• چهارشنبه ۲۴ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۴
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-5386-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

راه‌اندازی مرکز سلول‎های بنیادین خون‎ساز در لرستان


مدیر کل انتقال خون از راه‌اندازی مرکز سلول‎های بنیادین خون‌ساز در لرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر امید علی عادلی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه 24 خردادماه هر سال مصادف با روز جهانی انتقال خون است، اظهار کرد: آمارها نشان می‎دهد از هر سه نفر در کل دنیا یک نفر به خون و فراورده‎های خونی نیاز پیدا می‎کند.

وی با تاکید براینکه اگر بخشش مردم نباشد قطعا سازمان انتقال خون معنا ندارد، افزود: براساس معیارها اهدای خون شرایطی (سن، وزن و جنسیت ) دارد به این معنا که افراد بین 18 تا 65 سال می‌توانند خون اهدا کنند و وزن این افراد نباید کمتر از 50 کیلوگرم باشد.

مدیر کل انتقال خون لرستان تصریح کرد: آقایان در سال می‌توانند 4 بار و بانوان 3 بار اهدای خون داشته باشند البته بانوان پس از یائیسگی می‌توانند به مانند آقایان 4 بار اهدا داشته باشند.

عادلی اضافه کرد: در شهرستان‎های خرم‌آباد( دو مرکز) و در بروجرد(یک مرکز) و الیگودرز (یک مرکز) انتقال خون وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که برای اهدای خون مراجعه می‌کنند باید دارای شرایط اختصاصی سلامت جسمانی از لحاظ مغز و اعصاب، کلیه‎ها، دستگاه گوارش و قلب و عروق  باشند، عنوان کرد: افرادی که در زندان و معتاد تزریقی بودند و یا رفتارهای پرخطر داشتند امکان وجود بیماری‎های عفونی( هپاتیت، ایدز، سیفلیس) در آنها زیاد است پس این افراد جایز به اهدای خون نیستند.

مدیر کل انتقال خون لرستان از راه‌اندازی مرکز سلول‎های بنیادین خون‌ساز در استان خبرداد و گفت: این مرکز در پایگاه  انتقال خون استان راه‌اندازی شده و نمونه‎ای از خون افراد در قالب چند سی سی از طریق مرکز سلول‌های بنیادین گرفته  و به تهران ارسال می‎شود تا اطلاعات آنان در سیستم ذخیره شد.

وی اظهارکرد: نیاز است مردم لرستان در این مرکز نیز با گذشت و بخشش خود حضور داشته باشند تا از آنان خونگیری شود چرا که خون آنها  برای بیماران سرطانی، پیوندی‎های کلیه و مغز و استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عادلی افزود: در ماه مبارک رمضان نیاز به خونگیری افزایش پیدا می‎کند و این درحالیست که در روز باید 7 برابر نیاز روزانه خون ذخیره داشته باشیم.

مدیر کل انتقال خون لرستان یادآورشد: خون سالم از جامعه می‎خواهیم اگر فردی 5 بار خون اهدا می‎کند 5 بار مورد آزمایش قرار می‎گیرد و این صحت سلامت فرد را گوشزد می‎کند.

وی اضافه کرد: از مجموع 12هزار و 668 مراجعه کننده در سال گذشته 9311 نفر موفق به اهدای خون شدند که 80 درصد این افراد متاهل، 90 درصد مردان، 10 درصد زنان و 17 درصد برای بار اول مراجعه کردند.

عادلی گفت: اهداکنندگان مسمتر خون در سال 95، 57 درصد بودند و تعداد اهدا کنندگان 8درصد نسبت به سال گذشته(1394) افزایش داشته است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: