• یکشنبه ۷ خرداد ماه، ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 962-2686-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک دکترای اقتصاد مطرح کرد:

اقتصاد زیرزمینی و وضعیت آن در ایران

یک دکترای اقتصاد گفت: اقتصاد زیرزمینی بر پیکره اقتصاد آسیب می‌رساند.

دکتر مسعود سعادت‌مهر در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: به مجموعه فعالیت‌های اقتصادی که دور از چشم دولت و خارج از چهارچوب قوانین و مقررات صورت می‌گیرد اقتصاد زیرزمینی می‌گویند.

وی اضافه کرد: اندازه دقیق اقتصاد زیرزمینی با توجه به اینکه آمار و اطلاعات آن در حساب‌های مالی ثبت نمی‌شود، مشخص نیست اما می‌توان حدس زد که اقتصاد زیرزمینی سهم بزرگی از اقتصاد ایران را شامل می‌شود زیرا عواملی وجود دارد که باعث ایجاد این پدیده در کشور شده است.

سعادت‌مهر با اشاره به عوامل پدیدآورنده اقتصاد زیرزمینی در کشور ایران، تصریح کرد: بار مالیاتی زیاد یکی از این علل است. هنگامی که نرخ مالیات زیاد باشد برخی از فعالیت‌های اقتصادی برای فرار از مالیات پنهان شده و غیرقانونی می‌شوند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور لرستان خاطرنشان کرد: قوانین و مقررات سختگیرانه نیز باعث می‌شود افراد و شرکت‌ها به جای اینکه مسیر قانونی را طی کنند، وارد اقتصاد زیرزمینی می‌شوند.

وی افزود: پایین بودن درآمد سالانه جامعه باعث شده که برخی از افراد و گروه‌ها به شغل دوم روی آورند و از آنجا که داشتن دو شغل همزمان غیرقانونی است لذا کاردوم به صورت زیرزمینی انجام می‌گیرد.

سعادت‌مهر یادآور شد: ورود کالا و خدمات وارداتی به کشور نیز حجم بزرگی از اقتصاد زیرزمینی است.

این دکترای اقتصاد با اشاره به ضربه اقتصاد زیرزمینی به بدنه اقتصاد کشور، گفت: عدم ثبت اطلاعات اقتصاد زیرزمینی در حساب‌های مالی باعث می‌شود که سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان، اطلاعات درستی در دست نداشته و لذا برنامه‌ریزی‌های آینده دچار مشکل شود.

وی اظهار کرد: از آنجا که در اقتصاد زیرزمینی فرار مالیاتی وجود دارد، لذا درآمدهای مالیاتی دولت نیز کاهش می‌یابد و سیاست‌های مالی کارایی لازم را نخواهند داشت.

سعادت‌مهر ادامه داد: از آنجا که اندازه اقتصاد زیرزمینی کاملاً مشخص نیست لذا سیاست‌های پولی و مالی نیز کارایی ضعیفی خواهند داشت.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: