• چهارشنبه ۱۹ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-12514-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
خوب و بد دنیای خیال انگیز انیمیشن

با جلو رفتن زمان و پیشرفت روز به روز علم و تكنولوژی پیوسته بر زمان استفاده از وسایل ارتباط جمعی توسط مردم افزوده می‌شود. كودكان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اما در جهان كودكان بازی‌های رایانه‌ای، انیمیشن‌ها و كارتون‌ها بیشتر از باقی این قبیل محصولات توجه آنها را به خود جلب كرده‌اند.بچه‌ها علاقه وافری به تماشای كارتون دارند. شخصیت‌های این گونه كارتون‌ها الگوهای دوست داشتنی‌ای برای كودكان می‌شوند به گونه‌ای كه از آنها حتی در بازی‌های روزمره شان استفاده می‌كنند، حتی عروسك‌هایی كه از روی شخصیت این گونه كارتون‌ها طراحی شده را تهیه می‌كنند. با این تفاسیر و با این اثرات عمیق سوال این است كه آیا دیدن این گونه كارتون‌ها برای كودكان مضر و پیامدهایش نگران كننده نیست؟!

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، کودکان امروزی در دنیای خود با یکدیگر از مرد عنکبوتی و بن تن سخن میگویند، طوری که این انیمیشن‎ها در قالب کارتون و بازی‎های رایانه‎ای تاثیر زیادی در روند رشد شخصیتی کودکان و نوجوانان دارد و به الگوی قهرمان آنان تبدیل شده است.

انیمیشن‌های مختلف جزء لاینفک دوران کودکی هستند و هر کدام از آنها می‌توانند روی ذهن کودک چنان تاثیر بگذارند که تا بزرگسالی پابرجا بماند.

گزارش خبرنگار ایسنا درباره تأثیرات مثبت و منفی انیمیشن‎ها  را می‎خوانیم:

تماشای انیمیشن‎های کارتونی برای کودکان یک موقعیت یادگیری است

داوود کردستانی، دکترای روانشناسی در این باره با اشاره به اینکه تماشای فیلم‌های کارتونی برای کودکان یک موقعیت یادگیری است به ایسنا گفت: برخی از انیمیشن‎ها که در قالب بازی به کودکان ارائه می شود، تاثیر خوبی روی روند یادگیری آنها می گذارد.

وی ادامه داد: چون کودکان اغلب از طریق مشاهده رفتار دیگران را یاد می‌گیرند، انیمیشن‌ها و شخصیت‎های کارتونی آنان می‌‎تواند برای آنان الگو شود.

تماشای انیمیشن‎های خشونت بار اثرات مخربی بر کودکان و نوجوانان می‌گذارد

کردستانی با بیان اینکه برخی از انیمیشن‎ها تأثیر منفی بر کودکان دارند، اضافه کرد: تماشای فیلم‌های خشونت بار اثرات مخربی بر کودکان و نوجوانان می‌گذارد چرا که آنان علاقه زیادی به دیدن کارتون‌های مختلف از خود نشان می‌دهند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‎نور لرستان تصریح کرد: این انیمیشن‎ها به تدریج روی شخصیت کودک تأثیر گذاشته و از او فردی که می‎خواهند می‎سازند.

وی افزود: متاسفانه بسیاری از والدین نسبت به این قضیه بی‎اعتنا و یا بی توجه هستند و اقدام به خرید کارتون انیمیشن‎هایی با مضمون پرخاشگری و بدذاتی برای فرزندان خود می‎کنند. والدین باید روی فیلم و بازی‎های کامپیوتری که کودکانشان تماشا می‎کنند نظارت داشنه باشند و از این جهت آنان را کنترل کنند.

کردستانی گفت: هرچقدر سن کودک کمتر و میزان تماشای انیمیشن های او بیشتر باشد، تاثیرات انیمیشن ها شدیدتر خواهد بود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه پیام‎نور لرستان خاطرنشان کرد: این والدین هستند که باید بر چگونگی استفاده از رسانه ها روی فرزندانشان نظارت کنند چون سازندگان انیمیشن ها غالبا روی جنبه های تجاری محصولات خود توجه می کنند و کمتر به جنبه های تربیتی انیمیشن ها تمرکز می کنند.

این روانشناس اظهار کرد: در واقع این موضوع ثابت شده است که هر چقدر میزان مواجهه با خشونت در رسانه ها بیشتر باشد، روی نگرش و رفتار کودکان تاثیر زیادی دارد و باعث خشونت و رفتار خشونت آمیز در آنها می شود.

نقش مغفول مانده انیمیشن در دنیای کودکان

فرهاد طهماسبی، دکترای جامعه شناسی نیز با اشاره بر تأثیر کارتون و انیمیشن بر فرآیند جامعه پذیری کودکان گفت: یکی از منابع مهم جامعه‌پذیری در کنار خانواده و مدرسه، صنایع فرهنگی و از جمله فیلم  است.

وی ادامه داد: جامعه کودک را به شکل دلخواه خود درمی‌آورد کودک از این رو آموزش می‌بیند تا در نهایت به عضوی لایق و مفید برای جامعه تبدیل شود.

طهماسبی افزود: رشد اجتماعی کودکان اغلب نتیجه کنش‌هایی جمعی است که محل وقوع آنها جامعه است. این مدرس دانشگاه اضافه کرد: کودکان فیلم را بسیار جدی می‌گیرند و کاملا از آن تاثیر می‌پذیرند. دیدن الگوهای خوب رفتاری می‌تواند بر آنان تاثیرات شگرفی داشته باشد.

وی یادآور شد: انیمیشن باعث می‎شود سلایق بصری و تفکری کودکان ارتقا یابد و آنان را تحت تاثیر رفتارهای شخصیت‌های داستان قرار داده به نحوی که از آن الگو پذیرند ولذا دیدن الگویی از کودک که فعال، پرتحرک و پویا است می‌تواند کودکان را به همان سبک و سیاق بکشاند.

طهماسبی خاطر نشان کرد: از آنجاست که هرچه به سینمای کودک و انیمیشن  بپردازیم باز هم بسیار جای کار دارد.

تمایل کودکان به دنیای انیمیشن بیش از سینمای داستانی است

غلامرضا نعمت‌پور، کارگردان و کارشناس سینما نیز در گفت‎و‎گو با ایسنا گفت: رسانه، سینما، انیمیشن و کارتون و... تأثیر بسیار زیادی روی جامعه و بخصوص کودکان و نوجوانان دارد.

وی ادامه داد: چون در دنیای انیمیشن تخیل بیشتری نسبت به سینمای داستانی به کار برده می‎شود، تمایل کودکان به تماشای آنها خیلی زیاد است.

نعمت‌پور افزود: نزدیکی دنیای انیمیشن با دنیای کودکانه عامل ارتباط گرفتن عمیق آنان با دنیای تخیلی انیمیشن  است.

وضعیت تولید انیمیشن در استان مناسب نیست

 این کارشناس سینما با اشاره به اینکه نبايد از نقش توليدات انیمیشن به مثابه ابزاری برای اطلاع رسانی با هدف تاثير و تقويت رفتار و نگرش کودکان غافل شد، یادآور شد: متاسفانه وضعیت تولید انیمیشن در استان مناسب نیست.

وی با بیان اینکه انیمیشن‌سازان خوبی در استان نداریم، افزود: این قضیه ناشی از عدم حمایت مسئولان از انیمیشن سازان است.

نعمت‌پور تصریح کرد: استعدادهای خوبی در استان در عرصه انیمیشن وجود دارد که در صورت حمایت از آنان تولیدات انیمیشنی خوبی خواهند داشت.

سوء استفاده از خامی کودکان و تزریق اعتقادات غربی به آنان از طریق انیمیشن

داریوش دالوند، از موسسان شرکت آریا صنعت تخیل با اشاره به اینکه بروجرد پایتخت انیمینشن کشور است، گفت: با توجه به گسترش روزافزون شبکه‎های اجتماعی در فضای مجازی و اثرگذاری بسیار عمیق آنها در زندگی رومزه، انیمیشن بسیار می‎تواند موثر باشد.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی از خامی کودکان سوء استفاده می‎کنند و انیمیشنی با تفکر و عقیده غربی – یهودی به خورد آنان می دهد و با داستانی هیجان انگیز آنان را وادار به اطاعت از این عقیده میکنند.

دالوند با بیان اینکه مسئله اینجاست که بیشتر انیمیشن‌ها جزو تولیدات ایرانی نیست، اضافه کرد: ما با ساخت انیمیشن و موشن گراف‎هایی با مضمون ایرانی- ایلامی از جمله ناسور، رستم و سهراب، پهلوان پنبه و ... فرهنگ درست را به کودکان القاء خواهیم کرد.

آنچه پژوهش‌ها آشکار می‌سازد این است که درصد بالایی از کودکان مدت زمانی بیش از زمان حضور در مدرسه و خانواده را در دنیای فیلم و کارتون سپری می‌کنند، نظارت والدین بر تماشا این کارتون‎ها و نظارت مسئولین بر ورود این فیلم‌ها و حمایت از انیمیشن‌سازان برجسته کشور بر جلوگیری از غالب شدن فرهنگ بیگانه به کودکان کمک می‎کند.

گزارش از ساناز رباطی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: