• یکشنبه ۲۸ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 963-10014-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان:

روان رنجوری یکی از دلایل طلاق است


عضو هیأت علمی دانشگاه لرستان گفت: روان رنجوری یکی از دلایل طلاق است.

دکتر فیروزه غضنفری در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: موضوع طلاق باید در دو حوزه پیشگیری و درمان پیگیری شود.

وی با بیان اینکه اگر دقت کنید هدف از ازدواج در نسل جدید متفاوت‌­تر از نسل قدیم است شاید در گذشته افراد برای سر و سامان دادن به زند­گی و داشتن فرزندانی که در پیری عصای دست پدر و مادر باشد ازدواج می‌کردند، ادامه داد: امروز جوانان ما از تشکیل زندگی اجتناب می­‌کنند و این باعث شده آمار ازدواج پایین آید و این نشان می‌دهد هدف از تشکیل زندگی متفاوت از ده­ه‌های گذشته است.

غضنفری اضافه کرد: سیستم آموزشی و تربیتی باید متناسب با نسل جدید الگوهای رفتاری آموزش را ترسیم کند تا در آینده با پدیده‌ای به نام کمبود جمعیت مواجه نشویم که آن هم فاجعه‌ای دیگر است.

این روانشناس گفت: گفته می‌شود که پس از اعتیاد، آسیب‌های روان­شناختی یک عامل عمده در بروز طلاق است و این نشان می‌دهد که جا­معه ما روان رنجور و بیمار است و این می‌ت­واند دلایل متعدد و متنوعی داشته باشد.

وی یادآور شد: سلامت روانی می‌تواند تضمین کننده تشکل و تحکیم خانواده باشد که بایستی از ابزارها­یی که در علوم پزشکی، روانشناختی داریم بر­ای سلامتی و بهزیستی جامعه استفاده کنیم.

غضنفری تصریح کرد: درست است که اعتیاد، بیکاری در مبحث طلاق تاثیر گذار بوده، اما وقتی در جلسه مشاوره با فردی که می‌خواهد طلاق گیرد می‌بیند که آنان فاقد آن مهارت‌­هایی است که یک زوج برای تشکیل زندگی به آن نیاز دارد.

وی با تاکید بر اینکه در دو مقطع متوسطه و دانشگاه باید این مهارت‌ها آموزش داده شو­د، افزود: بایستی در مقطع متوسطه همانطور که دانش­‌آموز به دروس نظری توجه دارد مهارت‌های زندگی را برای او ملموس کنیم و در این راستا تمهیداتی اندیشیده شود چراکه نیاز است اصول زندگی را به نسل جوانان خوب یاد دهیم.

این عضو هیأت علمی دا­نشگاه لرستان یادآور شد: مهارت‌های زناشویی، زوجین و زندگی از مقطع متوسطه و دانشگاه با حضور متخصصین تدریس می‌­شود.

وی انتقاد کرد: متأسفانه برخی مراکز مشاوره ما گاهی تخصصی نیستند و مجوزی از هیچ سا­زمانی ندارند اما فعا­لیت دارند و روانشناسی را در استان دارند دچار مشکل می‌کند.

این استاد دانشگاه به اجرای طرح مطلع مهرکه در سال‌های قبل اجرایی شده اشاره کرد و گفت: در این طرح  یکی از رو­انشناسان، متخصصان او­رولوژیست و روحانیون در مسائل معنوی، حضور دارند  و این صنف باید در مراکز بهداشت محلات برای زوجین پرونده تشکیل دهند و هر زو­جی تا 5 سال از این خدمات رایگان استفاده کند تا به قوام برسند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: مسائل جنسی و اختلالات جنسی یکی از مشکلاتی است که منجر به طلاق می‌شود و به دلیل اطلاعات کمی که زوجین نسبت به این مسائل دارند گاهی اوق­ات به درگیری‌های طای­فه‌ای ایجاد می‌شود.

غضنفری اضافه کرد: اگر زوجین را خوب آموزش دهیم قطعاً در بحث طلاق شاهد کاهش آمارها خواهیم بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: