• دوشنبه ۲۴ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-6214-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
خشکیدگی تالاب‎های سیراب از وعده!

تالاب‎های یازده گانه معروف پلدختر بر روی آهک ‎ های خرد شده لنداسلاید سیمره حدود 10 تا 11هزار سال پیش ایجاد شدند و به یمن وجود آنها پلدختر را شهر تالاب‎های لرستان نامیده‎اند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، در اصطلاح عامیانه و بومی به تالاب‎، «گُری» گفته می‎شود. تالاب‎ها از تهدید شونده ‎ ترین زیستگاه ‎ ها به شمار می ‎ روند و امروز این سرمایه طبیعی لرستان به راحتی در میان بی توجهی مسئولان در مسیر انقراض قرار گرفته‎اند.

خشکاندن و تغییر کاربری، ایجاد آلودگی و برداشت بی ‎ رویه از گونه ‎ های زیستی، مصارف کشاورزی، وارد شدن سموم و مواد زائد، خشکسالی، صید و شکار بی ‎ رویه و فعالیت ‎ های کشاورزی در حریم تالاب‎ها، در نابودی این اکوسیستم ‎ های کم‌نظیر تاثیر دارند.

هم اکنون حجم آب تالاب ‎ های پلدختر کاهش داشته و عامل بسیار مهم آن حفر چاه در پایین دست است. در این چند وقت اخیر نیز آتش‌سوزی به این موارد اضافه و کلکسیون بلاهای نازل شده بر آنها تکمیل شده است.

باید تلاش کرد از تغییر کاربری ‎ تالاب‎ها جلوگیری شود

امیر محمدی ‎ نژاد، رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر در این باره گفت: طی سالیان گذشته علی ‎ رغم تمام تلاش ‎ های صورت گرفته در خصوص حفظ و احیای تالاب ‎ ها و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی تالابی، متاسفانه بر اثر ناآگاهی و سودجویی برخی افراد، آتش سوزی ‎ هایی در سطح این مناطق ایجاد شده است.

وی ادامه داد: این آتش‌سوزی‎ها باعث از بین رفتن پوشش گیاهی و کاهش جمعیت جانوری تالاب ‎ ها می ‎ شود.

محمدی ‎ نژاد اظهار کرد: جهت رعایت حقابه زیست محیطی تالاب‎ها و جلوگیری از تغییر مسیر ورودی منابع آبی به تالاب ‎ ها باید تلاش کرد و از تغییر کاربری ‎ ها جلوگیری شود تا حیات زیست ‎ مندان این اکوسیستم ‎ ها با خطر مواجه نشود.

در طول سال ‎ های گذشته تالاب ‎ های پلدختر به دلایل مختلف و کم توجهی دستگا‎ه‎های متولی، در خطر نابودی قرار گرفته ‎ اند و هنوز هم مسئولان آنچنان که لازم است برای نگهداری آنها وارد عمل نشده ‎ اند که این موضوع به هیچ وجه قابل قبول نبوده و به نوعی پشت کردن به احیاء و توسعه صنعت گردشگری در شهرستانی با جوانان بیکار مانند پلدختر است.

تدوین برنامه اقدام و عمل ویژه تالاب‌های لرستان

همچنین مهندس نبی‌الله قائدرحمتی، معاون حفاظت محیط زیست لرستان در این خصوص اظهار کرد: برای ثبت تالاب باید از یک شاخص و معیار ویژه برخوردار باشند تا بتوان برای این کار اقدام کرد.

وی اضافه کرد: برای تالاب‌های پلدختر موضوع زمین لغزش سیمره عنوان شده و پرونده ثبت تالاب‌ها را تحت این موضوع تنظیم کرده ‎ ایم چراکه در اثر این زمین لغزش به وجود آمده‌اند.

 قائدرحمتی با بیان اینکه منتظر پاسخ دفتر مرکزی و دبیرخانه‌ کنوانسیون هستیم، افزود: این تالاب‌ها شرایط خاص و یا پوشش گیاهی منحصر به فردی ندارند اما از زمین لغزش سیمره به وجود آمده‌اند.

معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست لرستان با اشاره به اینکه هم اکنون تالاب‌ها مشکل خاصی ندارند، گفت: تنها تالاب گری بلمک به علت زهکشی‌هایی که از آن صورت گرفته سایر تالاب‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی از تدوین برنامه اقدام و عمل ویژه این تالاب‌ها خبر داد و بیان کرد: هم اکنون حدود یک سال است که مشاور در حال انجام این بررسی‌هاست تا در راستای حفاظت از تالاب‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

 قائدرحمتی اعتبار این طرح را 20 میلیون تومان عنوان کرد و افزود: قرار است تا پایان سال جاری این برنامه تدوین و نهایی شود.

و این صحبت‎های معاون محیط زیست در حالی مطرح می‌شود که مهندس محمدحسین بازگیر، مدیرکل حفاظت محیط زیست وقت استان در خرداد ماه 1393 با اشاره به برنامه‌ریزی‎های انجام شده برای رسیدگی بیشتر به وضعیت تالاب‎های پلدختر عنوان کرد: قبلا مطالعات زیست‌بومی روی تالاب‌های پلدختر انجام نشده و ما اکنون آن را برای اولین بار آغاز کردیم.

وی با اشاره به پیگیری‎های صورت گرفته برای ارتقا سطح حفاظت تالاب‎های لرستان گفت: در این راستا طرح جامع مدیریت تالاب‎های استان در حال نهایی شدن است .

بازگیر با بیان اینکه تا پیش از این در زمینه مدیریت تالاب‎های لرستان هیچ‎گونه اقدامی صورت نگرفته بود، افزود: در این راستا از سال گذشته تهیه طرح جامع مدیریت تالاب‎های لرستان کلید زده شد .

مدیرکل محیط زیست استان با بیان اینکه این طرح با پنج هدف تهیه شده است عنوان کرد: حفظ ارزش ‎ های طبیعی تالاب‎های استان یکی از اهداف در نظر گرفته شده در طرح جامع مدیریت آنها است .

وی نگهداری از تالاب‎ها را به عنوان یک منبع آبی از دیگر اهداف تهیه طرح جامع آنها برشمرد و گفت: خردمندانه کردن بهره‎وری از تالاب‎ها و استفاده از آنها برای انجام طرح‎های تحقیقاتی و پژوهشی از دیگر اهداف این طرح است .

بازگیر همچنین از برنامه‎های این اداره کل برای احیای تالاب‎های لرستان خبر داد و افزود: ارتقاء وضعیت حفاظتی تالاب‎های پلدختر از منطقه صید و شکار ممنوع به حفاظت شده در مراحل پایانی خود قرار دارد .

جالب است بدانیم سال گذشته اظهارات مهندس مهرداد فتحی‎بیرانوند مدیرکل فعلی محیط زیست لرستان صحبت‌های مهندس بازگیر را در مورد تالاب‌های پلدختر نقض می‌کند.

وی گفت: براساس کنوانسیون رامسر ثبت این آثار نیاز به شناسایی و مطالعه دارد که حتی تا به حال بررسی‌های اولیه نیز از این تالاب‌ها نداشتیم.

فتحی بیرانوند ادامه داد: در حال حاضر برای بحث توان اکولوژیکی آن شاخص‌هایی را محاسبه کرده‌ایم و پرونده نیز تشکیل داده‌ایم تا اگر بتوانیم آنها را ثبت جهانی کنیم.

چندین سال گذشته خبر از مطالعه جهت احیاء و ثبت تالاب‎هاست و سال 95 اعلام می‎شود که هنوز مطالعه ‎ ای نشده و تالاب‎ها نیز هنوز منطقه شکار و صید ممنوع هستند!

منتظر پاسخ سازمان حفاظت محیط زیست هستیم

فتحی‎بیرانوند با بیان اینکه ثبت بین ‎ المللی تالاب ‎ ها مقدمات خاصی دارد، گفت: برای ثبت تالاب‎ها در کنوانسیون رامسر شاخص ‎ های ویژه ‎ ای مشخص و تصویب شده است.

وی از تهیه فرم ‎ های اولیه مورد نیاز ثبت تالاب‎های استان و ارسال به سازمان محیط زیست خبر داد و افزود: امیدواریم در کمیته تخصصی محیط زیست این شاخص‎ها احصا شده و برای ثبت قانع کننده باشند که در این صورت مدارک به دبیرخانه کنوانسیون فرستاده شده و در آنجا ثبت نهایی می‎شوند.

فتحی‎بیرانوند با اشاره به اینکه مساحت تالاب ‎ های لرستان به لحاظ وسعت کوچک هستند، ادامه داد: تالاب ‎ هایی که ثبت جهانی شده ‎ اند معمولا چند ده و بعضا صدهزار هکتار وسعت دارند؛ تالاب ‎ های استان و به طور اخص پلدختربه لحاظ ژئومورفولوژی منطقه و زمین شناسی ویژه‎ای که دارند مورد توجه قرار گرفته و امیدواریم بتوانیم تالاب ‎ ها را ثبت کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان تصریح کرد: بحث زمین لغزش سیمره به عنوان ویژگی خاص بیان شده و امیدواریم نقطه قوتی برای ثبت ملی شود، در حال حاضر منتظر پاسخ سازمان حفاظت محیط زیست هستیم.

وی با بیان اینکه تمام تالاب‎های استان ثبت ملی بوده و دارای کد هستند، ادامه داد:در کشور این تالاب ‎ ها شناخته و به عنوان منطقه شکار و صید ممنوع هم معرفی شده ‎ اند.

فتحی‎بیرانوند با اشاره به اینکه ثبت بین ‎ المللی تالاب ‎ ها آنها مدنظر است تا به عنوان یک برند مطرح شوند، گفت: تالاب گری بلمک نیز زمانی وسعت زیادی داشت و حدود 600 هکتار بوده است اما برای تامین منافع مردم برای آن زهکش ایجاد کردند و حدود 90 درصد این تالاب خشک شد.

مهندس بازگیر مدیرکل پیشین حفاظت محیط زیست لرستان در همان سال در اظهار نظری با اشاره به نابودی بخش عظیمی از تالاب "گری بلمک" گفت: وسعت این تالاب در گذشته 600 هکتار بوده که امروز به 150 هکتار رسیده است چراکه بخش عمده ‎ ای از آن را دستگاه‎های متولی امر 20 سال پیش واگذار کرده ‎ اند و طی این مدت هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است!

مهندس فتحی مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان که در این باره می‌گوید: این اراضی تبدیل به کشاورزی شدند و متاسفانه سند هم برای کشاورزان صادر شد.

وی با بیان اینکه با این کار حقی برای کشاورزان ایجاد و از حالت تالابی خارج شدند یادآور شد:هم اکنون دو راه بیشتر ندارد و باید دولت این اراضی را خریده و مجدد تبدیل به تالاب شود که به خاطر کمبود اعتباری که محیط زیست دارد کار محالی بوده و هم اکنون غیرممکن است و یا برنامه مشارکتی را انجام دهیم.

فتحی‎بیرانوند گفت: این برنامه را به جوامع محلی پیشنهاد داده و احتمال می‎دهیم به این طریق بتوانیم موفق شویم؛ در حال حاضر نیز عده‎ای از کشاورزان اعلام آمادگی کردند که بخشی از اراضی خود را به محیط زیست در این رابطه اهدا کنند و ما نیز در قالب کار مشارکتی منافع مردم را تامین کنیم. از جمله این اقدامات شامل پرورش ماهی، اکوتوریسم و پرنده نگری است و امیدواریم در روزهای آینده نتیجه بگیریم.

راهکارهای احیای تالاب گری بلمک پلدختر کاملاً روشن و واضح است و پس از گذشت سال‌ها از تغییر کاربری این تالاب همگان بر صورت‌مسئله و پاسخ آن واقف هستند اما...

تالاب‌ها در 24 ساعت احیاء خواهند شد

نعمت‌الله دستیاری، فرماندار پلدختر نیز در این رابطه اظهار کرد: تالاب‌های شهرستان به علت سهل‌انگاری سازمان محیط زیست در زمان گذشته، شرایط بسیار بدی دارند.

وی تصریح کرد: تالاب‌های پلدختر بزرگترین تالاب طبیعی هستند که با ظلم فاحش محیط زیست که در واقع یک فاجعه زیست محیطی بوده، زهکشی شده‌اند.

دستیاری با اشاره به اینکه تالاب‌های پلدختر قدمت زیادی دارند، افزود: با زهکشی، آب این تالاب‌ها به بیرون هدایت شده و خشک می‌شوند. یکی از منابع اصلی سفره‌های زیرزمینی پلدختر همین تالاب‌ها هستند که سطح آنها خیلی پایین رفته است.

فرماندار پلدختر با بیان اینکه محیط زیست باید به این موضوع ورود پیدا کند، تأکید کرد: این تالاب‌ها در 24 ساعت احیاء خواهند شد به شرط اینکه کانال زهکشی بسته شود.

وی ادامه داد: این کار هزینه آنچنانی هم ندارد و فقط همت می‌خواهد که انتظار داریم محیط زیست آن را انجام دهد.

دستیاری با اشاره به اهمیت تالاب‌های پلدختر تصریح کرد: این تالاب‌ها از زمین لغزش سیمره به‌وجود آمده‌ و محیط زیست استان پرونده آنها را برای ثبت در کنوانسیون رامسر تنظیم کرده است.

صحبت‌های فرماندار پلدختر و احیاء تالاب‌ها در 24 ساعت خوب است و قابل تامل!!! ولی تمامی وعده‌های داده شده در خصوص تالاب‌های این شهرستان عملی نشده و در حد حرف نیز باقی مانده که نمونه عینی آن نشست مشترک میان همه ذی‌نفعان در سال ۹۱ در محل فرمانداری پلدختر بوده که تصمیماتی برای احیای تالاب گری بلمک گرفته شد و تمامی آنها نیز همچنان روی کاغذ باقی ماند.

محیط زیست پلدختر نیازمند تقویت است

سیدحمیدرضا کاظمی، نماینده مردم پلدختر در مجلس شورای اسلامی نیز فروردین ماه امسال در آیین آغاز عملیات اجرایی مجتمع پرورش ماهی روستای چم گز پلدختر نیز گفته بود: شهرستان پلدختر با مساحت 386 هزار هکتار از نظر زیست محیطی با وجود تالاب‌ها و زیستگاه‌های سمندر لرستانی، ببر، پلنگ و بزکوهی دارای ویژگی‌های خاصی بوده که نیازمند قرار گرفتن در منطقه شکار و صید ممنوع است .

وی اضافه کرد: تالاب‌های 11گانه و بی‌نظیر شهرستان پلدختر ویژگی‌های خاصی دارند و انتظار می‌رود ثبت جهانی شوند.

کاظمی ادامه داد: تالاب فصلی ولی عصر(عج) منطقه مناسبی برای اجرای طرح شیلات است که نیاز به حمایت ریاست سازمان حفاظت محیط زیست و شیلات کشور و مشارکت مردم دارد .

این نماینده مجلس تأکید کرد: با توجه به آتش‌سوزی‌های گسترده و متعدد و سخت گذر بودن پلدختر راه‌اندازی پاسگاه اطفای حریق در این شهرستان ضروری است .

وی گفت: محیط زیست شهرستان پلدختر نیازمند تقویت است چراکه در اداره این شهرستان با وجود 12 پست سازمانی هفت نفر در آن مشغول خدمت هستند و از نظر نیروی انسانی تجهیزات و پاسگاه اطفای حریق نیازمند توجه است .

جالب است بدانیم تالاب‎های پلدختر خیلی وقت است جزء مناطق شکار و صید ممنوع هستند و این صحبت سیدحمیدرضا کاظمی، نشانی از غریب بودن تالاب‎ها برای نماینده خود شهرستان است!

خشک شدن هر تالاب به مرگ اقتصادی منطقه ختم می‎شود و با ادامه وضعیت کنونی و از بین رفتن این عرصه ‎ های طبیعی نتیجه ‎ ای جز تولید کانون ‎ های جدید ریزگردها و مرگ زیست‎مندان آنها نیست. جلب مشارکت بخش خصوصی برای توسعه گردشگری،تزریق آب و تعیین حریم قانونی،حفظ آرامش و... می ‎ تواند در جهت احیاء آنها  به کار گرفته شود اما در این میان نیاز به همت مسئولین است که باید عزم خود را جزم کنند.

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: