• سه شنبه ۲۱ فروردین ماه، ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۵
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 969-1286-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

افراد مبتلا به تب روماتیسمی ماهیانه پنی‌سیلین تزریق کنند

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: افرادی که درگیری قلبی به دنبال تب روماتیسمی دارند ممکن است تا سن 40 سالگی نیز لازم باشد ماهیانه  پنی‌سیلین تزریق کنند.

دکتر محمدرضا ناظر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: تب روماتیسمی یک بیماری ناشی از عفونت بوده که زمینه عفونت استرپتوکوک است.

وی با بیان اینکه عفونت استرپتوکوک نوع A معمولاً گلودردی بوده که در کودکان شایع‌تر است ولی در سنین نوجوانی و بزرگسالی احتمالا این عفونت نیز وجود دارد، ادامه داد: عفونت استرپتوکوک نوع A در اکثر موارد با آنتی‌بیوتیک ساده مثل پنی‌سیلین بهبود می‌یابد.

ناظر گفت: در افرادی که به این دارو حساسیت دارند و آنتی‌بیوتیک مناسب را دریافت نکنند ممکن است دچار عوارض ناشی از این بیماری مانند تب روماتیسمی شوند.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه تب روماتیسمی یک بیماری ایمنی در پاسخ مناسب به این باکتری است که می‌تواند عوارض گوناگون را در بدن  مانند عوارض قلبی عروقی و درگیری دریچه‌های قلب، درگیری مغز و سیستم اعصاب و مفاصل بدن ایجاد کند، افزود: این یک بیماری جنرالیزه است و شدت آن ممکن بوده تا حدی باشد که بیماران را به مرگ بکشاند.

وی اضافه کرد:  افرادی که دچار گلودرد چرکی ناشی از استرپتوکوک گروه A هستند چنانچه به نحو مناسب درمان شود می‌توان از احتمال به وجود آمدن تب روماتیسمی پیشگیری کرد.

ناظر بیان کرد: البته در کسانی که دچار این بیماری شدند نیز باید برای پیشگیری براساس سن بیمار و یا نوع ارگان درگیر پنی‌سیلین طولانی اثر به صورت ماهیانه تزریق شود تا از احتمال عود بیماری جلوگیری شود چونکه با هر عفونتی با این ارگانیسم در افراد حساس شدت بیماری افزایش می‌یابد.

این متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه بیماری مذکور در سنین بین پنج تا 14 شایع بوده و البته در تمام سنین امکان به وجود آمدن است، گفت: افرادی که درگیری قلبی به دنبال تب روماتیسمی دارند ممکن است تا سن 40 سالگی نیز لازم باشد پنی‌سیلین ماهیانه را تزریق کنند.

وی با اشاره به اینکه تشخیص این بیماری براساس علائم بالینی اولیه و انجام کشت از ترشحات گلو و تست سرولوژی است، یادآور شد: در کسانی که دریچه‌های قلبشان در اثر بیماری آسیب دیده باید قبل از اعمال دندان‌پزشکی یا جراحی‌های پرخطر آنتی‌بیوتیک استفاده کنند، همچنین تحت نظر کلینیک‌های تخصصی بیماری‌های عفونی قرار داشته باشند امکان به وجود آمدن است.

این متخصص بیماری‌های عفونی  با تاکید براینکه افرادی که درگیری قلبی به دنبال تب روماتیسمی دارند ممکن است تا سن 40 سالگی نیز لازم باشد و پنی‌سیلین ماهیانه را تزریق کند، گفت: تشخیص این بیماری براساس علائم بالینی اولیه و انجام کشت از ترشحات گلو و تست سرولوژی است. چنانچه گلودرد چرکی استرپتوکوکی به نحو مناسب درمان شود می‌توان از احتمال به وجود آمدن تب روماتیسمی پیشگیری کرد.

ناظر یادآور شد: در کسانی که دریچه‌های قلبشان در اثر بیماری آسیب دیده باید قبل از اعمال دندان‌پزشکی یا جراحی‌های پرخطر آنتی‌بیوتیک استفاده کنند، همچنین تحت نظر کلینیک‌های تخصصی بیماری‌های عفونی قرار داشته باشند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: