• شنبه ۱۵ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 967-714-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
طلاهای دور ریختنی

هم اکنون یکی از مشکلات روزانه در لرستان نحوه جمع‎آوری زباله و دفع آنها است که اگر به روش صحیحی انجام نشود می‎تواند خطرات زیادی برای انسان و محیط زیست به همراه داشته باشد. 
 
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، این حجم از آلودگی زباله‎های بیمارستانی را نیز می‎تواند به همراه خود داشته و حامل بیماری‎های مسری و خطرناک زیادی باشد. باید این زباله‎ها از مبدا تفکیک و بی ‎ خطر سازی شوند چراکه آلودگی‎های آب و خاک از دیگر ارمغان‎های دفع غیراصولی است. 
 
ممکن است شیرابه‎ زباله ‎ های رها شده در طبیعت به سفره‎های زیرزمینی راه یافته و علاوه بر آلودگی این منابع، توسط ریشه گیاهان جذب ‎شود و باز چرخه آلودگی به خود انسان باز برگردد و این بار زباله‎ای را که در طبیعت رها کرده سر از سیستم گوارش و بدنش در ‎ آورد. 
 
همچنین اگر در روی خاک رها شوند ممکن است تا سال‎ها تجزیه نشده و سالم بماند و موجب مرگ گیاهان شود. در مواردی دیده شده که این پسماندها چون ذره‎بین و حتی ماده سوختی عمل کرده و باعث آتش‎سوزی می ‎ شوند.
 
برای حل مشکل زباله‎ها قانون مدیریت پسماند وضع شده است که البته در لرستان هنوز تا رسیدن به احسن کیلومترها فاصله وجود دارد. 
 
تاکنون اقدامی جهت ساماندهی زباله‌های عفونی بروجرد انجام نشده است
 
مصطفی مصطفی‎وند، رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد در این باره گفت: با توجه به حساسیت زباله‌های عفونی و خطرناک پزشکی، طی سال ‎ های اخیر ساماندهی این پسماندها در بروجرد در دستور کار قرار گرفت اما تاکنون اقدامی انجام نشده است. 
 
وی اضافه کرد: در حال حاضر بیمارستان ‎ های شهر بروجرد مجهز به دستگاه اتوکلاو هستند و زباله ‎ های تولیدی را پیش از دفن در این دستگاه بی ‎ خطر و عادی می‎کنند.

مصطفی‎وند تصریح کرد: در آخرین جلسه کارگروه پسماند بروجرد مقرر شد که سازمان نظام پزشکی فردی را برای سرمایه ‎ گذاری و خرید دستگاه اتوکلاو و نصب آن در محل دفن زباله ‎ های شهری معرفی کند. در این جلسه شهرداری نیز مکلف شد که زمین مورد نیاز برای نصب این دستگاه را فراهم کند که گویا زمینی استیجاری برای این کار در نظر گرفته شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بروجرد بیان کرد: اگر این زباله‎ها عادی ‎ سازی نشوند برای افرادی که این زباله ‎ ها را جمع ‎ آوری می‏کنند خطراتی را در پی دارد.

روزانه زباله‌هابه خاطر گرمی هوا آتش می‌گیرند 

حمیدطولابی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست کوهدشت نیز گفت: متأسفانه زباله‌ها در سایت دفن زباله شهر کوهدشت به شکل نامناسبی تنها دپو می‌شوند.

وی اضافه کرد: به علت دپوی زباله و تفکیک نشدن، مواد اشتعال‌زا نیز روی هم انباشته می‌شوند. در این راستا اخطارهای لازم را به شهرداری داده‌ایم اما تاکنون کار خاصی انجام نشده است. مشکل این زباله‌ها حاد است و روزانه به خاطر گرمای هوا آتش می‌گیرند. اگر این روند ادامه داشته باشد ممکن است به جنگل‌ها سرایت کند و خسارات جبران‌ناپذیری وارد آورد.

طولابی تصریح کرد: باید هرچه سریع‌تر در این راستا اقدام کرد چراکه در صورت آتش گرفتن جنگل، مهار آن دشوار است.

سایت زباله شهر الیگودرز محلی برای جولان زباله‌گردهاست 

اصغر بلکی‌وند، رئیس اداره حفاظت محیط زیست الیگودرز نیز در ادامه گفت: متأسفانه سایت زباله شهر الیگودرز محصور نشده برای همین محلی برای جولان زباله‌گردهاست و حتی مدتی در این محل چادر زده بودند. همچنین در این محل تفکیک زباله انجام نمی‌شود و در رابطه با مشکلات آن چندین بار با شهردار مکاتبه داشتیم اما اقدام خاصی انجام نشد.

وی اضافه شد: تا زمانی که علل و اسباب آتش‌سوزی در سایت فراهم است احتمال مجدد این اتفاق هم وجود دارد. در این محل خاک پوشش به درستی انجام نمی‌شود و علت آن را شهرداری، نبود خاک اعلام کرده است. همچنین به خاطر اینکه زباله‌ها از مبدا تفکیک نمی‌شوند به راحتی مواد آتش‌زا مشتعل می‌شوند که در اطفای این حادثه با آن مواجه بودیم.

وضعیت پسماندهای بیمارستانی مناسب نیست 
 
قاسم دلفانی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست دلفان نیز یکی از منابع تولید زباله را بیمارستان‌ها عنوان کرد و افزود: مواد زائد و زباله‌های تولیدی این اماکن را زباله‌های بهداشتی درمانی می‌گویند. به لحاظ بهداشتی روی زباله‌های بیمارستانی تأکید زیادی می‌شود و از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

وی خاطرنشان کرد: امروزه برای دفع و بی‌خطرسازی این زباله‌ها روش‌های نوین و پیشرفته‌ای وجود دارد که مانع از شیوع ویروس و امراض مختلف به وسیله این پسماندها می‌شوند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست دلفان با اشاره به زباله‌های بیمارستانی این شهرستان یادآور شد: متأسفانه وضعیت پسماندهای بیمارستانی مناسب نیست و روند مطلوبی ندارد.

وی با بیان اینکه دستگاه اتوکلاو بیمارستان خراب بوده که حال در دست تعمیر است، افزود: تصفیه‌خانه آن نیز ناکارآمد بود که در این راستا اخطاریه‌های لازم را صادر کردیم و تجهیزات آن خریداری شده و در حال ساخت است. 
 
برخی پزشکان جداسازی زباله‌های عفونی را انجام نمی‌دهند 

رضا ماجدی، مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری خرم‌آباد نیز درباره آخرین وضعیت کارخانه کمپوست شهرداری خرم‌آباد خاطرنشان کرد: فاز نخست این کارخانه که خط پردازش است سال 94 به بهره‌برداری رسید و تفکیک زباله‌ها در این فاز انجام می‌شود. متأسفانه برخی پزشکان جداسازی زباله‌های عفونی را انجام نمی‌دهند و کارگران کارخانه‌ کمپوست همواره به این موضوع اعتراض دارند.

وی یادآور شد: براساس قانون مدیریت پسماند، تمام مراکز تولیدکننده پسماندهای ویژه و زباله‌های عفونی پزشکی باید جداسازی، این پسماندهای پرخطر را از زباله‌های عادی انجام دهند اما در خرم‌آباد این کار اجرا نمی‌شود.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری خرم‌آباد تأکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی، محیط زیست و بهداشت باید نظارت و پیگیری بیشتری در این زمینه داشته باشند و با معرفی متخلفان براساس قانون با آنان برخورد شود. بارها در این زمینه با سازمان نظام پزشکی جلسه گرفته‌ایم اما فایده‌ای نداشته است و به نظر می‌رسد این جلسات بی‌فایده است.

ماجدی خاطرنشان کرد: حجم زیادی از پسماندهای پزشکی، عفونی است و اگر از زباله‌های عادی جداسازی نشود، بدون شک خطرات زیادی درپی خواهد داشت.

باید بخش خصوصی به این موضوع وارد شود 

مهندس مجتبی آهور، رئیس اداره محیط زیست انسانی لرستان در این باره اظهار کرد: با وجود روش‌های مدرن برای دفع پسماندهای بیمارستانی، هنوز دفع این زباله‌های خطرناک یکی از معضل‌های زیست محیطی است.

وی با بیان اینکه از سال گذشته تمام بیمارستان‌های دولتی موظف به بی‌خطرسازی زباله‌های خود شده‌اند، گفت: متأسفانه مطب‌ها و کلینیک‌های خصوصی اقدام خاصی در این رابطه انجام نداده‌اند. برای بی‌خطرسازی پسماندهای پزشکی جای کار زیادی مانده و باید بخش خصوصی به این موضوع وارد شود.

آهور ادامه داد: باید مرکزی جهت بی‌خطرسازی تمامی پسماندهای پزشکی ساخته شود و متولی آن بخش خصوصی باشد.

رئیس اداره محیط زیست انسانی لرستان افزود: تجهیزات بی‌خطر کردن پسماندهای بیمارستانی به روش روز دنیا مستلزم اعتبارات زیادی است و با توجه به محدودیت‌های دولت، باید بخش خصوصی اقدام به این کار کند. دفن نامناسب پسماندهای بیمارستانی و عفونی می‌تواند عواقب و پیامدهای جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

هم اکنون در استان با افزایش سطح مصرف میزان زباله هم افزایش می‎یابد و تمامی بار تفکیک، حمل و نقل و دفن آن بر دوش نهاد شهرداری است که متاسفانه جداسازی از مبدا انجام نمی‎شود. 

در حالی که با این کار می‎توان بهترین‎ و کم‎هزینه ترین روش را برای حل مشکل زباله‎ها به کار برد. این تنها راه ممکن است که ما در همین ابتدا با آن مشکل داریم و سایر مراحل حل مشکل بی‎خطرسازی زباله‎ها را مختل می‎کند. 

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: