• سه شنبه ۳۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۱:۱۷
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 963-5490-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجمع متخصصین ایران:

8000 گونه گیاه دارویی در کشور وجود دارد

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجمع متخصصین ایران گفت: 8 هزار گونه گیاه دارویی در کشور وجود دارد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، علی‎حسین بیرانوند در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در کشور 8000 گونه گیاه دارویی وجود دارد که 2300 گونه دارویی دارای خواص دارویی، بهداشتی، ادویه‌ای، آرایشی و ... هستند.

وی با بیان اینکه 1728 گونه بومی بوده و منحصر در ایران هستند، افزود: این گیاهان یک ظرفیت انحصاری در کشور محسوب می‌شوند.

عضو جامعه جنگلبانی ایران تصریح کرد: در لرستان 151 گونه گیاه دارویی تاکنون شناسایی شده که در مقایسه با سایر گیاهان دارویی استان‌ها تنوع بیشتری دارد.

بیرانوند اضافه کرد: از گیاهان دارویی در صنایع داروسازی، رنگ‌های طبیعی، صنایع غذایی، بهداشتی، آرایشی، تهیه علوفه برای دام، سموم آلی گیاهی، پرورش زنبورعسل و... استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با وجود این همه خواص و استفاده، نیاز است که به پرورش و تولید و کشت این گیاهان توجه ویژه‌ای شود چراکه گیاهان دارویی در مقایسه با سایر محصولات کشاورزی نیاز به آب کمتری دارند و یک محصول کاملا ارگانیک هستند.

عضو پارک علم و فناوری لرستان افزود: متاسفانه پوشش گیاهان دارویی با برداشت‌های بی‌رویه و نامناسب سبب از بین رفتن  آنها می‌شود که نیاز است این گیاهان را بومی کنیم تا بتوان از برداشت‌های بی‌رویه آن جلوگیری کرد.

بیرانوند اظهار کرد: گیاهان دارویی درمانگر دردهای انسانی و اقتصادی هستند و با توجه به اینکه برای تولید داروهای شیمیایی نیاز است هزینه و امکانات زیادی صرف شود اما کشت گیاهان دارویی در حجم وسیع و با کمترین هزینه انجام می‌شود و استفاده از گیاهان دارویی در برابر داروهای شیمیایی عوارض کمتری دارند.

وی تصریح کرد: درآمدزایی کشت گیاهان دارویی 10 برابر نسبت به سایر محصولات کشاورزی بیشتر است و با رونق در کشت این محصول می‌توان سبب ایجاد اشتغال و رفع بیکاری شد که مهمترین اهداف استانداردسازی در تولید، درآمدزایی بالا، صرفه جویی در مصرف آب، ایجاد اشتغال و اقتصادی کردن اراضی است.

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجمع متخصصین ایران اضافه کرد: راه‌اندازی بازارچه سبزیجات محلی در این استان و شهرستان ضروری است چراکه در فصل بهار انواع سبزیجات محلی برداشت می‌شود و نیاز است که این محصولات ارگانیک در جای ویژه‌ای به فروش برسند.

بیرانوند بیان کرد: با توجه به کمبود آب و خشکسالی نیاز است که به سمت کشت گیاهان دارویی برویم و به جای کشت محصولات آبدوست این گیاهان کشت شوند که درآمدزایی خوبی را به دنبال دارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: