• پنجشنبه ۹ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۴۰
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-3986-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک دکترای زمین‌شناسی:

زلزله فواید زیادی دارد/ قدرت زلزله در هر ریشتر، 30 برابر می‌شود

یک دکترای زمین‌شناسی گفت: هر ریشتری که به زلزله افزوده می‌شود، قدرت آن 30 برابر خواهد شد.

پیمان رجبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، با اشاره به زلزله‌های اخیر در غرب کشور، اظهار کرد: زلزله امری طبیعی است و با توجه به منطقه‌ای که در آن قرار داریم و وجود گسل‌ زاگرس که از شمال شرق عراق شروع می‌شود و تا جنوب شرق کشورمان امتداد دارد، همواره باید منتظر وقوع زلزله باشیم و این امری اجتناب‌ناپذیر است.

وی ادامه داد: این گسل اصلی تعداد زیادی گسل فرعی دارد و دوره برگشت بعضی از این‌ها ممکن است بیش از 100 سال طول بکشد تا دوباره تخلیه شود.

رجبی یادآور شد: هر ریشتری که به زلزله افزوده می‌شود، قدرت آن 30 برابر خواهد شد که انرژی آن غیرقابل باور و اندازه‌گیری است.

معاون دانشگاه پیام نور لرستان در ادامه تأکید کرد: ما هم باید مثل ژاپن به جای اینکه از زلزله بترسیم، آن را مهار و اصول ساخت و سازها را رعایت کنیم تا مشکلی پیش نیاید.

وی با بیان اینکه فواید زلزله به مراتب بیشتر از ضررهای آن است، تصریح کرد: شرایط آب‌های زیرزمینی از طریق زلزله بهتر می‌شود، اثرات چشمه‌های نفتی و آبی، قنات و... نیز در اثر زلزله مشخص می‌شود و فواید خیلی زیادی دارد ولی در کشورمان با سوءمدیریت و عدم نظارت کافی در برخی امور این فرصت به تهدید تبدیل می‌شود.

رجبی با بیان اینکه زلزله قابل کنترل است، افزود: آیین‌نامه 2800 (طرح ساختمان‌ها در برابر زلزله) ایران دقیقاً کپی‌برداری از ژاپن است ولی در آنجا اگر زلزله 7.6 ریشتری رخ دهد، کسی نمی‌میرد ولی با این قدرت اگر در ایران زلزله به وقوع بپیوندد فاجعه بشری رخ می‌دهد.

این دکترای زمین‌شناسی در ادامه یادآور شد: مستحکم‌ترین ساختمان‌ها در بحث پدافند غیرعامل؛ بیمارستان‌ها، مدارس و بانک‌ها هستند اما چطور در سرپل ذهاب بیمارستان تخریب می‌شود اما به بانک‌ها آسیبی نمی‌رسد و این نشان‌دهنده عدم رعایت اصولی ساخت و ساز و نبود نظارت است ! 
 
وی با تأکید بر نظارت دقیق در ساخت و ساز گفت: زلزله باز هم رخ می‌دهد و احتمال دارد قدرتش بیشتر هم باشد و امری طبیعی است اما اگر خودمان رعایت کنیم، هیچ مشکلی نخواهیم داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: