• یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۷ - ۲۳:۲۱
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 972-8184-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان خبر داد:

تدوین آئین‌نامه اجرایی تسریع روند شکایت در برخی اقلام پر مصرف

معاون سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از تدوین آئین‌نامه اجرایی تسریع روند شکایت در برخی اقلام پر مصرف خبر داد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، وحید منایی در سومین همایش اعطای گواهینامه رعایت حقوق مصرف‌کنندگان استان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بحث آسیب‎شناسی رعایت حقوق مصرف‌کننده موضوعی گسترده است که نیاز به توجه و تعمق داشته و زمان مشخصی را نیاز دارد که ممکن است در یک دوره بلندمدت و میان‎مدت باشد.

وی با بیان اینکه سطح حقوق شهروندی در زمینه کالا و خدمات وسیع است، افزود: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان حسب وظیفه قوانین ویژه‎ای دارد که روی طبقه‌بندی و اولویت‌بندی کردن کالاها به سه دسته اقلام اساسی، حساس و ضروری و سایر توجه کرده است.

منایی تصریح کرد: اگر با همین اولویت‎بندی کار کنیم قطعا باید کالا به کالا و محصول به محصول یا صنعت پیش رویم و این درمورد آنچه که در سبد خانوار به عنوان اقلام پرمصرف کالایی بوده مطرح است.

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه در تدوین آئین‌نامه اجرایی تسریع روند شکایت در برخی اقلام پر مصرف روی صنایع استراتژیک مانند خودروسازی، پتروشیمی، شیمیایی، لاستیک‌سازی و روغن موتور دستورالعمل را شروع کرده‎ایم، افزود: آخرین دستورالعمل نیز مربوط به گروه لاستیک‎های داخلی است که ضابطه تنها روی محصول و کار تولید داخل نبود و تیم مشترکی از وزارتخانه و سازمان حمایت کار کرده است.

وی با اشاره به اینکه مسئولین مختلف در این رابطه حضور داشتند و با بیان تخصص‎های خود در راستای تدوین این دستورالعمل پرداختند، ادامه داد: هم‌اکنون این آیین‌نامه اجرایی نهایی شده و به امضای مسئولین مرتبط رسید که در آخر وزیر صنعت و معدن آن را ابلاغ کرد.

منایی بیان کرد: این آیین‌نامه یک بستر قانونی برای منع دستگاه‎های نظارتی که در عرصه مواجهه با واحدهای تولیدی هستند و می‎خواهند خدماتی را ارائه بدهند تدوین‌شده و با منعکس کردن ضوابط و چارچوب‎های مشخص به ادارات صنعت استان‎ها اعلام‌شده که با توجه به آن رفتارهای نظارتی انجام می‎شود. این دستوالعمل با توجه به بازخوردهایی که در استان‎ها دیده‌شده حداکثر سعی و تلاش خود را در جهت رعایت موارد گارانتی و وارانتی به عمل‌آمده است.

معاون نظارت بر کالاهای سرمایه‌ای و خدمات سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان با بیان اینکه تلاشمان این است که برای محصولات حساس دیگر که در سبد خانوار هستند کار مشابهی را انجام بدهیم به صادرات فولاد کشور اشاره کرد و افزود: فولاد مبارکه و ذوب‌آهن مجهز به آخرین پیشرفت‎های تکنولوژی در سطح جهان هستند و محصولات آن‌ها زبانزد است و در خط تولید برای مصرف آب کمتر برنامه‎هایی دیده‌شده و به این سمت رفته‎اند.

انتهای پیام