• سه شنبه ۱۶ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۰۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 963-2886-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ضرورتی به تأسیس داروخانه هلال احمر در لرستان نیست

یک متخصص فارماکولوژی گفت: ضرورتی به تأسیس داروخانه هلال احمر در استان نیست.

دکتر مصطفی آزادبخت در گفت‎وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان در خصوص تامین و توزیع دارو در استان اظهار کرد: در حال حاضر تامین و توزیع دارو در استان انجام می‌شود و این در حالیست که قبلا  شششرکت دارویی خاص در کشور بودند که هیچکدام پایگاهی در استان نداشتند اما امروز خوشبختانه ۴۰ شرکت در استان مستقرند و تامین و دپوی دارو را برعهده دارد.

وی با تاکید براینکه داروهای اساسی باید تامین شود و واردات دارو در لرستان به صورت مستقل صورت گیرد، افزود: همچنین داروهایی که در استان با کمبود مواجه هستیم باید برای استان تامین شود.

 آزادبخت گفت: سیاست دولت بر این است که در هر منطقه‌ای که واجد پوشش جمعیتی مناسب است بتوانند ارائه خدمات درمانی بستری و بهداشتی را ارائه دهند.

مرگ ناشی از تب کریمه کنگو در لرستان گزارش نشده است

 وی در خصوص بیماری‌های واگیردار نظیر تب کریمه کنگو نیز با اشاره به اینکه این بیماری مشترک بین انسان و دام است و از طریق ذبح غیر ایمن احشام ایجاد می‎شود، عنوان کرد: خوشبختانه موارد مثبت گزارش شده یا تایید شده که ایجاد نگرانی کند در استان وجود ندارد و مرگ ناشی از تب کریمه کنگو گزارش نشده است.

این متخصص فارماکولوژی داروخانه را بخشی از حلقه و نظام درمانی و تکمیل کننده سیستم درمان اعلام کرد و با بیان اینکه متاسفانه از زمانی که فضای دارویی رقابتی و اقتصادی شده است بیشتر جنبه تجاری دارو لحاظ می‌شود و این امر مشکلاتی را ایجاد کرده است، افزود: از نظر قانونی تعدادی از داروهای OTC ) داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک) در داروخانه‌ها به فروش می‌رسد.

استفاده مرتب از کورتون منجر به پوکی استخوان می‎شود

آزادبخت یادآور شد: بسیاری از داروها از جمله آنتی‌بیوتیک‌ها و کورتون‌ها متاسفانه به وفور مورد درخواست مراجعین است و داروخانه‌ها بدون لحاظ کردن هرگونه شرایط علمی و حرفه‌ای اقدام به فروش این گونه اقلام می‌کنند درحالیکه استفاده خودسرانه از آنها علاوه براینکه باعث افزایش بار بیماری‌ها و مقاوم شدن برخی بیماری‌های عفونی خواهد شد منجر به افزایش هزینه درمانی برای افراد و ایجاد تبعات اقتصادی برای کشور می‎شود.

این متخصص فارموکولوژی با بیان اینکه طراحی و ساخت آنتی‌بیوتیک جدید بسیار هزینه‌بر است از نظر علمی باید دارو شرایط کاربردی خود را داشته و سپس تجویز شود، مطرح کرد: متاسفانه در این راستا خیلی از مردم توجیه نیستند و در این راستا باید رسانه‌های جمعی و به ویژه صدا و سیما رسالت خود را برای آگاهی‌دهی و آموزش مردم به انجام برسانند.

 آزادبخت اضافه کرد: افرادی که مرتب کورتون استفاده می‌کنند بدانند که در درازمدت علاوه بر اینکه به پوکی استخوان مبتلا شده و همچنین دچار اختلالات متابولیک، چاقی‌های نامتقارن و از بین رفتن سیستم فوق کلیه شوند در مواردی نیز ممکن است منجر به مرگ فرد شود.

ضرورتی به تأسیس داروخانه هلال احمر در استان نیست

این متخصص فارماکولوژی درباره راه‏‎اندازی داروخانه هلال احمر در استان گفت: معتقدم وظیفه و رسالت هلال احمر امداد و نجات است و در اساسنامه هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران هیچ خدمات دارویی و اقتصاد دارویی جزء وظایف ساختاریش لحاظ نشده است، اینکه گفته می‌شود هلال احمر داروهای کمیاب را توزیع می‌کند صحت ندارد چرا که در استان  داروخانه‌های مرجع به عنوان دپو و تامین کننده دارو هستند.

وی ادامه داد: در استان آخرین داروهای سرطانی و شیمی درمانی وجود دارد و حتی درمان‌های شیمی درمانی نیز انجام می‎شود و ضرورتی به تأسیس داروخانه هلال احمر در استان نیست چرا که ما می‌توانیم داروخانه‌های مرجع را غنی کنیم.

آزادبخت با بیان اینکه در بحث راه‎اندازی داروخانه هلال احمر ظاهراً کش و قوسی بین  دانشگاه علوم پزشکی و هلال احمر استان وجود دارد، یادآورشد: بنده معتقدم که حق به جانب دانشگاه است چرا که هلال‎احمر باید به رسالت اصلی خود را انجام  و خدمات دارویی را به سیستم دارویی استان واگذار کند.

وی تصریح کرد: خیلی از استان‌ها داروخانه هلال احمر دارند اما جزو رسالت ساختاری هلال احمر این خدمات قید نشده است.

  با اجرای طرح تحول نظام سلامت بخش خصوصی آسیب دید

این متخصص فارماکولوژی با اشاره تحول نظام سلامت در جامعه گفت: نظام سلامت جامعه‌نگر، سلامت و مردم محور است اما چالش‌های زیادی دارد حتی هزینه‌های هنگفتی به بودجه کلان کشور وارد کرده به گونه‎ای که حقوق‌ها و دستمزدهای پرسنل و کادر درمانی چندین برابر شده که خوشبختانه در آینده‌ای نزدیک این مشکلات و نقایص برطرف می‌شود.

این مدرس دانشگاه علوم پزشکی لرستان افزود: در همه جای دنیا پیشگیری مقدم است بر درمان و وظیفه دولت حفظ بهداشت عمومی است تامین سلامت و پیشگیری وظیفه دولت و درمان را باید به بخش خصوصی واگذار کرد.

 آزادبخت با اعلام اینکه در حوزه پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی لرستان در بین دانشگاه‌های هم تیپ خود رتبه اول و در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور حائز رتبه ششم شد، اظهارکرد: یکی از خدماتی که دولت تدبیر و امید در چهار سال اخیر انجام داده است طرح تحول نظام سلامت بوده که یکی از بزرگترین خدمات کاملا مردم محور بوده است علیرغم همه مشکلات و نقاط ضعفی که این طرح داشته اما سخت‌ترین اعمال جراحی در بیمارستان‌ها  با کمترین هزینه ممکن انجام می‌شود و قطعاً در چهار سال پیش‌رو نیز این طرح به خوبی اجرایی خواهد شد و نقاط ضعف آن برطرف می‌شود.

 وی اضافه کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت بخش خصوصی آسیب دید و این طرح از لحاظ ظاهری ایراداتی دارد اما مطمئن هستیم با برنامه‌ریزی‌های وزارتخانه‎های بهداشت و درمان و تعاون،کار و رفاه اجتماعی مشکلات حل وطرح تحول نظام سلامت به الگویی برای منطقه تبدیل خواهد شد.

                                       در مناطق محروم و حاشیه‌ای خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی بصورت رایگان انجام می‌شد

مسئول ستاد سلامت انتخابات دکتر روحانی در لرستان در ادامه با بیان در جریان انتخابات ستادهایی نظیر ستاد سلامت تشکیل شد که یکی از برنامه‏‎های این ستاد تشکیل کاروان ستاد سلامت و اعزام گروه‎های پزشکی به روستاها و مناطق حاشیه‌نشین شهرها بود که با استقبال مردم همراه شد، گفت: این گروه‌ها در قالب پزشکان عمومی، دندانپزشک، داروساز، پرستار، ماما و دانشجویان بالینی پزشکی بودند ک به این مناطق اعزام  و اقدام به ویزیت و درمان رایگان می‌کردند و آنان توانستند ارتباط با اقشار متوسط جامعه و روستاییان برقرار کنند.

وی گفت: حتی در این مناطق خدمات کلینیکی و پاراکلینیکی بصورت رایگان انجام می‌شد و در مواردی نیز آنان را به پزشکان متخصص ارجاع می‎دادیم.

آزادبخت با تاکید براینکه حوزه سلامت در هر استانی از گسترده‌ترین حوزه‎هاست، افزود: وظیفه دولت  تأمین بهداشت و خدمات درمانی برای مردم است.

آفتی به نام سیاست از بیرون به دانشگاه علوم پزشکی استان تحمیل می‎شود

این مدرس دانشگاه علوم پزشکی لرستان با تاکید براینکه  سیستم بهداشت و درمان نباید  در چالش و فراز و نشیب‏های سیاسی قرار گیرد، تصریح کرد: متاسفانه مدتهاست این سیستم سیاست‌زده شده است و آفتی به نام سیاست و تصمیم‎گیری از بیرون دانشگاه تحمیل می‎شود در حالیکه دانشگاه مامن و ملجاء تولید فکری است و باید برای بیرون تولید فکر کند که این مهم عکس شده است.

نمانیدگان به جای حمایت از دانشگاه مانعی بر سر راه مردم هستند

آزادبخت با انتقاد از اینکه  متاسفانه نیروهای سیاسی فشار زیادی به دانشگاه علوم پزشکی می‌آورند و حتی انتخاب برخی مدیران از این قاعده مستثنا نیست، خاطرنشان کرد: اینکه مدیری بر اساس فشار نمایندگان و دیدگاه سیاسی انتخاب شود قطعا مشکلاتی ایجاد می‎کند و بجای اینکه نمایندگان مجلس باید همگام با سیستم دانشگاه برای جذب منابع مالی باشند برای مردم به مانعی تبدیل شدند درحالیکه  نمایندگان با هر سلیقه سیاسی باید بهداشت ودرمان استان را مورد حمایت قرار دهد.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: