• سه شنبه ۲۳ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۶:۱۵
  • دسته بندی : شهرستان‌ها
  • کد خبر : 963-2590-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ایکاردا انقلابی در کشاورزی

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خرم‌آباد اجرای طرح ایکاردا را انقلابی در کشاورزی لرستان عنوان کرد.

مراد بیرانوند در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: برای نخستین سال است که طرح ایکاردا را در شهرستان اجرا می‌کنیم. این طرح در سطح 10 هکتار است که به طور مشارکتی با کشاورزان انجام می‌شود.

وی ادامه داد: پنج سال تعهد داریم که این طرح را ادامه دهیم و رقم‌های ایکاردا در مزارع دمو ترویج داده ‌شوند.

بیرانوند یادآور شد: از بذرهای کشورهایی که در این زمینه پیش‌قراول هستند، استفاده می‌کنیم و تاکنون سه کلاس با حضور اساتید بین‌المللی برگزار کرده‌ایم و از این کشورها مشاوره می‌گیریم.

مدیر جهاد کشاورزی خرم‌آباد با یادآوری اینکه ایکاردا یعنی تحقیقات کشت دیم، تصریح کرد: یکی از مهمترین اهداف این طرح تناوب در کشت بوده و گندم، نخود، جو و برخی دیگر از حبوبات به عنوان کشت جایگزین استفاده می‌شوند.

وی با بیان اینکه این طرح خیلی مؤثر است، یادآور شد: تولیدات رقم‌های گندم طرح ایکاردا چند برابر گندم‌های کنونی است و تولیدات قابل قیاس نیست و این طرح انقلابی در کشاورزی لرستان به وجود خواهد آورد.

بیرانوند خاطرنشان کرد: متأسفانه در دولت گذشته طرح ایکاردا حذف شد که خوشبختانه در دولت یازدهم دوباره احیای آن در دستورکار قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، این طرح با عنوان ' افزایش بهره‌وری نظام‌های تولیدی غلات‌محور و افزایش بهره‌وری گندم و نظام‌های زراعی گندم بنیان در ایران با سازمان‌های بین‌المللی ایکاردا (ICARDA) در افقی پنج ساله تا پایان سال زراعی 1400 اجرا می‌شود.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: