• سه شنبه ۲۱ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 969-1090-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
پیاده‎روسازی در دل بافت تاریخی بروجرد

بازار بزرگ بروجرد که ساکنان محلی به آن راسا به معنی راسته بازار می ‎ گویند، عمده‌ترین مرکز تجارت سنتی شهربروجرد است که مورد استفاده شهرنشینان و روستائیان شهرستان بروجرد و نیز دیگر مناطق اطراف قرار می ‎ گیرد.

سرای حافظی در کنار راسته اصلی بازار قدیم بروجرد واقع شده و از ساخته ‎ های دوره قاجاریه است، بنا دارای سه در ورودی در شرق، غرب و جنوب بوده که به ‎ صورت دو طبقه ساخته شده و دارای حیاط مرکزی، انبار و محل بارانداز است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، امروز شنیده ‎ ها حاکی از آن دارد که مسئولین شهرستان بنا دارند تا در کنار این بازار پیاده ‎ رو را ایجاد کنند تا باعث جذب گردشگران شود.

این پیاده ‎ رو قرار است از سه ‎ راه جعفری تامیدان جعفری ایجاد شود تا مردم و گردشگران به بازدید از این محله قدیمی بپردازند.

برای ایجاد طرح پیاده ‎ رو زیرساخت ‎ های فرهنگی فراهم شود

علی کورانی ‎ فر معاون استاندار لرستان در این باره اظهار کرد: برای اجرای طرح پیاده ‎ روسازی در سه راه جعفری ابتدا باید زیر ساخت ‎ های فرهنگی در دستور کار قرار گیرد.

وی خاطرنشان کرد: شهرداری زیرساخت ‎ های فنی و تاسیسات را نیز اجرا کند و در نهایت می ‎ توان برای تامین اعتبار برای اجرای طرح اقدام کرد.

فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: شهرداری بروجرد مراحل تصویب را تا آخرین مرحله پیش ببرد و این طرح بهانه‌ای می ‎ شود تا دستفروشان بساط خود را به جای دیگر منتقل کنند.

کورانی‎فر اضافه کرد: از فرصت ‎ های پیش آمده باید به خوبی استفاده کرد و تا پیگیری صورت نگیرد اتفاق خاصی رخ نخواهد داد و با همکاری و مشورت می ‎ توان اقدامات خوبی را انجام داد.

وی بیان کرد: با مکاتبه، کاری از پیش نخواهد رفت و باید پیگیری جدی برای به نتیجه رسیدن صورت گیرد و باید برای اجرای طرح پیاده ‎ رو سازی این محور زیر ساخت ‎ ها انجام شود.

اینجا باید گفت علاوه بر زیر ساخت‎های فرهنگی باید به این نکته هم توجه کرد که شهرستان بروجرد یکی از شهرهای زلزله‎خیز کشور است و باید زمانی این طرح اجرا شود که همین بازار و این محله به خاطر قدیمی بود با زلزله آسیب نبیند همچنان که در زلزله سال 85 دچار آسیب شد.

برای اجرای طرح پیاده‎رو یک میلیارد نیاز است

غلامعباس یاراحمدی شهردار بروجرد نیز در این باره گفت: پروژه ایجاد پیاده ‎ رو در شورای ترافیک مطرح شده است و برای تردد خوردوها مسیر جایگزین معرفی خواهد شد.

وی تصریح کرد: مطالعات این طرح انجام شده و با اجرای این کار بار ترافیکی شهر کاهش می‌یابد و نیاز است برای این طرح دستفروشان مستقر در این مسیر ساماندهی شوند که برای اجرای طرح سه ‎ راه جعفری یک میلیارد تومان نیاز است.

شهردار بروجرد اضافه کرد: برای اجرای این طرح تا حدودی کار پیش رفته است اما نباید جلوی اجرای کار گرفته شود و این طرح خام نبوده و تلاش داریم تا اجرایی شود.

یاراحمدی بیان کرد: در حال حاضر محلی برای استقرار دستفروشان در نظر گرفته شده است و در آن مکان مستقر شده‎اند.

وی ادامه داد: کار کارشناسی بر روی این موضوع انجام شده و این پروژه نتیجه خوبی را در پی خواهد داشت.
 
اجرای چنین طرحی تبعات اجتماعی خاصی دارد که نیازمند اندیشیدن تمهیدات خاصی است تا دست‌فروشان حاضر در منطقه مشکل ایجاد نکنند. اگر این طرح بازخورد اجتماعی داشته باشد به شهرداری برمی‌گردد که می‌توان با ایجاد بازارچه‌هایی در اطراف این محدوده دست‌فروشان را ساماندهی کرد.

ایجاد پیاده‎رو اقدامی برای حفظ هویت تاریخی شهر

همچنین حجت‎الله یارمحمدی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بروجرد اظهار کرد: با ایجاد طرح پیاده ‎‎ رو سازی سه راه جعفری تا میدان جعفری هویت اصلی و تاریخی حفظ می ‎ شود.

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه بازار سنتی بروجرد دراین محله واقع شده بهترین گزینه برای اجرای طرح پیاده ‎ رو است.

ایجاد زیرساخت‌های عمرانی و اجتماعی پیش از اجرای این طرح تأکید کرد و گفت: لازم و ضروری است زیرساخت‌های فرهنگی می‌تواند مانع اصلی اجرای این طرح شود که باید با همکاری کسبه و اهالی آن منطقه رفع شود.

طرح پیاده‎رو در سه راه جعفری قابلیت اجرا ندارد

پارسا رئیس اداره راه و شهرسازی بروجرد نیز گفت: اجرای طرح پیاده‎روسازی در سه راه جعفری قابلیت اجرایی را ندارد و این طرح مطالعه نشده و خام است.

وی اظهار کرد: در این محله باید مطالعات بیشتری صورت گیرد تا طرح موفق ‎ تری داشته باشیم.

سه راه جعفری یکی از خیابان‎های اصلی شهر بروجرد است و در واقع مرکز خرید اصلی به حساب می‎‏آید می‎توان به جرات گفت که این خیابان پرترددترین خیابان شهر بروجرد است حال اینکه بخواهد این طرح در این خیابان انجام و چنین هزینه گزافی صرف شود باید با دقت و توجه خاصی صورت گیرد تا مانند برخی پروژه‎های دیگر شهرستان نیمه‎کاره رها نشود.

گزارش از زهره گودرزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: