• چهارشنبه ۶ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۳
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 968-2086-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ملاسما در زنان بیشتر از مردان است

یک متخصص پوست و مو گفت: ملاسما در زنان بیشتر از مردان است.

دکتر حمید رشنو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: ملاسما یکی از مشکلات شایع پوستی است که سبب ایجاد لکه‌هایی به رنگ قهوه‌ای یا خاکستری در صورت افراد می‌شود.

وی ادامه داد: این لک(ملاسما) ممکن است بر روی گونه‌ها، پل بینی، پیشانی، چانه و بالای لب، نوک سینه و شکم نمایان شود و البته در قسمت‌هایی از بدن(مچ، ساعد دست و گردن) که بیشتر در معرض نور آفتاب است دیده شود.

رشنو با بیان اینکه ملاسما در زنان شایع‌تر از مردان است، افزود: این عارضه در زنان باردار بسیار شایع بوده و به ماسک بارداری نیز معروف است.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری سبب ایجاد ملاسما شده که وقتی زنان وضع حمل می‌کنند یا مصرف قرص‌های جلوگیری از بارداری را متوقف کنند ملاسما به خودی خود برطرف می‌شود، بیان کرد: این لکه‌های قهوه‌ای(ملاسما) در دوران بعد از زایمان به تدریج کمرنگ شده اما کاملاً برطرف نمی‌شود  و حتی در برخی افراد تا آخر عمر باقی می‌ماند و یا سال‌های طولانی روی صورت وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه ملاسما در میان مادران باردار زمانی ایجاد می‌شود که دچار تغییرات هورمونی می‌شوند یعنی سلول‌های تولید کننده رنگ در پوست بدن(ملانوسیت‌ها) مقدار رنگ بیش از حد را تولید می‌کند،تصریح کرد: افرادی که رنگ پوستشان تیره است بیشتر در معرض ابتلا به ملاسما قرار می‌گیرند چون ملانوسیت‌های فعال در پوست آنها بیشتر از افراد روشن پوست است.

رشنو اضافه کرد: صورت این افراد نسبت به نور آفتاب حساس بوده و نباید در معرض نور قرار گیرند همچنین این افراد نباید از قرص‌های هورمونی زنانه( LD ) استفاده کنند.

وی با تاکید براینکه استفاده از داروهای لکه‌بر در کاهش رنگ‌دانه‌ها موثر خواهد بود، تغییرات هورمونی، ملاسما را تشدید می‌کند.

این متخصص پوست و مو با بیان اینکه اشعه خورشید فرد را مستعد ملاسما می‌کند، افزود: همچنین اشعه ماوراء بنفش خورشید و حتی نور شدید لامپ می‌تواند سلول‌های تولید کننده رنگدانه یا ملانوسیت را در پوست تحریک کند.

رشنو با بیان اینکه ملاسما با هیچ بیماری داخلی یا اختلال عملکرد بدن مرتبط نیست، خاطرنشان کرد: باید در برابر حفاظت از اشعه نور خورشید از ضد آفتاب‌ها استفاده شود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: