• یکشنبه ۳ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۶
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-1390-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
تالابی که آب می‎شود

تالاب‌ها محیط‌هایی هستند که مشخصاتشان چیزی میان خشکی و آب است. تالاب‌ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آب‌دار باشند.

مصارف آب تالاب برای کشاورزی، وارد شدن سموم کشاورزی و مواد زائد به تالاب‌ها، خشکسالی، صید و شکار بی‌رویه و فعالیت‌های کشاورزی در حریم تالاب‌ها از دیگر عواملی هستند که در نابودی این اکوسیستم‌های کم‌نظیر تاثیر دارند.

این در حالیست که تالاب‎ها محل وصال خشکی و آب بوده و قدمتشان نزدیک به قدمت کره زمین است. این زیستگاههای زیبا و چشم نواز در سلامت و حفظ تعادل کره زمین نقش حیاتی ایفا می‌کنند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، بیشه دالان نام تالابی است در شهرستان بروجرد که نام محلی آن بیشه دالون است و مساحت عمومی آن حدود ۹۱۳ هکتار برآورد شده‌ است. تالاب بیشه دالان در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر بروجرد و در دشت سیلاخور قرار گرفته‌است.

تالاب بیشه دالان از جمله تالاب‎هایی است که از گزند شرایط نامساعد در امان نمانده و از یک سو تصرف ‎ های غیرقانونی اراضی اطراف بیشه دالان توسط کشاورزان و جاری شدن فاضلاب‎های خانگی، صنعتی و کشاورزی در محیط زیست تالاب، استفاده بیش از حد سموم رفع آفات، بهره ‎ برداری تجاری از نیزار اطراف تالاب و شکار بی‎رویه و غیرمجاز اهالی منطقه و از سوی دیگر چندگانگی مدیریتی بین منابع طبیعی، جهاد کشاورزی، سازمان محیط زیست موجب شده تا وسعت آن تا حد زیادی کاسته شده و نمونه#های نادر گیاهی و جانوری تالاب نابود شود.

تالاب از باارزش‌ترین اکوسیستم‌ها

مهرداد فتحی بیرانوند مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان در این باره، اظهار کرد: احیای تالاب‌ها می‌تواند نقش بسزایی در توسعه صنعت گردشگری سطح کشور داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: تالاب بیشه دالان یکی از زنده‌ترین تالاب‌های کشور بود که امید می‌رود با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته بتوان بخشی از آن را احیا کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تصریح کرد: احیاء تالاب بیشه دالان و تالاب‌های پلدختر دراولویت اول کاری هستند و برای رونق صنعت گردشگری دراین مناطق شروع قابل قبولی است.

بیرانوند اضافه کرد: با اجرای طرح مدیریت تالاب‌ها برای اولین بار در کشور طرح احیای تالاب‌های لرستان اجرایی می‌شود.

وی بیان کرد: نقشه و کارهای مطالعاتی اولیه تالاب بیشه دالان تهیه و در اختیار محیط زیست قرار داده شود و حد و حدود آن تعیین می‌شود. با انجام این کار محیط زیست قطعا بهتر می‌تواند اقدامات نگهداری و حفاظت را انجام دهد.

مهمترین امر در بحث بحران تالاب ها، مدیریت در حوزه آبخیزداری و اقدام های برنامه محور (احیا و حفاظت) است. تفکر نجات تالاب، پس از خشک شدن آن بسیار اشتباه است در حالی ‎ که باید با مدیریت صحیح منبع در اختیار را حفظ کنیم. متاسفانه عمدتا در حال مدیریت بحران هستیم.

ارزش هر هکتار تالاب فراتر از مزارع کشاورزی و جنگل است

علی خادمی مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی لرستان نیز در این باره گفت: ارزش هر هکتار تالاب فراتر از مزارع کشاورزی، منابع طبیعی و جنگل است.

وی با بیان اینکه احیا تالاب‌ها با محوریت محیط‌زیست است، افزود: ارزش هر هکتار تالاب فراتر از مزارع کشاورزی، منابع طبیعی و جنگل است که این خود اهمیت احیای تالاب‌ها را مشخص می‌کند.

مدیر امور اراضی جهاد کشاورزی استان لرستان اضافه کرد: اراضی واگذارشده برای اجرای طرح‌های کشاورزی بازنگری می‌شود.

خادمی با اشاره به ناهمگونی برخی گونه‌های گیاهی و زراعی با تالاب‌ها، افزود: باید با ارائه آموزش‌های لازم به کشاورزان منطقه گونه‌هایی کشت شود که با منطقه همخوانی داشته باشند.

احیا بیشه دالان در شرایط زیست محیطی نقش بسزایی دارد

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد و اشترینان مهرماه سال 95در حاشیه بازدید از تالاب بیشه دالان بروجرد، اظهار کرد: با توجه به تصرف‌های که سال‌های گذشته بر منطقه بیشه دالان بروجرد انجام شده و بخش عمده‌ای از این منطقه تخریب شده، تلاش خواهد شد تا بخش‌های تصرف شده به محیط زیست برگردد.

وی با بیان اینکه باید تلاش بیشتری برای احیای این مناطق از جمله تالاب بیشه دالان صورت گیرد، افزود: از آنجا که بخش عمده‌ای از این منطقه در اختیار منابع طبیعی است، تلاش می‌شود تا این قسمت نیز در اختیار سازمان محیط زیست قرار گرفته و منطقه صید و شکار ممنوع بیشه دالان به منطقه حفاظت شده ارتقا یابد.

متاسفانه فعلا تاکنون بخش‌های تصرف شده به محیط زیست بازنگشته است و منطقه صید و شکار ممنوع بیشه دالان نیز به منطقه حفاظت شده تبدیل نشده است.

عباس گودرزی نماینده مردم بروجرد و اشترینان در این باره، اظهار کرد: بیشه دالان یک ظرفیت کم نظیر است مکاتبات و جلساتی زیادی در این رابط با مدیرکل محیط زیست برگزار شد.

وی خاطرنشان کرد: اگر این ظرفیت بی نظیر احیا شود موجب رونق گردشگری و صنعت توریست نقش بسزایی خواهد داشت.

نماینده مردم بروجرد و اشترینان تصریح کرد: در احیا بیشه دالان در شرایط زیست محیطی آنجا نیز نقش بسزایی خواهد داشت.

گودرزی گفت: البته تاکنون به دلایل مختلف نتایج مطلوبی حاصل نشده است اما پیگیر مسئله بوده و خواهیم بود.

متولی تالاب بیشه دالان مشخص شود

همچنین علی کورانی ‎ فر معاون استاندار لرستان و فرماندار ویژه بروجرد در این باره اظهار کرد: تالاب بیشه دالان زمانی 913 هکتار بوده که به لحاظ اقداماتی که در این منطقه صورت گرفته باعث کاهش مساحت آن شده است.

وی اضافه کرد: در حال حاضر و با توجه به وضعیت این تالاب ضروری است که 500 هکتار از آن احیا و در اختیار محیط زیست قرار داده شود تا بتوان برای نگهداری آن اقداماتی را انجام داد.

فرماندار بروجرد تصریح کرد: برای نگهداری این تالاب مدیریت چندگانه وجود دارد و در هر جایی‌که مدیریت چند گانه وجود داشته باشد تبعاتی را به دنبال دارد اما نیاز است حدود این تالاب و همچنین صاحب و متولی آن مشخص شود.

کورانی‌فر با بیان اینکه ایجاد پاسگاه در بیشه دالان ضروری است، افزود: مجوز احداث پاسگاه محیط بانی برای این تالاب صادر شده و نیاز است که در این منطقه با توجه به شرایط موجود پاسگاهی برای نگهداری و محافظت از آن احداث شود.

با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه دولت موظف به حفاظت، احیاء، مدیریت و بهره ‎ برداری از تالاب ‎ ها شده است، می ‎ توان با تعیین متولی و محدوده تالاب بیشه دالان از ظرفیت ‎ ها و ردیف ‎ های قانونی موجود در خصوص تالاب‎ها نیز بهره برد.

حق ‎ آبه زیست محیطی تالاب بیشه دالان رهاسازی شود

مصطفی مصطفی‌وند رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد نیز در این باره، اظهار کرد: یکی از مشکلات تالاب بیشه دالان عدم رهاسازی حق آبه بالادست است.

وی خاطرنشان کرد: باغات بالادست، ساخت ویلا و برداشت آب غیرمجاز باعث شده است که حق ‎ آبه تالاب بیشه دالان رهاسازی نشود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد بیان کرد: برای احیا این تالاب باید حق ‎ آبه ریست محیطی آن رهاسازی شود.

مصطفی‎وند اضافه کرد: یکی دیگر از مشکلاتی که باعث شده حق ‎ آبه تالاب کاهش پیدا کند برنج ‎ کاری در زمین‎های بالادست است.

وی با بیان اینکه البته وضعیت تالاب طی دو سال اخیر بهتر شده است، افزود: متاسفانه برخی طمع ‎ ورزان با خشک شدن برخی از مناطق بیشه دالان اقدام به شخم کرده ‎ اند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد خاطرنشان کرد: بیشه دالان از گذشته زیستگاه پرندگان مهاجری بوده ‌است که برخی ماه ‎ های سال را در این منطقه می‌گذرانند.

مصطفی‏ ‎ وند ‎ اظهار کرد: علاوه بر آن جانوران بومی دیگری از گروه پرندگان، دوزیستان، خزندگان و پستانداران در این منطقه زیست می‌کنند.

وی گفت: مار، مرغابی، خرگوش، لاک پشت، حواصیل، گرگ، شغال و سگ آبی از حیواناتی هستند که در این ناحیه یافت می‌شوند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد تصریح کرد: احیای تالاب بیشه دالان در سایه مدیریت و همکاری دستگاه‌ها امکان‌پذیر است و احداث پاسگاه محیط بانی در ارتقای حفاظت این منطقه موثر است. در صورتی‎که منطقه گرین هم به منطقه صید و شکار ممنوع تبدیل شود، پاسگاه محیط بانی برای حفاظت در این منطقه احداث می‎شود.

مصطفی‎وند بیان کرد: طی سال‌های گذشته نسبت به حریم تالاب تعرض شده که این امر موجب از دست رفتن بخش‏هایی از تالاب شده و کنترل درست این اکوسیستم را دشوار کرده است.

وی خاطرنشان کرد: برای کنترل منطقه نیاز به پاسگاه محیط‌بانی احساس می‎شود که در این راستا به دنبال اخذ اعتبار برای احداث این پاسگاه در جوار تالاب بیشه دالان بروجرد هستیم. با احداث پاسگاه محیط‌بانی در تالاب بیشه دالان و ارتقای سطح حفاظت می‌توانیم کنترل بهتری بر منطقه و برخورد با افراد متخلف در حوزه تخریب تالاب و شکار و صید پرندگان مهاجر داشته باشیم.

طبق شنیده‎ ها 60 میلیون تومان برای ایجاد پاسگاه تالاب بیشه دالان تصویب شد که تاکنون این رقم اختصاص نیافته است در حالی ‎ که پاسگاه تالاب پلدختر که از تالاب بیشه دالان کوچک ‎ تر است ایجاد شده است .

120 هکتار از اراضی تالاب بیشه دالان سند دارد

همچنین امیر ثقلینی رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بروجرد در این باره گفت: با توجه به اینکه بخش‌هایی از تالاب واگذار شده نیاز است که طبق تقاضای دستگاه مربوطه، بخش‌هایی که واگذار شده جدا شوند.

 وی اضافه کرد: 120 هکتار از اراضی این تالاب دارای سند هستند و با توجه به اینکه 500 هکتار در اختیار منابع طبیعی قرار دارد در بخش‌هایی تخریب صورت گرفته است.

باید با اطلاع‎رسانی توسط سازمان‎های مردم نهاد در خصوص کشاورزی پایدار به جوامع بومی ساکن در اطراف تالاب ‎ ها، به اصلاح کشاورزی و تغییر جدی در الگوی معیشتی مردم پرداخت در بسیاری از کشورها، جامعه محلی خود از یک تالاب حفاظت می‎کند چراکه می‎داند معاشش وابسته به توریست و استفاده از زمین ‎ های کشاورزی اطراف آن تالاب است.

تالاب می ‎ تواند یکی از مقاصد گردشگری باشد

مجتهدی مشاور طرح تالاب بیشه دالان و استاد دانشگاه نیز در این باره گفت: تالاب به آب وابسته است اما متاسفانه استفاده بی ‎ رویه از آب تالاب سبب شده تا این تالاب روز به روز با مشکلات و کم آبی مواجه شود.

وی اضافه کرد: تالاب ‎ ها نقش مهمی در مسائل زیست محیطی داشته و می ‎ توانند به عنوان یکی از مقاصد گردشگری باشند.

مجتهدی بیان کرد: با توجه به کم آبی ‎ ها و بحران آب هر ساله استفاده از آب تالاب ‎ ها برای کشت محصولات کشاورزی خصوصا آبدوست در حال افزایش است.

مشاور طرح تالاب بیشه دالان خاطرنشان کرد: بحران آب و افزایش کشت محصولات آبدوست سبب شده تا روز به روز به تالاب ‎ ها فشار بیشتری وارد شود و برداشت ‎ های بی ‎ رویه بحران و ضعیت را وخیم ‎ تر کنند.

وی با اشاره به کشت برنج در تالاب بیشه دالان توسط کشاورزان، افزود: تا 10 سال گذشته برنج در شهرستان بروجرد کشت نمی ‎ شد و فقط در مناطق پر بارانی مانند شمال کشت برنج انجام می ‎ گرفت اما متاسفانه در طول این 10 سال حدود یک ‎ هزار هکتار برنج در بروجرد کشت می ‎ شود.

مشاور طرح تالاب بیشه دالان گفت: در صورت ادامه این روند پیش ‎ بینی می ‎ شود در سال ‎ های آینده کشت برنج به بیش از 2500 هکتار در بروجرد برسد.

برنامه ‎ ریزی و ساماندهی تالاب بیشه دالان بر مبنای واقعیات و با در نظر گرفتن همه جوانب کاری ضروری است بنابراین باید مدل و الگویی تعریف شود که علاوه بر مشارکت دادن و منتفع شدن ساکنان روستاهای حریم تالاب، توجیه اقتصادی داشته و بستر را برای توسعه ظرفیت ‎ های گردشگری فراهم  کرد.

 گزارش از زهره گودرزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: