• یکشنبه ۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۸
  • دسته بندی : سیاسی
  • کد خبر : 963-485-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آیت‌الله میرعمادی:
اشاره ۵۶ آیه قرآن به زکات/ 2000 حدیث درباره زکات وجود دارد

نماینده ولی‏‌فقیه در لرستان با بیان این‌که زکات، صدقات، خراج و مالیات مجموعه درآمدهای مالی حکومت علوی بر اساس دستورات دینی بوده است، اظهار کرد: در قرآن‌کریم در ۲۹ سوره و در ۵۶ آیه لفظ زکات و مشتقات آن به‌کار رفته است و علاوه‌بر این بیش‌از 2000 حدیث درباره زکات داریم.

آیت‌الله سید احمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد در گفت‌وگو با ایسنا منطقه لرستان، در رابطه با سیره اقتصادی امام علی(ع)، گفت: امام علی(ع) سیاست‌های مالی و منزه از هرگونه خطا و اشتباه داشته است.

وی با اشاره به این‌که یکی‌از سیاست‌های مالی امام علی(ع) که مربوط به درآمدهای مالی آن حضرت بوده است زکات، است، عنوان کرد: مجموعه درآمدها و هزینه‌هایی که برای رسیدن به اهداف اقتصادی در نظر گرفته می‌شود سیاست مالی است این در حالی‌است که امام علی(ع) بر اساس دستورات دینی زکات را به‌عنوان منابع مالی حکومت معرفی کرده است.

 آیت‌الله میرعمادی اضافه کرد: زکات، صدقات، خراج و مالیات مجموعه درآمدهای مالی حکومت علوی بر اساس دستورات دینی بوده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که یکی‌از منابع مالی حکومت علوی مسئله زکات بوده است، تصریح کرد: زکات یک واژه مالی ـ عبادی است که بر مال مسلمانان به مقدار معینی که به حد نصاب رسیده باشد، تعلق می‌گیرد.

امام جمعه خرم‌آباد اظهار کرد: حاکم اسلامی زکات را جمع‌آوری می‌کند و در مصارف عمومی آنها مصرف می‌کند لذا با توجه به این‌که در فصل برداشت گندم هستیم باید به پرداخت زکات به‌عنوان مهم‌ترین واجب الهی اهمیت بدهیم.

 وی عنوان کرد: در قرآن‌کریم در ۲۹ سوره و در ۵۶ آیه لفظ زکات و مشتقات آن به‌کار رفته است کمااینکه غالباً زکات در کنار نماز قرار داده شده است.

این مفسر قرآن‌کریم با اشاره به این‌که در ۲۷ مورد در جای‌جای قرآن‌کریم واژه «زکات» و «نماز» در کنار هم آمده است، عنوان کرد: با هم آمدن زکات و نماز نشان‌دهنده پیوند این دو فریضه است به‌طوری‌که زکات عامل ارتباط انسان با دیگران و نماز مهم‌ترین عامل ارتباط انسان با خداست.

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که بعد از واژه «زکات» کلمه «صدقه» در قرآن نیز به‌معنای زکات است، اضافه کرد: در آیه ۱۰۳ سوره توبه واژه صدقه به‌معنای زکات است کمااینکه در این آیه هم به وجوب زکات اشاره شده است و هم پرداخت زکات را واجب شمرده است.

امام جمعه خرم‌آباد ادامه داد:  وقتی گرفتن زکات از سوی پیامبر اکرم(ص) واجب باشد پرداخت زکات هم توسط مسلمانان واجب می‌شود کمااینکه زکات باید در اختیار ولی‌فقیه قرار بگیرد.

وی با بیان این‌که در آیه ۱۰۳ سوره توبه به فلسفه زکات اشاره شده است، اظهار کرد: علاوه‌بر این‌که زکات یکی‌از منابع مالی دولت اسلامی است باعث ریشه‌کنی فقر می‌شود کمااینکه در این آیه به فلسفه روانی و اخلاقی زکات اشاره شده است و زکات را عامل پاکی  و رشد انسان مطرح می‌کند.

آیت‌الله میرعمادی گفت: انسان با توجه به این‌که در دنیا زندگی می‌کند دچار دلبستگی دنیا می‌شود این در حالی‌است که زکات انسان را پاک می‌کند، از اهمیت زکات همان بس که بیش‌از دو هزار حدیث درباره زکات داریم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان گفت: در حدیثی از امام صادق(ع) آمده است که «ای مردم زکات بر شما واجب است هم‌چنان که نماز و روزه بر شما واجب است، پس همان‌گونه که به نماز اهمیت می‌دهید به زکات هم اهمیت بدهید چون زکات خلق خداوند است».

 امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به این‌که بیش‌از هزار سال پیش پیامبر اسلام زکات را موجب بیمه شدن انسان معرفی می‌کند، عنوان کرد: پیامبراکرم(ص) فرموده است که «مال‌تان را به‌وسیله زکات از تلف شدن حفظ کنید» زیرا زکات سبب بیمه شدن مال انسان است.

وی با اشاره به این‌که در احادیث اسلامی نماز، زکات و ولایت در کنار هم آمده است، تصریح کرد: نماز بدون ولایت و زکات ارزش ندارد چون نماز و زکات و ولایت در کنار هم آمده است.

آیت‌الله میرعمادی گفت: جامعه اسلامی جامعه‌ای است که ارتباط با خدا قوی، ارتباط انسان‌ها با یکدیگر قوی و ارتباط امت با رهبری قوی باشد شاخصه جامعه اسلامی پیوند زکات، نماز و ولایت است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به این‌که زکات یک واژه مالی است که به‌عنوان یکی از منابع حکومت علوی به‌شمار می‌آمده است، تصریح کرد: امام علی(ع) در نهج‌البلاغه در خطبه ۱۹۹ و در نامه ۲۵۶ به آداب زکات و شرایط و فلسفه زکات اشاره کرده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: