• چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۱۷
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-3787-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

پای‌بند نبودن زوجین به مسئولیت‌ها یکی ‌از علل شکست ازدواج‌ها


نماینده ولی ‎ فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد گفت: یکی‌از عوامل اصلی بالا رفتن سن ازدواج عدم مسئولیت‌پذیری جوانان است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، آیت‌الله سیداحمد میرعمادی در رابطه با اهمیت مسئولیت و مسئولیت‌پذیری در خانواده، گفت: اولین مفهومی که با تشکیل نظام خانواده پیدا می ‎ شود، مساله مسئولیت‌پذیری است. مسئولیت‌پذیری زن در برابر مرد و مسئولیت مرد در برابر زن کمااینکه با پیدایش فرزند عنوان مسئولیت‌پذیری تغییر یافته و بیشتر می ‎ شود، مسئولیت پدر و مادر در برابر فرزند و مسئولیت فرزند در برابر پدر و مادر نیز به آن اضافه می ‎ شود .

وی با بیان این‌که گویا نظام خانواده با پذیرش این مسئولیت‌ها شکل می ‎ گیرد و تداوم و تحکیم آن به انجام مسئولیت‌ها است، اظهار کرد: مسئولیت به‌معنای تعهد، ضمانت، برعهده گرفتن، به انجام رساندن تمام وظایف و تکالیف است .

این مفسر قرآن و نهج‌البلاغه با یادآوری این‌که ازدواج برقراری رابطه جنسی با تعهد است، ادامه داد: مسئولیت در خانواده بسیار سنگین و با اهمیت است برای این‌که تمام آسیب ‎ ها و خطراتی که متوجه خانواده‌ها می ‎ شود ناشی از عدم مسئولیت‌پذیری یا عمل نکردن به مسئولیت‌هاست .

میرعمادی یکی‌از عوامل اصلی بالا رفتن سن ازدواج عدم مسئولیت‌پذیری جوانان دانست و ادامه داد: از سوی دیگر یکی‌از علل افزایش طلاق و شکست ازدواج‌ها، پایبند نبودن زوجین به مسئولیت‌ها است، چراکه بسیاری از افراد در هنگام ازدواج به عمق مسئولیت در زندگی خانوادگی توجه ندارند .

وی تاکید کرد: خانواده خوشبخت خانوده‌ای است که اعضا خانواده هر کدام به‌سوی مسئولیت اولی و واقعی خود بروند نه به‌سوی مسئولیت جعلی و ثانوی و تلاش خانواده باید به‌سمت مسئولیت باشد نه به سمت مشغولیت کمااینکه در منابع دینی ما بر اهمیت مسئولیت در خانواده توجه فراوان شده است و امام علی(ع) در این رابطه می ‎ فرماید: «هر کدام مسئول خانواده خود هستید» و نیز نبی مکرم اسلام می ‎ فرمایند: «هر مردی مسئول خانواده‌اش است و در روز قیامت خداوند از مسئولیت در خانواده پرسش می ‎ کند» .

نماینده ولی ‎ فقیه در لرستان اضافه کرد: امام علی(ع) در نهج‌البلاغه درباره فلسفه نوشتن نامه به فرزندش امام حسن‌مجتبی(ع) جملاتی دارند که بیانگر اهمیت مسئولیت در خانواده است و می ‎ فرماید: «تو را پاره تن خود بلکه همه وجود خود یافتم»، «گویا هر چیزی به تو اصابت کند به من اصابت کرده است»، «اگر مرگ تو فرا رسد، گویا مرگ من فرا رسیده است»، «از این‌رو سرنوشت تو را سرنوشت خود شمردم.»

وی افزود: این نامه معروف به منشور تربیت و دستورالعمل زندگی خانواده است، خوشبختی خانواده را در سایه انجام مسئولیت می ‎ داند و تنها راه جلوگیری از هجوم شبهات و آسیب ‎ ها را تبیین مسئولیت‌ها و عمل به آن می ‎ داند .

آیت‌الله میرعمادی اظهار کرد: موضوع خانواده در اسلام از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است که توجه به آن آثار و برکات فراوانی برای جامعه دارد. از سوی دیگر غفلت از موضوع خانواده آسیب و خطرات فراوانی به‌دنبال دارد به‌طوری ‎ که حیات جامعه را به نابودی می‌کشاند .

نماینده ولی ‎ فقیه در لرستان گفت: آمارها نشان می ‎ دهد که هر سال ولادت سیر نزولی دارد و کم می ‎ شود، در مقابل طلاق سیر صعودی دارد و هر سال افزایش پیدا می ‎ کند، از سوی دیگر ازدواج هر سال کمتر صورت می ‎ گیرد و سن ازدواج نیز بالا رفته است .

وی ادامه داد: بررسی ‎ های به‌عمل آمده نشان می ‎ دهد؛ نداشتن شناخت کافی دختر و پسر از یکدیگر و از خانواده هم، پایین بودن آستانه تحمل زوجین، بیکاری، اعتیاد و پیشنهاد طلاق از سوی مشاور خانواده "پنج عامل برتر در رتبه‌های برتر طلاق هستند.

نماینده ولی ‎ فقیه در لرستان یادآور شد: به‌ نظر می ‎ رسد راهکار اصلی برای تحکیم خانواده، فرهنگ‌سازی و روشنگری است. همچنین تبیین مسئولیت‌ها در خانواده و تشویق و ترغیب بر انجام مسئولیت‌ها می ‎ تواند راهی برای تحکیم و ارتقاء خانواده‌ها باشد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: