• یکشنبه ۱۶ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۷
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 967-684-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
کلاف سردرگم صدر فولاد خرم‎آباد به راحتی‎ باز شدنی نیست

این روزها کارخانه صدر فولاد خرم‎آباد در صدر اخبار واحدهای مشکل‎دار لرستان آمده و با یکه تازی هر روز خبری نو از آن به گوش می‎رسد و هر دم از این باغ بری می‎رسد که قابل تامل هستند. 
 
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، این کارخانه با هدف تولید میلگرد در جنوب شهرستان خرم‎آباد راه‎اندازی شد که در چند سال اخیر با مشکل نقدینگی مواجه شده و همین موضوع باعث مختل شدن تولید آن شده است. 
 
چندین ماه است که کارگران این کارخانه حقوقی دریافت نکرده و حق بیمه‎شان پرداخت نشده است. جلسات متعدد ستاد تسهیل نیز نتوانسته مشکلی از این کارخانه حل کند و مرحمی برای آن باشد. بارها مورد بازدید مسئولان قرار گرفته اما کلاف سردرگم صدر فولاد به این راحتی‎ها باز شدنی نیست. بارها استمهال گرفته اما نمی‎شود که نمی‎شود... 
 
کارگران این کارخانه شش ماه است که حقوق دریافت نکرده‎اند 

علی آشتاب، مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان در این باره گفت: کارگران این کارخانه حدود 184 نفر هستند و شش ماه است که حقوق دریافت نکرده‎اند.
وی اضافه کرد: همچنین این کارخانه به شرکت‎های خدماتی بدهکار است که باید مشکل آب، برق و بیمه آن را حل کنیم. 
 
آشتاب ادامه داد: تلاش‎های زیادی برای حل مشکلات این واحد داشته‎ایم و صحبت‎هایی در این زمینه شده است. 
 
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان گفت: این واحد حداقل دو ماه حقوق پرسنل را پرداخت کند تا انگیزه برای کار داشته باشند؛ کارگران طی تماسی که با من داشتند گفتند می‎خواهیم جلوی اداره کار تحصن کنیم که با این کار مشکلی حل نخواهد شد بلکه باید با احقاق حقشان برای ادامه فعالیت کارخانه آرامش را برقرار کنیم. 
 
اگر این روند ادامه داشته باشد کارخانه تعطیل خواهد شد
 
مهندس محمدرضا صفی‌خانی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان نیز اظهار کرد: متأسفانه کارخانه فولاد صدر خرم‌آباد به علل مدیریتی دچار مشکل شده است.

وی با بیان اینکه قرار نیست تجهیزات کارخانه صدر فولاد خرم‌آباد به استان دیگری منتقل شود که صحیح نیست، اضافه کرد:این کارخانه به مؤسسه‌ای در قم حدود 4 میلیارد تومان بدهکار است و قرار بود طبق حکمی که دادگاه صادر کرده بود برابر با بدهی خود از وسایل و امکانات خارج از تولید مصادره کند. 
 
صفی‌خانی ادامه داد: با پیگیری‌هایی که به عمل آمد از دادستان درخواست شد که از این کار جلوگیری شود تا صاحب کارخانه بدهی خود را پرداخت کند و متأسفانه مالک کارخانه نتوانسته بود پول را پرداخت کند که طلبکار دوباره به محل کارخانه مراجعه کرده و با مقاومت کارگران مواجه شده بود. 
 
  وی اضافه کرد: این کارخانه با استفاده از پیمانکاری و پرداخت دستمزد فعالیت می‌کرد که حال مدیریت آن با پیمانکار دچار اختلاف شده است.

صفی‌خانی با بیان اینکه مدیر کارخانه حاضر نیست که در راستای حل اختلاف اقدامی انجام دهد، ادامه داد: این واحد به بانک‌های زیادی مقروض بوده و تنها بانک انصار 50 میلیارد تومان از آن طلبکار است و توانایی پرداخت آن را ندارد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با بیان اینکه هم اکنون سرمایه‌گذاری برای توسعه طرح ورود پیدا کرده که به دنبال فاینانس آن هستیم، افزود: پیمانکار معتقد است که هزینه‌های جاری بالا بوده و باید کاهش پیدا کنند اما مدیریت کارخانه برای مذاکره اقدام نمی‌کند.

وی خاطرنشان کرد: این کارخانه فعالیت خود را حدود شش سال پیش آغاز کرده است و هم اکنون اگر این روند ادامه داشته باشد تعطیل خواهد شد.

صفی‌خانی گفت: مدیریت کارخانه اعلام کرده که با دو پیمانکار جهت فعالیت کارخانه مذاکراتی داشته است.

این کارخانه دارای ضعف مدیریتی است
 
مهندس مهرداد غضنفری امرایی، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان نیز در این رابطه اظهار کرد: این کارخانه دارای ضعف مدیریتی است و ظرفیت این تسهیلاتی را که برای آن لحاظ شده را نداشتند. 
 
وی با بیان اینکه استاندار و مقامات کشوری بارها از آن بازدید کرده و مورد بررسی قرار داده‎اند، ادامه داد: این کارخانه به بانک‎های زیادی بدهکار بوده و لیست آنها تهیه شده است. 
 
غضنفری امرایی گفت: مالک کارخانه منبع درآمدی دارد اما در استان سرمایه‎گذاری نمی‎کند و دلیل اصلی نیز همین موضوع است. 
 
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری لرستان خاطرنشان کرد: حتی پیشنهاد کرده‎ایم که بدهی‎های جاری را پرداخت کند و فعلا بدهی گذشته را استمهال دهیم اما نپذیرفته است. 
 
وی با بیان اینکه طرح توسعه‎ای این کارخانه دو سال و نیم است که آمده و بدون هیچ عملیاتی فقط خاک می‎خورد، افزود: مدیر باید طرح خود را ارائه کند و بگوید که چه کاری می‎خواهد انجام دهد و زمان را مدیریت کند. 
 
غضنفری امرایی گفت: مدیر کارخانه کارگران خود را که حدود 184 نفر هستند به حال خود رها کرده و تنها روی کاغذ اعلام می‎کند که درآمد و فروش دارد.  
 
مشکلات کارخانه پیچیده است
 
دکتر موسی خادمی، استاندار لرستان نیز در این باره اظهار کرد: مشکلات کارخانه صدر فولاد خرم‎آباد پیچیده است و بخش عمده‎ای از منابع توسط سرمایه‎گذار دریافت شده که ممکن است هزینه نشده و یا بهره‎وری لازم را نداشته است. 
 
وی اضافه کرد: همچنین التهابات بازار و رکود اقتصادی که طی چند سال اخیر در بخش ساختمان داشتیم ممکن است روی تولیدآن تاثیر گذاشته باشد و نتواند متناسب با آنچه که از بانک‎ها گرفته فعالیت داشته باشد و بتواند بدهی خود را بازپرداخت کند. 
 
خادمی تصریح کرد:این کارخانه به شرکت‎های خدماتی نیز بدهی‎هایی دارد که برای حل مشکل آن به صورت موقت چند سرمایه گذار پیدا شده و حاضرند خط تولید را اجرا کنند؛ مواد اولیه خریداری و محصول تولیدی را بفروشند، بدون اینکه مالکیت داشته و مدیریت را بر عهده بگیرند. 
 
استاندار لرستان خاطرنشان کرد: همچنین قرار شد تمام دستگاه‎هایی که مطالباتی از این کارخانه دارند فعلا اقدامات خود را متوقف کنند و بحث برگشت مطالبات را به تعویق بیندازند وبا سرمایه‎گذاران جدید همکاری داشته باشند. 
 
وی گفت: ما اجازه نمی‎دهیم که بدهی‎های این کارخانه افزایش یابند و اگر تعطیل باشد بهتر از این است که بدهی اضافه کند. بنابراین همه باید کمک کنیم که خط تولید را راه بیندازند و اگر روی غلطک بیفتد مشکلات پایه‎ای آن نیز حل خواهد شد. 
 
صدر فولاد در استان ظرفیت خوبی بوده که حال با مشکلاتی روبرو شده است و نیاز به یاری دارد. حدود 180 نفرکارگر در آن مشغول هستند که می‎توانند به 600 نفر نیز برسند اگر و اگر کمک شود. 

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: