• دوشنبه ۱۵ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۱
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 962-9414-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

ثبت تالاب سد خروسان


رئیس اداره حفاظت محیط زیست ازنا از اقدامات اولیه برای ثبت تالاب خروسان این شهرستان خبر داد.

منصور درویشی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: تالاب‌ها یک سیستم تنفسی برای تنوع زیستی هر منطقه محسوب می‌شوند و با توجه به معضل ریزگردها، احیای تالاب‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی با اشاره به سد تالابی خروسان گفت: این سد در دشت جاپلق، 37 کیلومتری شهر ازنا و چهار کیلومتری روستای خروسان قرار دارد که در سال 71 توسط جهاد سازندگی برای تأمین آب کشاورزی احداث شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

درویشی با بیان اینکه هم اکنون این سد تالابی محل مناسبی برای استراحت، تغذیه و تولیدمثل پرندگان مهاجر است، افزود: به علت موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی ویژه‌ای که این محل دارد سالانه پذیرای تعداد زیادی از پرندگان آبزی و کنارآبزی شهرستان است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ازنا عمق متوسط سد را در زمان پرآبی 12 متر عنوان کرد و ادامه داد: همچنین مخزن آبدهی 750 هزار مترمکعب حجم دارد که ارتفاع آن از سطح دریا 2034 متر است.

وی وسعت کل حوضه سد تالابی خروسان را 12.7 هکتار اعلام کرد و گفت: این منطقه ظرفیت بالقوه‌ای برای تحقیقات زیست‌محیطی، تفرج، بررسی گونه‌ها و تنوع ژنتیکی و... دارد به طوری که بیش از 47 گونه پرنده آبزی و کنارآبزی و 150 گونه خشکی‌زی در این تالاب شناسایی شده‌اند.

درویشی اضافه کرد: همچنین طبق نتایج شمارش‌های انجام شده جمعیت متوسط سالیانه پرندگان آبزی و کنارآبزی که در طول سال به این تالاب مهاجرت می‌کنند و یا بومی هستند در حدود 1500 قطعه است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ازنا با اشاره به پرندگان این سد تالابی گفت: کشیم بزرگ، حواصیل سفید بزرگ، بوتیمار کوچک، اگرت کوچک، پاشلک، آب‌چیلک آوازخوان، کنگر پیشانی سفید، اردک سرسبز، خوتکا، اردک ارده‌ای، اردک مرمری، غاز خاکستری، باکلان، ماهی‌خورک، فلامینگو و... از گونه‌هایی است که در این منطقه دیده می‌شوند.

وی با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات حفاظتی در حال انجام در رابطه با این سد تالابی گفت: تالاب خروسان در حال حاضر به عنوان تالاب در شکارگاه‌های آزاد تحت مدیریت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری لرستان قرار دارد و از طریق اداره محیط زیست شهرستان ازنا اداره و حفاظت می‌شود.

درویشی با بیان اینکه مراحل اداری حفاظت سطح حفاظتی منطقه به تالاب و شکار و صید ممنوع در دست اجراست، افزود: هم اکنون این تالاب بخشی از سطح فعالیت طرح حفاظت تالاب‌ها در استان لرستان را شامل شده و اعتبارات آن از محل کمک‌های مردمی و منابع طبیعی استان و شهرستان تأمین می‌شود.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ازنا تصریح کرد: مطالعه ارزش‌گذاری تالاب و مدیریت جامع منابع آب حوضه آبریز رودخانه ماربره توسط مهندسین مشاوره محیط زیست و منابع طبیعی در حال انجام است تا در اقدامات بعدی نقشه‌ها و اطلاعات لازم جهت ثبت به دفتر مدیر گروه تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور جهت ثبت و معرفی تالاب ارسال شود.

وی با اشاره به گونه‌های گیاهی این منطقه گفت: نی، گز و لویی از گونه‌های گیاهی منطقه بوده و بستر آن نیز رسوبی و سنگی است.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: