• سه شنبه ۲۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۵۲
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-6884-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
مسکن روستایی لرزان از مُسَکن قید و شرط

11 فروردین 1385 ساعت 4:47:00 شهرستان بروجرد و دورود می‎لرزد...

خانه... گهواره، آسمان... مادر، بانگ دیوار و سقف... لالایی، مردمان شهر... کودکانی خواب‎آلود!

صدای مویه... بوی تند خون و خاک و خاکستر...

در جست‎و‎جوی دختر خود، مادری غمین، با صد تلاش پنجه فرو می‎برد به خاک.

کنار می‎زند معشوقی بی‎محابا خاک را تا شاید زنده یابد نوعروسش را و اما تنها گلوبندش را می‎یابد.

دهان‎های پرشده از خاک، چشم‎های گشاده شده از وحشت و همهمه‎ای که مرگ به راه انداخته شاهکاری از خودنمایی زمین است...

طفل‎های ترسیده از بی‎رحمی زمین و مدرسه‎ای که با خاک یکسان می‎شود تا آواز "ز" مثل "زلزله" را در گوش دانش‎آموزان طنین‎انداز کند...

کودکانی که در آن بحبوحه کنار خانه‎های دیروز و خاطرات زنده به گور شده، پدر و مادرهایشان را با آه و ناله ممتد صدا می‎زنند ولی دریغ از یک جواب!

گیسوی مادری که گرفته‎ست رنگ خاک و همسری که جسم همدمش را از زیرآوار بیرون می‎آورد و غسل می‎دهد و از نو به خاک می‎سپارد...

و غیورمردانی که زیر آوار جا مانده‎اند و جسمشان به زیر خشت ‎ خشت درد و غم با خاک یکسان می‎شود...

اینها همه تصاویری است که بعد از گذشت 12 سال از زلزله 85 شهرستان بروجرد و دورود هنوز بهت و اندوهش برای بسیاری از مردم لرستان تازه است.

به گزارش ایسنا، لرستان یکی از استان‎های کشور با میزان لرزه‎خیزی بالاست که وقوع زمین لرزه‌های مخرب در سیمره، سیروان، دره سیلاخور و بروجرد دلیلی بر ادعای زلزله ‎ خیز بودن آن است.

2000 هکتار بافت فرسوده در لرستان وجود دارد و بیش از 41 درصد واحدهای روستایی آن غیر مقاوم‎اند؛ به عقیده کارشناسان وقوع زمین ‎ لرزه‎ای با شدت بیش از چهارو نیم ریشتر جان بسیاری از روستانشینان این دیار را به بازی خواهد گرفت و آن زمان با وجود هشدارهای پی در پی به مسئولین، توجیه فایده‎ای ندارد و مقصران بدون شک نه "زلزله" بلکه کسانی بوده که نسبت به حساسیت موضوع نگوییم بی‎توجه بلکه کم توجه هستند.

این بار نیز مثل هر بار ایسنا به مسئولین هشدار می‎دهد زلزله در کمین لرستان است و خانه‎‏های خشتی آن حادثه را انتظار می‎کشند و کوتاهی در بازسازی و بهسازی مسکن روستایی و بافت فرسوده شهری هیچ اما و اگری را نمی‎پذیرد و در صورت حادثه احتمالی این مسئولین‎اند که مسئول پاسخگویی به "کودکانی که رنگ یتیمی گرفته‎اند"، "پدرانی که به خاک غریبی نشسته‎اند"، "چشم‎های همیشه منتظر مادر و زجه‎ها و مویه‎های بی ‎ امانش"، "دست‎های نیاز جامانده از زیر آوار"، "اشک‎های خواهر برای جسم بی ‎ جان برادر" و "صدها جسم افتاده به خاک" خواهند بود.

با وجود این تأکیدات به نظر می‌رسد مقاوم‎سازی بافت‎های فرسوده روستایی و شهری لرستان راه به جایی نبرده و سقف خانه‌های غیرمقاوم در لرستان به جای آسایش همچنان تهدیدی برای سلامت روستانشینان محسوب می‌شود.

زندگی 35 درصد جمعیت لرستان در بافت های ناکارآمد/ 2000  هکتار بافت فرسوده داریم

برزو بردی‌نشین، رئیس اداره عمران و بهسازی شهری راه و شهرسازی لرستان در این خصوص با اشاره به اینکه در استان سکونتگاه‎‏های غیررسمی در  ۳۷ محله قرار دارند، به خبرنگار ایسنا گفت: این محله‎ها در پنج شهر، ۲۱ درصد از جمعیت شهری لرستان را در خود جای داده‎اند.

وی با بیان اینکه سکونتگاه‌های غیررسمی هشت درصد مساحت شهری لرستان را به خود اختصاص دادند، ادامه داد: 35 درصد جمعیت لرستان در سکونتگاه‌های غیررسمی زندگی می‌کنند.

بردی‎نشین با بیان اینکه 2000 هکتار بافت ناکارآمد و فرسوده در استان داریم، افزود: 15 درصد مساحت شهرهای استان ناکارآمد هستند. براساس همین بافت‎های ناکارآمد و فرسوده، ستادهای بازآفرینی در استان و شهرستان‎ها راه‌اندازی شده است.

رئیس اداره عمران و بهسازی شهری راه و شهرسازی لرستان با اشاره به اینکه از محل اعتبارات ملی و استانی سال گذشته ۱۳ میلیارد تومان برای بازآفرینی سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت‌های فرسوده به استان داده شده است، یادآور شد: نیمی از این اعتبار جذب شده و در مرحله انتخاب پیمانکار هستیم. 

با توجه به اینکه لرستان در نوار لرزه‌ای زاگرس به عنوان فعال‎ ترین نقطه در زاگرس میانی قرار گرفته و وجود انواع گسل‌های بزرگ و کوچک، زمین‌لرزه‌های تاریخی، بافت فرسوده شهری و روستایی، تهدیدی جدی برای واحدهای شهری و روستایی غیرمقاوم محسوب می‎شود.

بافت‌های فرسوده شهری و روستایی لرستان تهدیدکننده هستند

رضا آریایی، مدیر کل مدیریت بحران لرستان نیز در این باره به خبرنگار ایسنا گفت: زمین لرزه، سیلاب، زمین لغزش، طوفان، تندباد، سرمای سخت، گرمای شدید و خشکسالی ایران را در ردیف 10 کشور حادثه خیز جهان قرار داده است.

وی با اشاره به مهم‎ترین پدیده‌های طبیعی که لرستان را در معرض خطر قرار می‌دهد، افزود: زمین لرزه، سیلاب، خشکسالی، آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع، ریزگردها و ... از جمله این پدیده‌هاست.

آریایی اضافه کرد: لرستان در نوار لرزه‌ای زاگرس به عنوان فعال ‎ ترین نقطه در زاگرس میانی قرار گرفته است و وجود انواع گسل‌های بزرگ و کوچک، زمین‌لرزه‌های تاریخی،بافت فرسوده شهری، بافت فرسوده روستایی، وجود رودخانه‌های طغیانی و خروشان در توپوگرافی ناهموار و کوهستانی و ایجاد سیلاب‌های شهری و رودخانه‌ای، رودخانه‌های دائمی و فصلی، مدیریت شهری، توسعه بی‌رویه شهری بصورت افقی، وجود پدیده خشکسالی و کم آبی به علت عدم وجود سیستم‌های هیدرولیکی و مکانیکی، وقوع پدیده‌های طبیعی دیگر همچون گردوغبار، آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع ، صاعقه، زمین لغزش، آفات گیاهی و ... از جمله حوادث بالقوه تهدیدکننده استان است.

آریایی با اشاره به تاریخچه زمین لرزه در لرستان تصریح کرد: در این استان زمین لرزه کهن سیمره در 11 هزار سال پیش رخ داده، همچنین زمین لرزه دوم تیر 251 هجری شمسی در سیمره، زمین لرزه کهن اشترانکوه و تشکیل دریاچه گهر در ارتفاعات بلندمنطقه، زمین لرزه سوم بهمن 1287 هجری شمسی در سیلاخور، طبریجان بروجرد در 13 اردیبهشت سال 84 و زمین‌لرزه 11 فروردین ماه سال 1385 بر روی گسل سیلاخور بوده است.

وقوع 91 زلزله در شش ماهه اول سالجاری/ هر دو روز یک زمین لرزه رخ می‎ دهد

 وی ادامه داد: به طور میانگین هر دو روز یک زمین لرزه در استان رخ می‎دهد اما چون شدت آنها کمتر از 3.5 درصد است مردم آن را حس نمی‎کنند ولی ثبت دستگاه زلزله‎نگار می‎شوند.

مدیر کل مدیریت بحران لرستان خاطرنشان کرد: شش ماهه اول سالجاری 91 مورد زمین لرزه در استان ثبت شده و سه مورد از آنها که در شهرستان‎های خرم‎آباد، بروجرد و شهر چغابل رخ داده‎اند بالای 3.5 ریشتر بوده‎اند.

وی گفت: هیچ کدام از این زمین لرزه‎ها خسارتی در پی نداشته و عمدتأ زلزله‎هایی با شدت بیش از 4.5 ریشتر منجر به ایجاد خسارت می‎شوند.

غیرمقام بودن  60 درصد واحدهای روستایی در برابر زلزله پنج ریشتری

مدیر کل مدیریت بحران لرستان تصریح کرد: بیش از 60 درصد از واحدهای روستایی استان در برابر زلزله‎هایی با شدت پنج ریشتر غیر مقاوم بوده و در صورت وقوع زلزله تخریب خواهند شد.

این مسئول اضافه کرد: در حال حاضر از مجموع 167 هزار واحد روستایی استان 60 درصد مقاوم و 40 درصد نیازمند بازسازی و تخریب است.

بنیاد مسکن متولی بازسازی و بهسازی است

آریایی اظهار کرد: هر آن امکان وقوع زمین لرزه‎ای که مخرب بوده و باعث ایجاد خسارات زیادی به شهرستان‎های لرستان شود، وجود دارد و احتمال خسارت در مناطق روستایی استان به دلیل مقاوم نبودن بافت‎های روستایی بیشتر است.

وی با بیان اینکه دولت برای بازسازی و بهسازی بافت فرسوده تسهیلات بانکی پرداخت می‎کند، افزود: متولی بهسازی واحدهای روستایی، بنیاد مسکن است.

در طی سال‌های گذشته بارها شاهد بوده‌ایم که زلزله‌های زیادی در استان به وقوع پیوسته و همواره بیشترین سهم خسارت از آنها نصیب روستاییان شده که دلیل عمده آن نامقاوم بودن واحدهای روستایی است.

41 درصد واحدهای روستایی لرستان غیرمقاوم‎اند

در این رابطه کامران امیری، معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن لرستان به ایسنا گفت: 2861 روستا شامل 169 هزار و 875 واحد مسکونی در استان وجود دارد که از سال 74 تاکنون 102 هزار و 708 واحد از آنها مقاوم‎سازی شده‎اند.

وی با اشاره به اینکه 59 درصد واحدهای روستایی لرستان بهسازی و بازسازی شده‎اند، ادامه داد: 69 هزار و 832 واحد روستایی استان که معادل 41 درصد کل واحدهاست، در برابر زلزله و سایر بلایای طبیعی غیرمقاوم ‎ بوده و ایمن نیستند.

امیری با اشاره به اینکه از 32 هزار و 45 واحد روستایی خرم‎آباد، 17 هزار و 437 واحد بازسازی شده است، تصریح کرد: از 25 هزار و 955 واحد، 25 هزار و 224 واحد، 20 هزار و 321 واحد، 15 هزار و 504 واحد، 11 هزار و 506 واحد،  9899 واحد، 9910 واحد، 8221 واحد، در شهرستان ‎ های بروجرد، کوهدشت، دلفان، دورود، پلدختر، الیگودرز، چگنی، سلسله و ازنا به ترتیب 20 هزار و 970 واحد، 10 هزار و 681 واحد، 17 هزار و 437 واحد، 14 هزار و 995 واحد، 5923 واحد، 4768 واحد، 4821 واحد، 7304 واحد، 4422 واحد بازسازی و بهسازی شده و مابقی غیرمقام هستند.

بیشترین واحدهای غیرمقاوم در کوهدشت، خرم‎آباد و پلدختر

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن لرستان یادآور شد: بیشترین واحدهای مسکن روستایی غیرمقاوم در شهرستان‎های کوهدشت، خرم‎آباد و پلدختر قرار دارند.

وی خاطرنشان کرد: بیشترین آمار واحدهای بازسازی شده مربوط به شهرستان بروجرد و دورود است چراکه از تسهیلات زلزله سال 85 بهره‎مند شده‎اند.

امیری افزود: واحدهای روستایی که بازسازی شده‎اند در برابر زلزله‎هایی با شدت 6.5 و 7 ریشتر مقاوم بوده و تخریب نمی‎شوند.

معاون بنیاد مسکن لرستان گفت: برخی از واحدهای روستایی استان کپری هستند و در صورت وقوع زلزله 4.5 ریشتری کاملا تخریب خواهند شد و ضرورت بازسازی آنها بیش از پیش امری حیاتی و اورژانسی است.

از سهمیه بازسازی 6800 مسکن تنها 1710 واحد انعقاد قرارداد شد

وی با اشاره به بازسازی واحدهای روستایی غیرمقاوم در سال 96 اظهار کرد: در سالجاری از محل اعتبارت سال گذشته 6800 واحد سهمیه لرستان بوده که تاکنون 3056 واحد معادل 45 درصد سهمیه به استان ابلاغ شده و از این تعداد قرارداد نوسازی و بهسازی 1710 واحد با بانک‎ها منعقد شده است.

امیری با تشریح تسهیلات بازسازی مسکن روستایی تصریح کرد: امسال دو نوع تسهیلات در قالب وام‎های 18 و 20 میلیون تومانی به متقاضیان بهسازی و بازسازی پرداخت می‎شود؛ آن دسته از متقاضیانی که قصد احداث مسکن دارند می‎توانند وام 18 میلیون تومانی دریافت کنند و کسانی که قصد بازسازی و تخریب واحدهای فرسوده و کلنگی دارند وام 20 میلیون تومانی تعلق می‎گیرد.

این مسئول با اشاره به همکاری نسبتأ خوب بانک‎های لرستان در پرداخت تسهیلات بازسازی مسکن روستایی یادآور شد: برخی از بانک‎های استان در این خصوص سخت‎گیری می‎کنند و دلیل اینکه از سهمیه اختصاصی سال‎جاری عقب هستیم همین موضوع است.

مسکن لرزان روستایی روی دست بانک‎ ها/ مقاوم‌سازی گرفتار شرط و شروط

وی خاطرنشان کرد: متقاضیان برای دریافت تسهیلات بازسازی مسکن روستایی نیاز به وثیقه و دو ضامن کارمند دارند و این شرایط استقبال را برای دریافت وام بهسازی کم کرده است.

امیری افزود: بانک‎ها باید تدابیری برای بحث وثیقه تسهیلات بازسازی مسکن روستایی بیندیشند تا استقبال مردم از این قضیه بیشتر شود.

شرایط فعلی و راهی سخت که بانک‎های لرستان پیش‎روی متقاضیان نوسازی و بهسازی واحدهای نامقاوم و فرسوده استان گذاشته‎اند روشن و مبرهن است که نتیجه و خروجی‎اش باقی گذاشتن تهدید مرگ در سایه‎سار بروکراسی اداری و ناامید کردن مردم برای آبادانی روستاهاست.

بنیاد مسکن تدبیری برای ضمانت به بانک‎ ها بیندیشد

بیژن مقدم ‎ بیرانوند، دبیر شورای هماهنگی بانک‎های لرستان نیز در خصوص اظهارات مسئولین بنیاد مسکن درباره سخت‎گیری برخی بانک‎های استان در پرداخت تسهیلات نوسازی به متقاضیان گفت: بعضأ گزارش‎هایی به دفتر کمیسیون شورای هماهنگی بانک‎ها درباره بانک‎هایی که هماهنگی لازم در پرداخت تسهیلات نوسازی مسکن روستایی را ندارند، داده می‎شود اما برخورد با آنها در حوزه اختیارات استاندار است.

وی ادامه داد: تا جایی که قوانین و دستوالعمل‎ها اجازه دهند به بانک‎های استان توصیه می‎کنیم در پرداخت تسهیلات بازسازی و بهسازی مسکن روستایی سخت‎گیری نکنند.

دبیر شورای هماهنگی بانک‎های لرستان یادآور شد: برخی روستاییان حداقل شرایطی‎ که باید به بانک ارائه دهند را ندارند و بانک‎ها نیز طبق دستورالعمل حاضر به پرداخت وام به آنها نمی‎شوند.

وی با اشاره به ضمانت زنجیره‎ای در پرداخت تسهیلات نوسازی مسکن روستایی سال 85، تصریح کرد: تسهیلات بازسازی زلزله 85 تاکنون معوق هستند و متأسفانه مردم در بازپرداخت آنها همکاری و مشارکت لازم را ندارند و این امر موجب شده بانک‌ها در پرداخت تسهیلات سخت‌گیری کنند.

بانک‎ها بهانه‌ای برای عدم پرداخت تسهیلات مقاوم‌سازی دارند

مقدم‎بیرانوند با تأکید بر اینکه مردم در بازپرداخت این تسهیلات جدیت لازم را ندارند، افزود: این امر موجب شده بانک‌ها دیگر ضمانت‌های زنجیره‌ای را قبول نکنند و بهانه‌ای برای عدم پرداخت تسهیلات مقاوم‌سازی واحدهای روستایی داشته باشند.

وی گفت: بنیادمسکن باید در این قضایا تدبیری کرده و تضامینی به بانک ‎ ها دهد که در صورت عدم پرداخت اقساط از اهرم‎های خاص خود برای فشار به روستاییان استفاده کند، آنگاه بانک نیز حاضر به قبول ضمانت زنجیره‎ای به متقاضیان است.

عدم همراهی و تعامل بانک‎های لرستان با متقاضیان بازسازی و نوسازی واحدهای فرسوده روستایی با اذن به اینکه همه مسئولان آنها می‎دانند زلزله در کمین مردم استان است، قابل تامل بوده و نکته جالب‎تر و صدالبته بغرنج‎تر نداشتن اهرم و ابزار قانونی برای برخورد با کم‎کاری برخی‎ها در این برهه بوده که شاید در زمان وقوع زلزله و دادن تلفات مالی و جانی دیگر به هیچ وجه دردی از مردم دوا نشود و سوال اینجاست که مسئولان بانک‎های استان آن زمان چطور می‎توانند خود را بخشیده و وجدان راحتی داشته باشند؟!

رمز موفقیت درساخت‎ وسازها تسهیل شدن ضمانت بانکی

مجید کیانپور، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس در گفت‎‌و‎گو با خبرنگار ایسنا در این باره گفت: براساس نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال گذشته، میزان روستانشینی کشور 25.9 درصد است و جمعیت ساکن در روستاها، 20 میلیون و 730 هزار و 625 نفر است.

وی با اشاره به اینکه لرستان روی کمربند زلزله قرار دارد نوسازی واحدهای روستایی آن بسیار بااهمیت است، اضافه کرد: زمانی ‎ که زلزله سال 85 رخ داد ظرف هشت ماه 38 هزار واحد مسکونی در استان احداث شد و رمز موفقیت در این ساخت‎ وسازها تسهیل شدن ضمانت بانکی بود.

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس ادامه داد: در آن دوره متقاضیان دریافت تسهیلات بازسازی مسکن با ضمانت زنجیره‎ای ضامن یکدیگر می‎شدند و با پرداخت این وام‎ها بنیاد مسکن شروع به ساخت و ساز می‎کرد.

وی در خصوص تضامین بانکی برای نوسازی واحدهای فرسوده افزود: ضمانت دو نفر برای دریافت وام نوسازی مسکن روستایی برای متقاضیان بسیار سخت است و ضرورت ایجاب می‎کند بانک مرکزی به نحوی که مشکل وثیقه این تسهیلات مرتفع شود، در شیوه ‎ نامه خود تجدیدنظر کند و این تغییر در شورای مرکزی پول تصویب و به بانک‎ها ابلاغ شود.

کیان‎پور تأکید کرد: تا زمانی ‎ که مشکل وثیقه بانکی تسهیلات نوسازی مسکن روستایی برای روستاییان رفع نشود، امر نوسازی به خوبی اتفاق نمی‎افتد و با وقوع یک زلزله با شدت بالا شاهد خسارات جبران ‎ ناپذیری خواهیم بود.

نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس یادآور شد: بانک مرکزی باید هر چه سریعتر برای رفع این مشکل روستاییان که محور تولید و اقتصاد کشور نیز محسوب می‎شوند‎ وارد عمل شده و بانک‎ها را موظف کرده تسهیلات بازسازی مسکن روستایی را به متقاضیان پرداخت کنند.

مقاوم‌سازی مسکن شهری و روستایی نه تنها هزینه نیست بلکه به نوعی پس‎ انداز است و مسکن مقاوم امروز، در آسیب فردا خسارت به بار نخواهد آورد و می‌طلبد بانک‌های لرستان روند فعالیت‌های حمایتی از روستاییان را تغییر دهند و در این میان رایزنی مسئولان استان برای حل مشکل نیز اهمیت ویژه‎ای دارد.

گزارش از ساناز رباطی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: