• چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 968-8584-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان:

سلول‎های بنیادی خون بندناف بیش از650 نوزاد ذخیره شده است

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان گفت: سلول ‎ های بنیادی خون بندناف بیش از650 نوزاد ذخیره شده است.

امین سلاحورزی در گفت‎و‎گو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان،با اشاره به اینکه سلول ‎ های بنیادی ابتدایی ‎ ترین سلول ‎ های سازنده بدن هستند، اظهار کرد: این سلول‎ها در طول رشد دوره جنینی پرورش یافته و تبدیل به سلول ‎ های بالغ و خاصی می ‎ شوندکه مسئول ساخت انواع بافت ‎ های بدن هستند.

وی با اشاره به اینکه خون بندناف خونی است که در جنین درحال رشد در داخل رحم جریان دارد، ادامه داد: پس از تولد نوزاد خون باقی مانده درجفت و بندناف که غنی از سلول ‎ های بنیادی است به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می ‎ شود در صورتی که با استفاده ازسلول ‎ های بنیادی خون بندناف بسیاری از بیماری ‎ های بدخیم بامنشا خونی مانند انواع سرطان ‎ های خون، تالاسمی ماژور، فلج مغزی، کم خونی ‎ های ژنتیکی، بیماری ‎ های نقص سیستم ایمنی و... قابل درمان است.

سلاحورزی اضافه کرد: این خون برای خود نوزاد و سایر افرادی که ساختار ژن آنها با نوزاد در یک راستا باشد قابل استفاده خواهد بود.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان یادآور شد: امروزه بیش از 500بانک خون بندناف در سراسر جهان وجوددارد.

وی خاطر نشان کرد: تاکنون بیش از 30 هزار پیوند خون بندناف در جهان صورت پذیرفته و سالانه حدود سه هزار پیوند جدید به این آمار اضافه می ‎ شود.

سلاحورزی گفت: در ایران بانک خون بندناف رویان از سال 1384 فعالیت خود را آغاز کرده و تاکنون سلول ‎ های بنیادی خون بندناف بیش از   84هزار نوزاد از سراسر کشور در این مرکز ذخیره سازی شده است.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی لرستان اظهار کرد: بانک خون بندناف لرستان از سال 89 تاسیس شده و تاکنون سلول ‎ های بنیادی خون بندناف بیش از650 نوزاد ذخیره شده است.

وی افزود: ذخیره سازی سلول ‎ های بنیادی خون بندناف نقش مهمی در ارتقای سلامت جامعه دارد بنابراین فرهنگ سازی این امر مهم در سطح استان باید به صورت جدی انجام پذیرد.
انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: