• شنبه ۲۰ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۸
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-3086-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/گزارش/
زندگی خوابگاهی آرامشی توام با دلهره و هیجان

خوابگاه دانشجویی خانه دوم دانشجوهاست که باید زمان استراحت، فارغ از درس و دانشگاه در آن روزگار بگذرانند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، وضعیت این خوابگاه ها بنا به گفته دانشجویانی که در دانشگاه‏‌های استان مشغول به تحصیل هستند چندان رضایت بخش نبوده و این در حالیست که با توجه به نزدیک شدن و قرار گرفتن در موسم امتحانات فضای دلهره و هیجان را برای ساکنین آنها به وجود آمده است.

هزینه خوابگاه های خودگردان در لرستان بالاست

در این خصوص یک دانشجوی دانشگاه لرستان گفت: با وجود اینکه من از استان ایلام هستم اما مشمول خوابگاه نمی‌شوم چون جزء دانشجویان بومی محسوب می‌شوم.

وی اضافه کرد: چون خوابگاه‏های دانشجویی ویژه دانشجویان مرد در دانشگاه لرستان محدود است از خوابگاه های خودگران استفاده می‌کنیم.

این دانشجو در خصوص شرایط خوابگاه‌های شهرستان خرم‌آباد می‌گوید: هر چند مکان خوبی برای این خوابگاه‌ها در نظر گرفته نشده و هزینه خوابگاه خیلی بالا است اما برای ما که از استانی دیگر آمده‌ایم مجبور هستیم استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه  اطاق‌ها کوچک هستند و تعداد دانشجویان داخل آنها زیاد است، اظهار کرد: برای مطالعه نیاز به یک مکان آرام و امن داریم که متاسفانه خوابگاه‌های خودگردان این شرایط را ندارند.

این دانشجوی دانشگاه لرستان عنوان کرد: وقتی خوابگاه‌ها محدود هستند و ظرفیت کم است و شرایط نامناسب است چرا پذیرش دانشگاه را کم نمی‌کنند؟!

ساعات استفاده از اینترنت برای کلیه دانشجویان خیلی کم است

یکی دیگر از دانشجویان دانشگاه لرستان گفت: خوابگاه دانشجویان دکتری و تحصیلات تکمیلی از سایرین جدا شده  و یک بلوک را به ما اختصاص دادند.

وی با بیان اینکه ساعات استفاده از اینترنت برای کلیه دانشجویان خیلی کم است، گفت: دانشجویان تحصیلات تکمیلی برای کار تحقیقاتی نیاز به اینترنت دارند که متاسفانه سایت خوابگاه مناسب نیست و سرعت اینترنت بسیار پایین است.

این دانشجوی مقطع دکتری یادآور شد: متاسفانه کیفیت غذایی که سلف خوابگاه سرو می‌کند مناسب نیست.

وی اظهار کرد: با وجود این شرایط نامناسب نباید در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پذیرش می‌کردند.

خوابگاه مناسب پیدا نمی کنیم

یکی دیگر از دانشجویانی که در واحد اجاره ای مستقل زندگی می‌کند با بیان اینکه بسیاری از دانشجویان بنا به دلایل گوناگون در خانه های دانشجویی زندگی می کنند، افزود: در مواردی که خوابگاه مناسب پیدا نمی کنیم مجبوریم در  خانه مستقل زندگی کنیم که آن نیز شرایط خاص خود را دارد و باید مبلغی به عنوان رهن در نظر بگیریم.

وی گفت: در اینجا هر چه پول بدهی آش می‌خوری و در اکثر موارد مبلغی به عنوان رهن و رقمی به عنوان اجاره ماهیانه  از دانشجویان گرفته می شود و به ندرت خانه ای با «رهن کامل» واگذار می شود.

این دانشجو افزود: فاکتور های مختلفی مثل متراژ خانه، موقعیت مکانی و از همه مهمتر وضعیت ساختمان و امکانات آن در میزان قیمت دخیل هستند اما ما به دلیل بضاعت کم مالی در حاشیه شهر، زیرزمینی که نمی‌توان نامش را سوئیت گذاشت رهن و اجاره کرده ایم.

مشکل اسکان دانشجویان پسر در خوابگاه‌ها را داریم

در این باره  دکتر حجت یونسی رئیس کمیته نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان لرستان گفت: در استان دو خوابگاه پسرانه خودگردان امام خمینی(ره) و تخت‌جمشید داریم که بخشی از دانشجویان دانشگاه لرستان از آنها استفاده می‌کنند.

وی گفت: در دانشگاه لرستان مشکل  اسکان دانشجویان پسر در خوابگاه را داریم و این در حالیست که تمامی دختران دانشگاه لرستان در خوابگاه‌های دولتی دانشگاه اسکان دارند.

رئیس کمیته نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان لرستان اظهار کرد: آمار دقیقی از دانشجویان ساکن درخوابگاه خودگردان نداریم اما به صورت نامحسوس بازرسی بر روی این خوابگاه‌ها انجام می‌شود و دفترچه‌های حضور و غیاب را بررسی می‌کنیم.

وی با بیان اینکه  همچنین کارشناسی را در دانشگاه لرستان برای پیگیری مسائل خوابگاه‌های خودگردان تعیین کرده‌ایم، یادآور شد: در کمیته نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان معاونین دانشجویی دانشگاه‌های آزاد، پیام نور، فنی و‌حرفه‌ای دختران و پسران و علمی کاربردی حضور دارند و تصمیماتی با حضور آنان اتخاذ می‌شود.

در برنامه ششم توسعه دانشگاه‌ها از ساختن خوابگاه منع شدند

یونسی اضافه کرد: با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه دانشگاه‌ها از ساختن خوابگاه منع شدند بنا را بر این گذاشتیم تا از بخش خصوصی درخواست کمک کنیم و زمین مورد نیاز را در اختیار آنان قرار دهیم تا آنها مبادرت به احداث خوابگاه‌ها کنند و ما آنها را اجاره بگیریم.

رئیس کمیته نظارت بر خوابگاه‌های خودگردان لرستان اظهار کرد: به دنبال این هستیم تا واحدهای مسکن مهر که شامل ۱۰ بلوک ۱۶ واحدی هستند و در جوار دانشگاه لرستان واقع شده را خریداری کنیم.

وی افزود: هم اکنون بیش از 4000 دانشجوی دختر و پسر در خوابگاه‌های این دانشگاه ساکن هستند .

یونسی با بیان اینکه تمامی دانشجویان دختر دانشگاه لرستان در خوابگاه‌های دولتی این دانشگاه اسکان دارند، ادامه داد: در خوابگاه نرگس مجتمع فاطمیه ۵۵۰ دانشجوی دختر، در خوابگاه مریم ۱۲۰ نفر و در سایت کمالوند که چهار خوابگاه وجود دارد 2000 دانشجوی دختر ساکن هستند .

معاون دانشجویی دانشگاه لرستان با بیان اینکه از مجموع این خوابگاه‌ها سه خوابگاه به دانشجویان مقطع کارشناسی و یک خوابگاه هم مختص دانشجویان تحصیلات تکمیلی ( مقطع ارشد و دکتری) است،مطرح کرد:  همچنین در سه خوابگاه پسرانه ولیعصر(1)،(2)و(3) ۱۸۰۰ نفر دانشجوی پسر ساکن هستند .

وی اضافه کرد: متاسفانه برای دانشجویان پسر مشکل خوابگاهی داریم  و مجبور شدیم بخشی از آنان را  در خوابگاه های خودگردان امام خمینی (ره) و تخت جمشید مستقر کنیم .

دانشجویان غیر بومی با مسئولیت خود اقدام به تهیه خوابگاه می کنند

در این خصوص مراد ویسی مدیر فرهنگی دانشجویی و اجتماعی دانشگاه پیام نور لرستان گفت: چون تمامی دانشجویان متقاضی این دانشگاه بومی هستند و اکثر کلاس‏ها غیرحضوری است خوابگاهی نداریم که دانشجو در آن ساکن باشد.

وی اضافه کرد: چنانچه دانشجوی غیربومی داشته باشیم با مسئولیت خود اقدام به تهیه خوابگاه می کند.

برخی از خوابگاه‏‌هایی که اصول را رعایت نکنند پلمپ می شوند

دکتر خسرو عزیزی رئیس دانشگاه لرستان نیز گفت: در بدو شروع کارم در دانشگاه لرستان نظارت بر خوابگاه‏‌های خودگران که جزو وظایف دانشگاه مادر بود به دانشگاه دیگری سپرده شده بود که در جلسه کمیسیون دانشجویی شورای تأمین(شتا) نظارت را پذیرفتیم و براین اساس کمیته نظارت بر ارزیابی خوابگاه‏های خودگردان تشکیل شد.

وی با بیان اینکه د ر حال حاضر در خوابگاه‏‌های خواهران 200 تخت خالی برای دانشجویان وجود دارد، ادامه داد: هیچ دانشجوی دختری در خوابگاه‏‌های خودگران نیست و تنها بین 10 تا 20 نفر در این خوابگاه‌‏ها  حضور دارند که با رضایت خود در آنجا مستقر هستند.

عزیزی گفت: دانشگاه لرستان جزو معدود دانشگاه هایی است که اتاق‌های آن در خوابگاه به جای موکت، فرش وجود دارد.

رئیس دانشگاه لرستان افزود: از لحاظ پهنای باند اینترنت نیز این پهنا را از 40 مگابایت به 155 مگابایت رسیده و از معروفترین و بهترین سیستم دنیا استفاده شده است.

وی گفت: برای خوابگاه برادران با محدودیت مواجه‌ایم و کمبود فضا داریم و آنها مجبور هستند در خوابگاه های خودگردان ساکن شوند و برخی از خوابگاه‏‌هایی که اصول را رعایت نکنند پلمپ می شوند.

عزیزی در مورد سلف سرویس و غذای دانشجویی نیز یادآور شد: تنوع و کیفیت غذای دانشجویی بالاست و تنها روی کمیت آن دانشجویان معترض بودند که دستورات لازم داده شده تا روی کمیت غذا نیز نظارت لازم صورت گیرد.

با خوابگاه‌های متخلف برخورد می‌شود

در این‌باره حبیب‌الله خجسته پور معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان، اظهار کرد: کمیته نظارت بر خوابگاه‌های دانشجویی (خوابگاه خوابگاه‌های خودگردان دانشجویی) یه عنوان کمیته زیرمجموعه کمیسیون دانشجویی شورای تامین استان با مصوبه این کمیسیون تشکیل شده و ریاست آن برعهده رئیس دانشگاه لرستان و دبیرخانه آن در این دانشگاه مستقر است.

وی افزود: کار نظارت بر خوابگاه‌های دانشجویی از طریق این کمیته انجام می‌شود و نتیجه اقدامات خود را بصورت دوره‌‌ای و ماهیانه به دبیرخانه کمیسیون دانشجویی ارائه می‌کند.

خجسته‌پور ادامه داد: این کمیته شامل نمایندگانی از دانشگاه‌های استان، نمایندگان استانداری و فرمانداری خرم آباد بوده که بصورت ماهیانه، مستمر و سرزده بویژه از خوابگاه‌های خودگردان دانشجویی مرکز استان(سه خوابگاه دخترانه و دو خوابگاه پسرانه) بازدید و بازرسی و در صورت مشاهده هرگونه نواقصی مراتب را پیگیری و با خوابگاه‌های متخلف برخورد می‌شود.

وی با بیان اینکه  مسئولیت صدور هرگونه مجوز برای فعالیت‌های خوابگاه‌داری در استان از طریق کمیته مذکور و رئیس دانشگاه لرستان صادر می‌شود، اضافه کرد: این کمیته از طریق کمیسیون‌های دانشجویی فرمانداری‌های استان نیز کار نظارت بر خوابگاه‌های دانشجویی در سطح شهرستان‌های لرستان را پیگیری و نظارت می‌کند.

4 خوابگاه خودگردان در استان تعطیل و پلمپ شدند

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان اجرای برنامه های مشاوره‌ای و فرهنگی با حضور کارشناسان و مبلغین فرهنگی در سطح خوابگاه های خودگردان، اجرای برنامه‌های جشن خوابگاه‌ها در اعیاد و مراسمات ملی مذهبی، پیگیری، رصد، نظارت و مراقبت در نحوه عملکرد متصدیان خوابگاه های خودگردان( نظارت بر نحوه ورود و خروج دانشجویان، جلوگیری از ورود افراد غیر مسئول و غیر دانشجو در خوابگاه، پیگیری رفع نواقص و نارسایی های خدماتی و رفاهی در این خوابگاه ها و ارائه تذکرات مکتوب و شفاهی به متصدیان این خوابگاه ها از طریق کمیته نظارت را مهمترین اولویت های کمیته نظارت بر خوابگاه های خودگران دانشجویی استان ذکر کرد.

وی یادآور شد: در چهار سال اخیر چهار خوابگاه خودگردان که نسبت به رعایت اصول و ضوابز خوابگاه داری اقدام نکردند تعطیل و پلمپ شدند.

پنج خوابگاه خودگردان دانشجویی مجوز دار در استان داریم

این مسئول عنوان کرد: در مرکز استان پنج خوابگاه خودگردان دانشجویی ( سه خوابگاه دخترانه و دو خوابگاه پسرانه) دارای مجوز داریم و در شهرستان های استان از طریق فرمانداری ها کار ساماندهی و به‌روزرسانی آمار خوابگاه های دانشجویی در دست اقدام بوده که مراتب از طریق کمیته نظارت بر خوابگاه های خودگردان دانشجویی استان در دست پیگیری است.

معاون سیاسی امنیتی استانداری لرستان با بیان اینکه نرخ اجاره بها براساس مصوبه صندوق دانشجویان کشور بصورت سالیانه براسا نرخ تورم و معمولا بین پنج الی ده درصد اعلام می شود، گفت: با توجه به کیفیت و نوع خدمات‌دهی این خوابگاه ها در سطح استان نرخ اجاره بها متغیر است و اصولا این نرخ کمتر از نرخ اجاره بهای ابلاغی کشوری و متناسب با موقعیت و شرایط استان خواهد بود.

به گزارش ایسنا، نیاز است مسئولین و متولیان امور خوابگاهی دانشگاه های استان تمهیداتی لازم را برای ایجاد فضایی امن و همراه با آسایش و  آرامش فراهم سازند چرا که در حال حاضر یکی از دغدغه های دانشجویان تهیه خوابگاه است و بیشتر دانشجویان پسر با این چالش مواجه‌اند.

گزارش از آزیتا یوسفیان زارع خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: