• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-11814-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

بروجرد پیرترین شهر لرستان/رشد 2.6 درصدی شاخص سالمندی

مدیرکل بهزیستی از رشد 2.6 درصدی شاخص سالمندی در لرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، اسدالله حیدری در جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان استان اظهار کرد: سالمندی یکی از شاخص‌های رو به رشد جامعه است و هر چه این شاخص بالاتر باشد نشان از بالا رفتن سطح رفاهی جامعه، بهداشت، آگاهی مردم و تغییر سبک زندگی دارد.

وی با بیان اینکه ترکیب جمعیتی استان با سرعت به سمت پیری می‌رود، افزود: باید در شورای ساماندهی امور سالمندان این موضوع پیگیری شود تا ضمن جلوگیری از رده خارج شدن این قشر بتوان آنان را به عنوان مولد جایگزین جوانانی که کار می‌کنند، درنظر گرفت.

حیدری با بیان اینکه متأسفانه در استان جایی برای تمرکز و گرفتن آمار سالمندان نیست، گفت: علی رغم اینکه شورای ساماندهی در آبان ماه سال گذشته تشکیل شده هنوز بانک اطلاعات جامعی از تعداد سالمندان استان نداریم.

مدیرکل بهزیستی لرستان جمعیت استان را براساس سرشماری سال گذشته یک میلیون و 760 هزار و 649 نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد حدود 179 هزار و 965 نفر بالای 60 سال بوده که طبق این آمار حدود 10.2 درصد جمعیت استان سالمند هستند.

وی خاطرنشان کرد: جمعیت سالمند استان رشدی غیرمتعارف داشته و رشد صد ساله را در 45 سال داشته‌ایم که اگر برنامه‌های بهداشتی و رفاهی برای آنان تدوین نشود در آینده با چالش بزرگی روبرو خواهیم شد.

حیدری با بیان اینکه شاخص پیری شاخصی منفی نیست، گفت: هم اکنون نزدیک به میانگین کشوری هستیم که البته مردان چند سال کمتر هستند. میانگین امید به زندگی در دنیا 80 سال بوده که در ایران 73 سال است. همچنین این آمار در استان برای مردان 71 و زنان 73 است.

مدیرکل بهزیستی لرستان پیرترین شهر استان را بروجرد با 12.8 درصد و جوان‌ترین کوهدشت با 4.1 درصد عنوان کرد و افزود: براساس منابع جهانی هر کشوری که 12 درصد جمعیت آن بالای 60 درصد سن داشته باشد پدیده سالمندی در آن رخ داده است.

وی یادآور شد: همچنین در پنج سال گذشته در استان 6000 نفر زاد و ولد داشته‌ایم و رشد جمعیت 0.36 بوده که اتفاق بدی است.

حیدری با بیان اینکه طی این پنج سال رشد سالمندی 2.6 درصد بوده است، گفت: قرار است در چهار شهرستانی که بیشترین تعداد سالمندان را دارند مراکز فرزانگان ایجاد شود که در این راستا دستگاه‌های فرهنگی ازجمله صداوسیما و رسانه‌ها در جهت فرهنگ‌سازی پدیده سالمندی باید پای کار بیایند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: