• یکشنبه ۲۱ آبان ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۲۹
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-9514-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
اعتیاد کمپ‌ها...

مراکز ترک اعتیاد(کمپ) چند سالی می‌شود جولان می‌دهند و برای برخی منبع درآمد خوبی شده و هر روز به تعداد شاغلان این حوزه افزوده می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، وعده‌ها برای ترک تضمینی اعتیاد سبب شده برخی معتادان یا خانواده‌‌های آنان برای برگشت به زندگی عادی از این کمپ ‎ ها استفاده کنند اما پرسش اینجاست که خروجی این کمپ ‎ های به اصطلاح "بهبودی" چیست و چند نفر از افرادی که به آنها وارد می ‎ شوند، ‌سالم بیرون می ‎ آیند؟!

رسوخ اعتیاد بین قشرهای مختلف و به‌ویژه سنین پایین جامعه و آگاهی نداشتن از مواد مخدر صنعتی جدید، علت وفور این مراکز شده است و برخی از آن با انحای مختلف در حال کاسبی هستند.

در این بین برخی مراکز بدون مجوز فعالیت می‌کنند و با اینکه بارها به آنها هشدار داده‌ شده و می‌شود اما همچنان به کار خودشان ادامه می‌دهند.

وجود ۳۱ کمپ غیرمجاز ترک اعتیاد در لرستان

مجتبی بیرانوند، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان در این باره گفت: ۱۷۴ کمپ فعال درمانی اعتیاد در استان وجود دارد که ۱۵۱ مرکز دولتی و مابقی خصوصی هستند.

وی افزود: ۳۱ کمپ ترک اعتیاد غیرمجاز در استان فعالیت داشته که شهرستان‌های بروجرد و خرم‌آباد بیشترین آمار را دارند و درصدد ساماندهی این مراکز هستیم.

بیرانوند اضافه کرد: در بیشتر این مراکز خدماتی برای ترک اعتیاد داده نمی‌شود و ساختمان‌هایشان در شأن انسان نیست.

این صحبت‌ها در حالی مطرح شده که کمپ‌های غیرمجاز ترک اعتیاد در لرستان همواره وجود داشته و سال 93 حجت‌الله فراشی دبیر وقت شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان گفته بود: سال پیش(92) 100 کمپ غیرمجاز در لرستان شناسایی و به صاحبان آنها فرصت داده شد تا مجوزهای لازم را اخذ کنند.

کمپ‌ها محلی برای توزیع مواد مخدر!

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر لرستان بر جمع‌آوری کمپ ‎ های غیرمجاز تأکید کرد و افزود: برخی از این کمپ‌ها به محلی برای توزیع مواد مخدر و روانگردان‌ها تبدیل شده و به سبب نداشتن حداقل استانداردهای لازم صلاحیت نگهداری از معتادان را ندارند .

گزارش‌های میدانی ایسنا در صحبت با برخی که به این کمپ‌های مراجعه کرده‌اند، توزیع مواد مخدر را تأیید می‌کند و اینکه متأسفانه نظارت آنچنانی انجام نمی‌شود. آنان همچنین می‌گفتند: صاحبان برخی کمپ‌ها  به دنبال ترک موقت و پول خودشان هستند.

توسل به زور برای بردن افراد به کمپ

اسدالله حیدری، مدیرکل بهزیستی لرستان نیز درباره 31 کمپ غیرمجاز ترک اعتیاد، گفت: برخی از صاحبان این کمپ‌ها علی‌رغم میل باطنی، افرادی را به زور می‌برند و تحت درمان قرار می‌دهند و از خانواده‌های آنان پول می‌گیرند .

وی تأکید کرد: گزارشاتی در این زمینه موجود است که اگر لازم باشد ارائه خواهم داد.

مدیرکل بهزیستی لرستان یادآور شد: برخی صاحبان این کمپ‌ها، معتاد یا بهبودیافته هستند و بدون هیچ مجوزی و چون درآمد خوبی دارد به فعالیت می‌پردازند .

من را به زور راهی کمپ کردند!

یک شخص سالم که به زور و علی‌رغم میل باطنی به کمپ رفته بود، به ایسنا گفت: بنده لاغر هستم که به همین علت چند نفر در خیابان گفتند معتاد هستی و باید به کمپ بروی، هرچقدر گفتم معتاد نیستم و حاضرم تست اعتیاد بدهم،‌ قبول نکردند و با همکاری دو نفر با ظاهر مأمور نیروی انتظامی من را به کمپی فرستادند.

وی ادامه داد: بعد از چند روز متوجه شدم مدیران کمپ همان کسانی هستند که در خیابان من را به آن دو نفر معرفی کرده‌اند و سرانجام خانواده‌ام مجبور شدند پول زیادی بدهند تا از کمپ بیرون بیایم.

او تأکید کرد: خدمات خاصی در آن مرکز به اصطلاح ترک اعتیاد ارائه نمی‌شد و افراد زیادی آنجا حضور داشتند که به زور راهی کمپ شده بودند و خبری از ترک اعتیاد نبود.

این کار "آدم‌ربایی" است!

سید موسی خادمی استاندار لرستان در واکنش به صحبت‌های مدیرکل بهزیستی لرستان تأکید کرد: بردن افراد به زور و علی‌رغم میل باطنی به کمپ مصداق بارز آدم‌ربایی است.

خادمی، استاندار لرستان با اشاره به وجود مراکز ترک اعتیاد غیرمجاز، تأکید کرد: این مراکز باید ساماندهی شوند و سازمان بهزیستی یک ماه به صاحبان مراکز فرصت دهد تا برای مجوز اقدام کنند.

وی ادامه داد: هدف این نیست که چنین مراکزی تعطیل شوند و باید راه برای صدور مجوزهای لازم و ایجاد مراکز جدید باز شود.

خادمی تصریح کرد: اگر مراکز ترک اعتیاد غیرمجاز، مجوزهای لازم را در مدت تعیین‌شده نگیرند باید با یک اقدام ضربتی تعطیل شده و به مردم اطلاع‌رسانی شود.

استاندار لرستان بیان کرد: آمار لرستان در بحث مواد مخدر، مناسب نیست و باید برای کاهش آن بیشتر کار کنیم.

جلوی فعالیت کمپ‌های غیرمجاز گرفته شود

مجید کیان‌پور، نمانده مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه تعداد کمپ‌های غیرمجاز طبق آماری که اعلام شده در استان زیاد است.

وی ادامه داد: ضررهای این کمپ‌ها نسبت به فواید آن بیشتر است و باید در اسرع وقت برخورد شود.

کیان‌پور تأکید کرد: باید جلوی فعالیت این کمپ‌های غیرمجاز گرفته شود و تا مجوزهای لازم را اخذ نکنند، حق ادامه فعالیت را نداشته باشند.
این نماینده مجلس افزود: دستگاه‌های مربوطه باید به‌طور مداوم مکان، امکانات، خدمات و... کمپ‌های ترک اعتیاد را بررسی کنند.

به گزارش ایسنا، با این‌که همواره به برخورد با مراکز ترک اعتیاد در استان تأکید شده اما هنوز هم افرادی بدون توجه به اخذ مجوز و رعایت استانداردهای لازم، مشغول به فعالیت هستند و شاید ترک اعتیاد برای آنان در درجه آخر اهمیت باشد و این در حالیست که با زندگی افراد مراجعه‌کننده بازی می‌کنند و نیاز است که نظارت بیشتری انجام شود.

گزارش از مهران مریدی، خبرنگار ایسنا

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: