• سه شنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 963-6184-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری اعلام کرد:

کاهش 67 درصدی آتش‎سوزی‌ها در لرستان

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: همه ساله حریق بخش‌های وسیعی از عرصه‌های منابع طبیعی را تحت تاثیر قرار داده و خسارات سنگینی را به این منابع تحمیل می کند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، شیرزاد نجفی در جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان الیگودرز با محوریت پیشگیری از وقوع و اطفاء حریق در جنگل‌ها و مراتع با بیان اینکه ایران، در یکی از مناطق حادثه خیز کره زمین قرار گرفته، بطوریکه از 40 نوع بلایای طبیعی در جهان مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی، خشکسالی و... بیش از 30 نوع آن در ایران رخ می‌دهد، اظهار کرد: از میان عوامل مختلف مخرب جنگل و مرتع، آتش‌سوزی به لحاظ سرعت گسترش و امکانات وقوع تغییرات آنی در مسیر پیشروی و بروز خسارات غیر منتظره یکی از خطرناک‌ و مخرب‌ترین عوامل تخریب محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: همه ساله حریق بخش‌های وسیعی از عرصه‌های منابع طبیعی را تحت تاثیر قرار داده و خسارات سنگینی را به این منابع تحمیل می‌کند.

نجفی با بیان اینکه مجموع آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع استان در سال 95،  884 هکتار بوده که نسبت به سال گذشته 67 درصد کاهش حریق را نشان می‌دهد، گفت: سرانه جنگل در استان را به ازای هر نفر 6914  متر مربع و در شهرستان الیگودرز 20 هزار و 373 متر مربع است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان هدف از آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع را تبدیل اراضی جنگلی و مرتعی به زمین‌های زراعی، اختلاف قومی و قبیله‌ای، آتش‌زدن پس چر مزارع و سرایت به اراضی ملی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه در بررسی‌های انجام شده در لرستان در 10 سال گذشته 90 درصد از آتش سوزی‌ها عمدی و 10 درصد غیر عمدی بوده است، تصریح کرد: در سال گذشته 844 هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان دچار 48 حریق شدند که از این میان 15 هکتار از جنگل‌ها و مراتع شهرستان الیگودرز طعمه یک فقره حریق شده است.

این مسئول با بیان اینکه 150 نقطه بحرانی حریق در جنگل‌ها و مراتع استان شناسایی شده است، گفت: از این تعداد، 33 نقطه بحرانی حریق مربوط به جنگل‌ها و مراتع شهرستان الیگودرز بوده که مجموع مساحت نقاط بحرانی در این شهرستان 60 هزار و 997 هکتار اعلام شده است.

نجفی با بیان اینکه  استاندارد جهانی حفاظت از جنگل به ازاء هر 1000 هکتار یک نفر است که در ایران به ازاء هر 13 هزار هکتار و در لرستان به ازای هر 27 هزار هکتار یک نفر است، افزود: در شهرستان الیگودرز با توجه به تعداد افراد مسئول اطفاء حریق که6 نفر هستند به ازای هر 70 هزار و 955 هکتار یک نفر نقش حفاظت از عرصه‌های منابع طبیعی را بر عهده دارد.

وی مهمترین اقدامات انجام گرفته اداره کل منابع طبیعی لرستان در راستای  مدیریت پیشگیری و اطفاء حریق از جنگل‌ها و مراتع را شامل تهیه و نصب تابلوهای هشدار دهنده ، آموزش افراد، احداث جاده‌های نفوذی، ساماندهی نیروها، تهیه وسایل و ادوات و تجهیزات اطفاء حریق، برقراری گشت‌های حفاظتی (گشت‌های موتوری و خودرویی)، ایجاد پایگاه‌های شناسایی و کشف حریق در فصول بحرانی و ایجاد کشیک اطفاء حریق و... برشمرد.

در ادامه این جلسه مدیرکل مدیریت بحران لرستان گفت: در بحث مدیریت بحران، لرستان یکی از حادثه‌خیزترین استان‌های کشور است.

 مهندس رضا آریایی اضافه کرد: همه ساله شاهد حوادث مختلفی از جمله آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع در لرستان هستیم که از مهمترین مشکلات استان در فصل تابستان به شمار می‌رود که نیازمند تدابیر لازم و اجرای برنامه‌های مدیریتی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: