• چهارشنبه ۱۲ مهر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۶
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 966-11514-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
هشدار دیواره ساحلی رودخانه کشکان به مسئولان!

در چند روز گذشته سازمان هواشناسی برای وقوع سیل در استان‌هایی ازجمله لرستان اطلاعیه‌ صادر و بر اصول پیشگیری از سیلاب تأکید کرده است. 
 
به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دیواره ساحلی رودخانه کشکان یکی از مکان‌هایی است که اگر در این مدت بازسازی نشود در معرض سیلاب قرار دارد و پلدختر را دربر می‌گیرد و این در حالیست که به علت کمبود اعتبار پروژه متوقف ‌شده و در آستانه فصل بارندگی برای ساکنان ساحلی خطراتی به‌دنبال دارد.

بر اثر سیلاب سال 84 بخش عظیمی از این دیواره تخریب شد و تاکنون به‌طور کامل بازسازی نشده و این در حالیست که با توجه به آمار هواشناسی احتمال وقوع سیل در سال جاری وجود دارد. 
 
دیواره ساحلی نقش اساسی در جلوگیری از سیلا‌ب‌ها دارد 

ابراهیم اسکندری یکی از شهروندان پلدختری در این باره گفت: این دیواره در ورودی شهر قرار گرفته و با بی‌توجهی مسئولان و عمل نکردن به قول‌هایی که سال‌ها از آن گذشته چهره شهر را زشت کرده است. 
 
وی ادامه داد: از سال 84 که سیلاب این دیواره را به همراه پل قدیمی شهر تخریب کرد تاکنون هیچ کار خاصی در زمینه اتمام آن انجام نشده و شاید بنا بر گفته‌ی مسئولان علت آن نبود و کاهش بارش‌ها بوده است! 
 
اسکندری افزود: شهرستان پلدختر در این سال‌ها بارش‌های آنچنانی به‌خود ندیده و در برخی زمان‌ها نیز شاهد بودیم که کشکان رو به خشکی نهاد اما آیا این دلیل قانع‌کننده‌ای است برای تکمیل نکردن دیواره ساحلی که نقش اساسی در جلوگیری از سیلا‌ب‌ها و ورود آن به شهر دارد. 
 
این شهروند اظهار امیدواری کرد تا پیش از شروع فصل بارندگی و وقوع سیلاب‌های احتمالی این دیواره به‌طور کامل ترمیم شود. 
 
دیواره ساحلی کشکان راه نفوذ سیلاب است 

‌در این باره سید حمیدرضا کاظمی، نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس گفت: دیواره ساحلی کشکان خیلی خطرناک است و می‌طلبد که مسئولان امر برای ترمیم آن به‌طور جد ورود و این مشکل را حل کنند. 
 
وی ادامه داد: نباید دست روی دست بگذاریم تا اتفاقی رخ دهد و بعد دنبال مقصر بگردیم. 
 
کاظمی خاطرنشان کرد: دیواره ساحلی کشکان راه نفوذ سیلاب است و شرایط در صورت بارندگی بحرانی خواهد شد. 
 
نماینده مردم پلدختر و معمولان در مجلس یادآور شد: برای تعیین‌تکلیف این دیواره پیگیری‌های زیادی کرده‌ایم و به دنبال این هستیم که مشکل رفع شود. 
 
این تاکیدات نماینده مردم پلدختر در مجلس نیز سال گذشته در بازدید از پروژه‌های عمرانی شهر پلدختر انجام شده بود ولی ... 
 
وی در این بازدید گفته بود: با توجه به اینکه  پلدختر در خروجی لرستان قرار دارد و بیشترین روان آب از این منطقه عبور می‌کند نیاز است که از طریق ستاد حوادث غیر مترقبه برای احداث دیواره ساحلی پلدختر و معمولان تلاش بیشتری صورت گیرد.

اعلام آمادگی مدیریت بحران استان برای همکاری 

رضا آریایی، مدیرکل مدیریت بحران لرستان در این باره گفت: بخش اعظمی از دیواره ساحلی رودخانه کشکان باید پیش از آغاز فصل بارندگی و وقوع سیلاب‌های احتمالی بازسازی شود. 
 
وی ادامه داد: ساکنان حاشیه رودخانه کشکان در معرض سیلاب هستند و باید هرچه سریع‌تر در این زمینه اقدام شود. 
 
آریایی تأکید کرد: مدیرت بحران استان آمادگی هرگونه همکاری برای تأمین اعتبار این پروژه را دارد. 
 
مدیرکل مدیریت بحران لرستان اظهار کرد: برخی از ساختمان‌هایی که در شهر معمولان و در مسیر رودخانه کشکان قرار دارند و در سیلاب‌های سال پیش دچار خسارت شدند در معرض آب‌گرفتگی، زلزله و رانش هستند و وضعیت بحرانی است که صاحبان این ساختمان‌ها می‌توانند از تسهیلات استفاده کرده و در جای دیگری خانه بسازند. 
 
این صحبت‌ها در حالی مطرح می‌شود که از اعتبار مصوب شده سال گذشته ستاد حوادث برای این پروژه، یک ریال محقق نشده است، اعتباری که رقم آن را مدیرکل مدیریت بحران لرستان در یکی از بازدیدهایش از این پروژه، پنج میلیارد ریال عنوان کرده بود. 
 
وضعیت خطرناک این دیواره به حدی بوده که شهردار وقت پلدختر در سال گذشته نیز گفته بود: دیواره ساحلی پلدختر نیاز به بازسازی اورژانسی دارد. 
 
جهانگیر اکبری اظهار کرده بود: قسمت هایی از دیواره ساحلی رودخانه کشکان در بخش غربی شهر در اثر سیل سال 84 تخریب شده و با گذشت 11 سال هنوز بازسازی نشده است.

وی گفته بود: در صورت وقوع سیل و طغیان رودخانه کشکان در قسمت هایی تخریب شده دیواره ساحلی مردم و ساکنان بخش غربی شهر پلدختر در معرض خطر جدی قرار می‌گیرند.

این مسئول افزوده بود: در سال 85 و 86 یک هزار و 800 متر دیواره ساحلی تخریب شده ترمیم شده و نزدیک به دو هزار مترآن هنوز بازسازی نشده است. 
 
اکبری تاکید کرده بود: هم اکنون 250 متر دیواره ساحلی به گونه ای سریع و اورژانسی نیاز به ترمیم و بازسازی دارد در غیر این صورت خطر سیل برای شهرپلدختر جدی است.
 
علیرغم این صحبت‌های مدیر شهری ظاهرا کسی به فکر این پروژه نبوده و اگر هم هست تاالان کار عمده‌ای انجام نشده است و مردم پلدختر همچنان چشم انتظار تکمیل این دیواره هستند. 
 
احساس خطر جدی می‌کنیم 

نعمت‌الله دستیاری، فرماندار پلدختر نیز در این باره به ایسنا گفت: سال گذشته استاندار لرستان در ستاد حوادث 500 میلیون تومان اعتبار برای این دیواره ساحلی اعتبار درنظر گرفت ولی حتی یک ریال آن پرداخت نشد. 
 
وی تصریح کرد: با این حال یک پیمانکار بومی پای کار آمد و از جیب خودش هزینه کرد و نقاطی که در معرض خطر بیشتری بود، بازسازی کرد. 
 
دستیاری با بیان اینکه پروژه الان تعطیل است، افزود: پیمانکار حاضر بود با این شرایط ادامه دهد اما اعلام کردند که دوباره باید مناقصه برگزار شود. 
 
فرماندار یادآور شد: پلدختر خروجی تمام روان‌آب‌ها و سیلاب‌های استان بوده که از وسط شهر عبور می‌کند و نیاز است که دیواره ساحلی ویژه دیده شود. 
 
وی تأکید کرد: از دیواره ساحلی در مسیر پلدختر و معمولان احساس خطر جدی می‌کنیم و با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی انتظار داریم ارگان‌های مربوطه تا پیش از شروع فصل بارندگی دست به کار شوند. 
 
به گزارش ایسنا، بازسازی دیواره ساحلی رودخانه کشکان باید به‌طور اورژانسی در دستور کار قرار بگیرد و متولیان ورود کنند. 
 
گزارش از مهران مریدی، خبرنگار ایسنا منطقه لرستان

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: