتاح شده است! ولی ای کاش حرف‎ها فقط حرف نمی‎ماندند.

برای آغاز مجدد این پروژه ها تلاش‌های زیادی انجام شد که هر بار بنا بر دلایلی به تعویق می‌افتند و طرح‎ها همچنان راکد بود. بارها وعده کلنگ‌زنی مجدد در رسانه‌ها مطرح شد و سرانجام در ابتدای سال جاری این وعده، محقق و روند ساخت، از سر گرفته شد.

مسئولین شهر همکاری کنند هیچ کدام از پروژه‌ها تعطیل نخواهد شد

مهندس حمیدرضا کرموند، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان در رابطه با آخرین وضعیت تصفیه‎خانه‎های استان گفت: هم اکنون در پنج شهرستان الشتر، دورود، ازنا، کوهدشت و نورآباد عملیات احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب در حال انجام بوده که با شدت و ضعف‌های متفاوت پیگیری می‎شوند.

میزان پیشرفت این پروژه‌ها بین 15 تا 20 درصد است

وی با اشاره به روند اجرایی احداث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب استان اظهار کرد: میزان پیشرفت این پروژه‌ها بین 15 تا 20 درصد است. امیدواریم تا پایان سال آینده بتوانیم اولین تصفیه‌خانه فاضلاب را مورد بهره‌برداری قرار دهیم.

کرم‌وند اضافه کرد: هم اکنون پروژه‌های کوهدشت و نورآباد به خوبی در حال اجرا هستند و البته تصفیه‌خانه‌ دورود تا حدودی ضعیف پیگیری می‌شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان با بیان اینکه اعتبارات ملی برای اجرای این پروژه‌ها کافی نیست، افزود: هم اکنون از محل اعتبار شهرهای دارای تنش فاضلاب 21 میلیارد تومان گرفته‌ایم که بیش از دو برابر سهممان است و مابقی آن را نیز اخذ خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه حجم تولید فاضلاب استان 45میلیون مترمکعب است، گفت: مسئولین شهر همکاری کنند هیچ کدام از پروژه‌ها تعطیل نخواهد شد و با روند مطلوبی پیگیری می‌شود. برای پیگیری پروژه‌ها از بخش فاینانس داخلی و اعتبارات شناور استفاده می‌کنیم که امیدواریم با همراهی نمایندگان مجلس، مدیران و معاونین استانی سهم استان را بگیریم.

بدون هیچ قضاوتی تنها این سوال به ذهن خطور می‎کند که با این میزان پیشرفت، می‎توانیم ظرف دو سال شاهد افتتاح اولین تصفیه‌خانه بعد از وعده‌ها باشیم؟

اگر در سال‌های پیش به‌جای تعطیلی پیگیری می‎شد، با هزینه‌ کمتر به بهره‌برداری می‌رسید

جعفر طولابی، فرماندار دلفان درباره آخرین وضعیت پروژه تصفیه‌خانه این شهرستان نیز گفت: این طرح شرایط خوبی دارد و مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان قول داده که تا پایان سال 97 این پروژه به بهره‌برداری خواهد رسید که امیدوارم این قول عملی شود.

وی با اشاره به اینکه تکمیل این تصفیه‌خانه بین 40 تا 50 میلیارد تومان هزینه دارد، افزود: اگر در سال‌های پیش به‌جای تعطیلی، پروژه تکمیل می‌شد، بدون شک با هزینه‌ کمتری به بهره‌برداری می‌رسید و این همه مشکل به‌وجود نمی‌آمد.

طولابی تأکید کرد: وجود تصفیه‌خانه فاضلاب یکی از نیازهای ضروری شهرستان بوده و خواسته بحق مردم است.

برای اتمام این پروژه نمی‌توانیم زمان تعیین کنیم

دکتر سیدموسی خادمی، استاندار لرستان نیز در بازدید از پروژه تصفیه‌خانه فاضلاب نورآباد، آن را پروژه بزرگی عنوان کرد که نزدیک ۴۰ میلیارد تومان پول می‌خواهد و گفت: این طرح امسال در ردیف پیوست نزدیک دو میلیارد اعتبار دارد و باید تلاش کنیم که در بودجه ۹۷ برای آن ردیف بگیریم ضمن اینکه پیمانکار هم اکنون در آن کار می‌کند.

وی ادامه داد: برای اتمام این پروژه نمی‌توانیم زمان تعیین کنیم و بستگی دارد که چقدر بودجه در سال آینده بتوانیم با تلاش و پیگیری ما و نمایندگان به ویژه شهرستان برای آن بگیریم . عملا با اعتبارات فعلی نمی‌توان زمان دقیقی برای اتمام پروژه تعیین کرد.

پروژه تصفیه‌خانه نورآباد از جمله طرح‎های اعلام شده توسط شرکت آب و فاضلاب بود که روند خوبی دارد و با توجه به صحبت‎های استاندار اگر تکلیف آن مانند کشت دیم به انتظار نشستن برای باران است پس وای به حال بقیه!

لرستان سال‎هاست محلی برای آزمون و خطا شده و این روند دیگر تابی برای او نگذاشته. انتظار می‎رود مسئولان دلسوزانه‎تر به قضایا بنگرند چرا که دیگر تنها موضوعات مربوط به این منطقه نیست و تاثیری در سطح کلان یافته‎اند.

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: