• دوشنبه ۲۹ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۴
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 963-5990-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
دبیرستان امام خمینی رنگ مهربانی به خود می‎بیند؟

تاریخ بنای دبیرستان امام خمینی(ره) مربوط به ۱۳۱۵ ه. ق. بوده است که در سال 1377 با شماره 2074 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این دبیرستان با داشتن 14 هزار مترمربع مساحت درشرق خیابان حافظ جنوبی بروجرد ساخته شده و از قدیمی ترین دبیرستان های غرب کشور است. بنای اصلی دبیرستان امام خمینی(ره) آجراست؛ این بنا در دو طبقه و یک زیرزمین طراحی شده که در هر طبقه آن، ایوانی با 12 ستون آجری رو به حیاط بزرگ مدرسه تعبیه شده و یکی از بناهای ارزشمند و خاطره انگیز و تلفیقی از معماری سنتی ایران و سبک و سیاق اروپایی بوده که به عنوان نمونه شاخصی از معماری این دوره در شهر محسوب می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دبیرستان امام خمینی بروجرد از قدیمی‌ترین دبیرستان‌های کشور بوده و هم اکنون در حال تخریب است.

این تخریب‌ها از قبل بوده و بعد تخلیه شدن دبیرستان با شدت بیشتری به این بنا آسیب‌هایی وارد آمده است. از جمله تخریب‌ها بارش برف و باران و نفوذ آب به ساختمان اسن که هرساله آسیب‌هایی به بنا وارد می‌شود.

قول مساعد رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور برای مرمت دبیرستان

زهرا احمدی پور رئیس سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور  چندی پیش در حاشیه بازدید از دبیرستان تاریخی امام خمینی(ره) شهرستان بروجرد با اشاره به تکالیف دستگاه های فرهنگی و اجرایی در ستاد اجرایی سفر، اظهار کرد: آموزش و پرورش از جمله دستگاه هایی است که با تدبیر و درایت در این عرصه حرکت کرده است و بخش قابل توجهی از مسافران نوروزی توسط آموزش و پرورش پذیرش و اسکان می شود که قابل تحسین است. کار آموزش و پرورش در توسعه گردشگری و جذب توریست بسیار موثر است و این کار باید تقویت و حمایت شود.

وی در خصوص احیاء و مرمت دبیرستان امام خمینی (ره) که از آثار و ابنیه تاریخی شهرستان بروجرد به حساب می آید قول مساعد داد.

دبیرستان امام خمینی(ره ) نمونه شاخصي از معماري سنتی و اروپایی

حجت الله یارمحمدی، رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد نیز در این باره، اظهار کرد: ارتباط بين ايران و كشورهاي اروپايي از سال‌هاي قبل حكومت قاجار وجود داشته اما از اواسط دوره قاجار اين ارتباطات افزايش چشمگيري يافت.

وی افزود: با گسترش رفت و آمد بين ايران و فرنگ و تحصيل عده‌اي از ايرانيان در كشورهاي مختلف اروپايي زمينه تأثيرپذيري از اروپا در بسياري مسايل فراهم شد که از جمله مي‌توان به جنبه‌هاي مختلف معماري،‌ هنري،‌ علمي و آموزشي اشاره كرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد تصریح کرد: از اين زمان به بعد ساختن مدارسي به سبك معماري غربي و شيوه‌هاي آموزشي و تدريس علوم جديد در بسياري از مدارس ايران رواج يافت، اين روند در دوره پهلوي و به علت تغيير و تحولاتي كه در گرايش بيشتر به غرب و نياز به تدريس علوم جديد در ايران به وجود آمد،‌ تشديد شد به طوري كه مدارس بسياري به شيوه غربي در ايران شكل گرفت.

یارمحمدی اضافه کرد: از جمله بناهايي كه در اوايل دوره پهلوي با تلفيقي از معماري سنتي ايران و سبك و سياق اروپايي در شهر بروجرد ساخته شده، بنايي است معروف به دبيرستان پهلوي(امام خميني فعلي)‌ كه دارای وسعتي حدود 14هزار مترمربع است و به عنوان نمونه شاخصي از معماري اين دوره در شهر محسوب مي‌شود.

وی بیان کرد: اين بنا شامل يك ساختمان دو طبقه به عنوان فضاي آموزشي و كلاس هاي درس،‌ سالن آمفي تئاتر(اجتماعات) ‌و فضاي وسيع حياط است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد خاطرنشان کرد: ساختمان كلاس هاي آموزشي در دو طبقه و به صورت يك بناي مستطيل شكل بوده كه در سمت جنوب واقع شده و در پشت كلاسهاي درس، يك ايوان با 12 ستون آجري قرار دارد؛ همچنین در دو طرف، ايوان پيشرفته ديگری به صورت نيم دايره و با ستون هاي آجري ساخته شده است.

یارمحمدی اضافه کرد: ورودي اصلي بنا در سمت غرب قرار گرفته و ساختمان در سمت شمال‌شرقي و شمال‌غربي ورودي و خروجي‌هاي ديگري نيز دارد، داخل ساختمان شامل يك راهروي اصلي بوده كه ورودي كلاس ها به اين راهرو باز مي‌شود؛ این راهرو درجهت شمال كلاس ها ساخته شده است.

وی بیان کرد: سقف بنا در طبقه اول با تيرهاي چوبي و در طبقه دوم به صورت شيرواني و فلزي بوده كه زير قسمت شيرواني را به صورت سقف كاذب با استفاده از چوب، كلاف‌كشي و ساخته‌اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد افزود: سالن اجتماعات بنا در سمت شمال‌غربي ساختمان كلاس ها و چسبيده به آن احداث شده؛ اين فضا شامل يك ايوان ورودي تزئيني در سمت غرب و فضايي شيب‌دار جهت مشايعت نمايش و سن است.

یارمحمدی اظهار کرد: دبیرستان امام خمینی مربوط به ۱۳۱۵ ه. ق. بوده و در بروجرد، شرق خیابان حافظ جنوبی نرسیده به میدان توحید واقع شده و این اثر به شماره ۲۰۷۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

وی تصریح کرد: ترمیم بنای تاریخی دبیرستان امام خمینی (ره) نیازمند 25 میلیارد ریال اعتبار بوده که تاکنون 6 میلیارد ریال برای مرمت این اثر تاریخی هزینه شده و به منظور انجام اقدامات اورژانسی و جلوگیری از خطر تخریب این بنای تاریخی درحال حاضر پنج میلیارد ریال اعتبار نیاز است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد اضافه کرد: این بنای تاریخی در سال 1316 توسط ماکسیم سیرو فرانسوی طراحی و توسط معماران ایرانی اجرا شده که پس از ثبت ملی این اثر در سال 77 وقوع آتش سوزی در این بنای تاریخی کار مرمت آن با همکاری اداره میراث فرهنگی و آموزش و پرورش انجام شده و در سال 85 نیز پس از وقوع زلزله ترمیم پشت بام و شیروانی این بنا صورت پذیرفته است.

یارمحمدی ادامه داد: تزیینات سقف سالن آمفی تئاتر و اجرای آجر فرش در فضای پیرامونی به جهت دفع رطوبت بوده آخرین کار مرمتی در این اثر تاریخی بوده است.

وی خاطرنشان کرد: دبیرستان امام خمینی(ره) شهر بروجرد به عنوان قدیمی ترین دبیرستان غرب کشور با قدمت 80 سال و با وسعت حدود 14 هزار متر مربع یکی از بناهای ارزشمند و خاطره انگیز و تلفیقی از معماری سنتی ایران و سبک و سیاق اروپایی بوده که به عنوان نمونه شاخصی از معماری این دوره در شهر محسوب می‌شود.

زیبایی و سبک معماری این بنا تاریخی منحصر به فرد است

علی کورانی فر معاون استاندار لرستان نیر در این باره، گفت: برای جلوگیری از تخریب این آثار ملی و ارزشمند شهرستان باید از همه ظرفیت ‏ها و حمایت های خیرین، بخش خصوصی و دولتی استفاده کرد.

وی با اشاره به معماری و فضای دبیرستان تاریخی امام (ره) بروجرد، اظهارکرد: زیبایی و سبک معماری این بنا تاریخی منحصر به فرد بوده و باید موضوع مرمت این اثر ملی و ارزشمند همکاری لازم با بخش خصوصی انجام شده زیرا دولت به تنهایی توان انجام این مهم را ندارد.

کورانی فر تاکید کرد: هماهنگی های لازم برای پیگیری وضعیت مرمت این بنای تاریخی به صورت ویژه با مدیریت ارشد استان انجام خواهد شد.

مرمت دبیرستان نیازمند هفت میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار

شهاب روزبهانی مدیرآموزش و پرورش بروجرد  نیز در این باره گفت: مرمت و بازسازی بخش هایی از دبیرستان تاریخی و ماندگار امام خمینی(ره) این شهرستان نیازمند هفت میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار است.

وی تصریح کرد: این دبیرستان درتاریخ 29 تیر 1377 به شماره 2074 به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. براین اساس در راستای حمایت از این اثر با ارزش و ماندگار باید اقدامات لازم و جدی صورت بگیرد.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد اظهار کرد: از حدود 10 سال پیش به دلیل تخریب، عدم احیا و مرمت بخش ه ایی ازاین بنای تاریخی کار تدریس درآن انجام نمی شود.

روزبهانی تصریح کرد: سال گذشته برای احیا مجدد این سرمایه پیگیری هایی انجام شد که برای رفع خطر از این بنای تاریخی 2میلیارد و 500میلیون ریال اعتبار از سوی استانداری لرستان به آن تخصیص یافت که تاکنون جذب نشده است.

وی اضافه کرد: برای احیا مجدد این دبیرستان تاریخی طرح برگزاری جشن فارغ التحصیلان این دبیرستان ارائه شده و انتظار می رود با این فراخوان و دعوت ازاین افراد بتوان ازحمایت های مادی و معنوی آنها در راستای حفظ و حراست از این میراث فرهنگی بهره برد.

مدیر آموزش و پرورش بروجرد بیان کرد: دبیرستان تاریخی امام خمینی (ره) بروجرد در سال 1316 توسط ماکسیم سیرو فرانسوی طراحی و توسط معماران ایرانی اجرا شده که در اثر گذر زمان و وقوع زلزله سال 85 بخش هایی از آن دچار آسیب شده است.

روزبهانی خاطرنشان کرد: امیدواریم با همفکری فارغ التحصیلان این دبیرستان درداخل و خارج از کشور و نیز همفکری و حمایت خیرین، عالمان و فرهیختگان بتوان این بنای تاریخی را که جز مدارس ماندگار کشوراست احیا، مرمت و بازسازی کرد و از این ظرفیت بسیار مهم در راستای توسعه صنعت میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان استفاده کرد.

وی اظهار کرد: مقررشد معاونت پژوهش و برنامه ریزی اداره آموزش وپرورش شهرستان بروجرد به عنوان دبیر دبیرخانه همایش فارغ التحصیلان این دبیرستان هرچه سریع تر کمیته های مورد نیاز را تشکیل دهد و از افراد توانمند دراین حوزه استفاده کنند.

به هر حال، امید است که دبیرستان تاریخی امام خمینی (ره) پس از سال‌ها بی‌مهری از این پس رنگ مهربانی به خود دیده و وعده‌های مسئولان درباره آن عملی شود و باز مرمت و محافظت آن به فراموشی سپرده شود.

گزارش زهره گودرزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان  


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: