• جمعه ۲۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-9384-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان خبر داد:

افتتاح فاز اول شهرک گلخانه‌ای کوهدشت در صورت تزریق اعتبار

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان گفت: در صورت تزریق اعتبار، فاز اول شهرک گلخانه‌ای کوهدشت دهه فجر امسال افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر سیدعلی نادر دهقانی‌الوار در بازدید استاندار، نماینده مردم کوهدشت در مجلس و جمعی از مسئولان استان از شهرک گلخانه‌ای جهاد دانشگاهی کوهدشت، اظهار کرد: جهاد دانشگاهی در سطح کشور در حوزه‌های متنوعی چون سلول‌های بنیادی، نفت و انرژی، مخابرات و برق فعالیت‌های گسترده‌ای دارد و در دنیا حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.

وی با بیان اینکه این نهاد در لرستان نیز قدم‌های خوبی برداشته است و از واحدهای خوب محسوب می‌شود، تصریح کرد: جهاد دانشگاهی واحد لرستان علیرغم اینکه دیرتر از واحدهای دیگر کشور شروع به فعالیت کرد اما این عقب ماندگی را در برنامه و عمل با همت و تلاش کاهش داد.

دهقانی‌الوار اضافه کرد: در حال حاضر جهاد دانشگاهی واحد لرستان سه پروژه ملی شهرک گلخانه‌ای کوهدشت، مجموعه رویان که مجموعه بزرگی بوده و مرکز درمان نیست بلکه مرکز پژوهشی-درمانی است، از جمله آنهاست.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان با اشاره به اینکه 4.5 میلیارد تومان برای رویان ساختمان خریداری شده است، تصریح کرد: پنج میلیارد اعتبار برای راه‌اندازی این پروژه درنظر گرفته شده که 2.5 میلیارد تومان از آن از طرف بنیاد برکت و 2.5 میلیارد از سوی استانداری تصویب شده است؛ 12 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز بوده که به لحاظ ریالی و فضایی مشکلی برای راه‌اندازی مرکز رویان نداریم

وی مجتمع تحقیقات و فناوری را از دیگر پروژه‌های ملی جهاد دانشگاهی در لرستان اعلام کرد و با بیان اینکه این کار بسیار دقیقی بوده که در بام خرم‌آباد انجام شده است، ادامه داد: در این مجتمع گیاهان دارویی بومی در معرض انقراض لرستان را در آنجا کشت و فراوری کرده‌ایم، کلکسیونی از گیاهان دارویی در آنجا جمع می‌شود که کار علمی دقیقی نیز هست.

وی با بیان اینکه جهت پیشبرد اهداف و برنامه‌ها نیازمند کمک و حمایت‌های لازم هستیم، خاطرنشان کرد: در سه شهرستان خرم‌آباد، کوهدشت و بروجرد در حوزه آموزش عالی، فناوری، پژوهش و آموزش کوتاه مدت و فرهنگی فعال هستیم.

دکتر دهقانی‌الوار با اشاره به مرکز آموزش کوتاه‌مدت کوهدشت تصریح کرد: این مرکز یکی از مراکز موفق ما نیز هست، ما حدود 150 شغل در این شهرستان ایجاد کرده‌ایم، آموزش‌هایی که ارائه می‌دهیم غالبا منجربه اشتغال می‌شوند.

دهقانی‌الوار با اشاره به پروژه گلخانه‌ای کوهدشت، گفت: این پروژه مجموعه‌ای دانش بنیان است که در صورت بهره‌برداری می‌تواند در عرصه‌های مختلف تاثیرات متنوعی داشته باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان گفت: شهرک گلخانه‌ای کوهدشت مجموعه‌ای دانش بنیان و تجاری است و هدف از احداث آن ایجاد الگوی کشت در شهرستان بی آب کوهدشت بوده تا بتوانیم الگوی کشاورزی را اصلاح کنیم و به سمت کشاورزی مدرن برویم.

وی اظهار کرد: هدف از این پروژه تبدیل کردن منطقه به قطب محصولات گلخانه‌ای است، آموزش و توانمند کردن مردم و نهایتا اشتغال از دیگر اهداف ماست و در طرح توجیهی پیش‌بینی شده است این گلخانه 70 نفر اشتغال مستقیم و 300 نفر اشتغال غیرمستقیم خواهد داشت.

دهقانی‌الوار وسعت زمین این پروژه را 10.5 هکتار عنوان کرد و افزود: در طرح توجیهی که وجود دارد شش هکتار گلخانه هیدروپونیک مسقف مدل اسپانیایی بوده که دارای سه فاز دو هکتاری است.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان با بیان اینکه تاکنون از تسهیلات دولتی استفاده نکرده‌ایم، ادامه داد: در این گلخانه گل رز، توت فرنگی، گوجه فرنگی و مینیاتوری کشت خواهد شد.

وی با بیان اینکه تاکنون 7.5 میلیارد تومان تاکنون در این شهرک هزینه شده است، اضافه کرد: تا تکمیل این پروژه 18 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که 15 میلیارد تسهیلات در صندوق توسعه ملی برای این پروژه مصوب شده و امیدواریم بزودی آن را دریافت کنیم.

دهقانی‌الوار با بیان اینکه پروژه حتی یک روز هم تعطیل نشده است، بیان کرد: در صورت تامین اعتبار تا یک ماه آینده فاز اول پروژه شهرک گلخانه‌ای جهاد دانشگاهی کوهدشت دهه فجر تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

رئیس جهاد دانشگاهی واحد لرستان در ادامه همچنین گفت: همچنین طرح ملی مشاغل خانگی را داریم که در این راستا هشت استان پایلوت هستند که لرستان نیز جز آنهاست و تعهد کرده‌ایم ۲۷۰۰ شغل در استان ایجاد کنیم.

وی در پایان از استاندار لرستان درخواست کرد که جاده دسترسی گلخانه آسفالت شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: