• سه شنبه ۱۶ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۸
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 968-2287-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
نامهربانی در حق یار مهربان

فضل و معرفت انسان را می توان از اندازه گرایش و عشق او به کتاب و کتاب خوانی میزان کرد و می‎توان با این محک، گوهر آدمیان را عیار گرفت.

کتاب، میراثی ماندگار، پدیده‎ای باشکوه و با ارزش و عنصری رشدآفرین و روشنگر در پهنه زندگی بشر است.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، کتاب و کتابخوانی بحث عرضه و تقاضا است و باید احساس نیاز به کتاب داشته باشیم در حالی‎که هیچ‎گونه احساس نیاز در سطح مردم جامعه به کتاب و کتابخوانی نیست.

کتاب خواندن و مراجعه به کتابخانه را باید هرکس ابتدا از خود شروع کند تا فرهنگ کتاب و کتابخوانی در بین مردم نهادینه شود.

با نهادينه كردن عادت به مطالعه در همه تفكرات و انديشه‌ها و با همگاني كردن شور، شوق و عشق به كتاب، می‎توان كتابخواني در جامعه را استمرار بخشید اما جاي تاسف دارد كه عادت به مطالعه جايگاهي در رشد همه جانبه در همه سطوح اجتماع ما پيدا نكرده است و هنوز عده‌اي از خواندن سرباز مي‌زنند.

متاسفانه مردم به‎خصوص دانش‎آموزان زمانی به کتاب خوانی مراجعه می‎کنند که زمان امتحانات باشد و برای خواندن کتاب‎های درسی به کتابخانه می‎روند.

  بروجرد پایلوت کتاب و کتابخوانی لرستان می‎شود

علی جهان‎آرا مدیرکل کتابخانه‎های عمومی لرستان در این باره، اظهار کرد: بروجرد دارای سابقه فرهنگی بالایی است و با توجه به پیشینه غنی این شهر، بروجرد به عنوان پایلوت کتاب و کتابخوانی در استان معرفی می‎شود.

وی خاطرنشان کرد: بروجرد دارای افراد و چهره‎های جهانی است که باید نخبه پروری در این شهرستان ادامه داشته باشد.

مدیرکل کتابخانه‎های عمومی لرستان تصریح کرد: وضعیت کتابخوانی در بروجرد آنگونه که انتظار می‎رود مطلوب نیست.

جهان‎آرا اضافه کرد: دو پروژه کتابخانه‎ها که یکی کتابخانه استاد آیتی و کتابخانه شهید باهنر است هر کدام با پیشرفت‎های فیزیکی 90 درصد و 95 درصد پیشرفت در انتظار اعتبار هستند.

وی با بیان اینکه اما کتابخانه استاد آیتی این قابلیت را دارد که در دهه فجر افتتاح شود، افزود: کتابخانه‎ها نماد فرهنگی هر شهر است.

در اینجا صحبت‎های مدیرکل کتابخانه‏های عمومی لرستان قابل تامل‎تر می‏شود چون کتابخانه استاد آیتی قرار بود در زمان حیات استاد آیتی افتتاح و بهره‎برداری برسد اما افتتاح کتابخانه نوشدارو بعد از مرگ سهراب شده و قریب به چهار سال است که در انتظار بهره‎برداری به سر می‎برد و اکنون وعده دهه فجر داده می‎شود.

مدیرکل کتابخانه‎های عمومی لرستان بیان کرد: اولویت کارها باید کارهای فرهنگی باشد چراکه توسعه همه جانبه سیاسی، اجتماعی، اقتصادی همه در مسیر توسعه فرهنگی می‎گذرد.

جهان‎آرا خاطرنشان کرد: قرار است وای فای رایگان در کتابخانه‎ها راه‎اندازی شود و با این کار علاقمندان در صورت نبود کتاب بتوانند کتاب مورد نظر را دانلود کنند.

15 پروژه نیمه‌کاره در لرستان وجود دارد

وی افزود: در سطح استان لرستان 15 پروژه نیمه کاره کتابخانه‎ها وجود دارد که بین 30 تا 95 درصد پیشرفت فیزیکی دارند که این پروژه‎ها به دلیل عدم تخصیص اعتبارات بلاتکلیف و نیمه کاره مانده‎اند.

مدیرکل کتابخانه‎های عمومی لرستان اضافه کرد: با افزایش تعداد کتابخانه‎ها می‎توان در راستای ارتقای فرهنگی تلاش کرد چراکه هرچه حوزه فرهنگ گسترش یابد نتایج و اثرات مطلوب‎تری را به همراه دارد.

موضوعات فرهنگی در بسیاری از موارد مغفول مانده‎اند
 
علی کورانی‎فر معاون استاندار لرستان نیز در این باره، اظهار کرد: موضوعات فرهنگی در بسیاری از مواقع مغفول مانده و بیشترین آسیب به دلیل بی‎توجهی به بحث فرهنگ است و خلاء مباحث فرهنگی، مشکلات و آسیب‎های فراوانی را به دنبال دارد.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه یکی از موضوعاتی که در کشور مشکلاتی را ایجاد کرده، نگاه بخشی به مسائل و مشکلات است که این امر سبب می‎شود تا کارها در مسیر درست حرکت نکنند و نیاز است همه برای رفع مشکلات به نوبه خود همت کنیم.

فرماندار ویژه بروجرد تصریح کرد: با توجه به گسترش فضای مجازی می‎توان بسیاری از متن‎های کتاب‎ها را منتشر کرد و در این راستا نیز برای ارتقای فرهنگ مطالعه گام برداشت.

کورانی‎فر بیان کرد: شهرستان بروجرد دارای ظرفیت‎های بسیار زیادی وجود دارد و پایلوت بودن بروجرد در استان به عنوان پایلوت کتاب و کتابخوانی بسیار ارزشمند است چراکه ظرفیت لازم در این راستا را دارد.

وی افزود: راستای تکمیل و تجهیز کتابخانه‎ها می‎توان از ظرفیت خیرین استفاده کرد.

حل مشکلات حوزه کتاب و کتابخوانی رسیدن به اقتدار علمی است

همچنین حجت الاسلام حنان مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان در این باره گفت: رسیدن به اقتدار علمی مستلزم حل مشکلات حوزه کتاب و کتابخوانی است.

وی خاطرنشان کرد: اولین ابزار تاثیرگذار در حوزه پیشرفت علمی، فکر و اندیشه آزاد است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان افزود: از ابتدای انقلاب تاکنون یازده نمایشگاه کتاب در لرستان برگزار شده است.

حنان با بیان اینکه از این تعداد چهار نمایشگاه کتاب در دولت تدبیر و امید برپا شده است، اظهار کرد: تبدیل شدن فرهنگ و کتاب و کتابخوانی به مشترک جوامع علمی لازمه افزایش بالا رفتن سرانه مطالعه است.

وی خاطرنشان کرد: کتاب و کتابخوانی بارزترین مصداق فرهنگ عمومی هستند.
 
بسیاری از مدارس بروجرد از نظر کتابخانه و کتاب فقیر هستند

شمس معاون آموزش و پرورش بروجرد نیز در این باره گفت: بسیاری از مدارس شهرستان بروجرد از نظر داشتن کتابخانه و کتاب فقیر هستند.

وی خاطرنشان کرد: باید تلاش شود تا کتابخانه‎ها برای دانش آموزان در سطح مدارس تجهیز و کتاب‎های مختلفی در اختیار دانش آموزان قرار گیرد.

شهرداری بروجرد توان پرداخت ماهیانه 8 میلیون تومان به کتابخانه‎ها را ندارد

یاراحمدی شهردار بروجرد در راستای پرداخت سهم نیم درصد به کتابخانه‎ها، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون 200 میلیون تومان شهرداری بروجرد به کتابخانه‎ها به عنوان سهم نیم درصدی واریز کرده است.

وی خاطرنشان کرد: اما با توجه به مشکلات مالی در شهرداری این توانایی را نداریم که هر ماه 8 میلیون تومان به حساب کتابخانه‎ها واریز کنیم.

شهردار بروجرد تصریح کرد: انتظار می‎رود فشار به ما وارد نشود تا ابتدا اولویت کاری را برای پرداخت حقوق کارگران شهرداری در نظر بگیریم و سپس مقداری از این مبلغ را به حساب کتابخانه‎ها واریز کنیم.

شهرداری‌ها در اختصاص نیم درصد درآمدشان به کتابخانه‌ها همکاری نمی‌کنند . نیم درصد درآمد شهرداری‌ها به کتابخانه‌های عمومی قانون است و اگر رعایت نشود، تخلف است در حال‎که شهرداری‌ها باید به این موضوع فرهنگی باور داشته باشند.

در حاشیه شهر بروجرد حتی یک کتابخانه هم وجود ندارد

همچنین اشرف چگنی عضو شورای شهر بروجرد در این باره تصریح کرد: در قسمت‎های حاشیه شهر امکانات فرهنگی یا وجود ندارد و یا بسیار اندک است.

وی افزود: نیاز است در این شهر فضایی برای مطالعه و تحقیق در اختیار علاقمندان قرار داده شود.

عضو شورای شهر بروجرد اضافه کرد: در قسمت‎های حاشیه شهر بروجرد حتی یک کتابخانه هم وجود ندارد که می‎طلبد با تلاش حداقل یک کتابخانه سیار برای علاقمندان به کتاب و کتابخوانی در این نقاط در نظر گرفته شود.

وضعیت کتابخوانی در استان لرستان نیازمند توجه ویژه و حل مشکلات موجود است و زمان آن رسیده که مسئولان این وضعیت را بهبود ببخشند چراکه استان لرستان با پیشینه غنی فرهنگی شایسته چنین وضعیتی نیست.

گزارش از زهره گودرزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستانانتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: