• چهارشنبه ۲۰ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 9610-2187-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

/از مدرسه تا بهشت/
به یاد ۶۸ دانش‌آموز شهید بروجردی حمله موشکی

در بیستم دی‌ماه سال ۶۵ در حمله موشکی دشمن به دو مدرسه بروجرد ۶۸ دانش‌آموز به شهادت رسیدند.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، چند سالی از جنگ تحمیلی می ‌گذشت، حملات موشکی، بمباران، کشتن کودکان و مردمان بی‌گناه تنها بخشی از جنایات‌های صدام بود که با حمایت دنیای غرب بر علیه ایران انجام می‌داد و در این سال‌ها برای رسیدن به اهداف خود از هیچ جنایتی دریغ نکرد.

در طول دوران دفاع مقدس مردم شهرستان بروجرد بارها و بارها مورد حملات موشکی و بمباران ها قرار گرفته بودند اما ۲۰ دی‌ماه سال ۱۳۶۵ حادثه‌ای رخ داد که قلب همه را به درد آورد، آری حمله موشکی دشمن به دو مدرسه پسرانه شیهد فیاض‌بخش و امام حسن(ع) شهرستان بروجرد در این روز سبب شد تا در یک لحظه ۶۸ دانش‌آموز با قامت‌هایی کوچک از مدرسه راهی بهشت شوند.

همان دانش‌آموزانی که تصور درستی از جنگ نداشتند، دانش‌آموزانی که مظلومانه به شهادت رسیدند، دانش‌آموزانی که هر کدام امید یک خانواده بودند در این روز به مدرسه رفتند اما بازنگشتند و مظلومانه به شهادت رسیدند.

صدام جنایت‌کار این‌بار دانش‌آموزان و مدارس را هدف قرار داده بود، در این روز دانش‌آموزان مانند همیشه با کیف و کتاب راهی مدرسه شده بودند، صدای شادی‌های کودکانه و قهقهه‌های آنان شنیده می‌شد، ساعت ۱۳ ظهر است و دانش‌آموزان با نظم و ترتیب برای رفتن بر سر کلاس‌ها به صف می‌شوند که ناگهان صدای انفجار شنیده می‌شود.

در این لحظه فقط دود و گرد و غبار از دو مدرسه فیاض‌بخش و امام حسن(ع) دیده می‌شود، خانواده‌های دانش‌آموزان سراسیمه به محل حادثه می‌روند، صدای ناله و شیون مادران شنیده می‌شود، هر کدام به‌دنبال غنچه‌هایی می گردند که با جنایت صدام پَرپَر شدند.

آری ۶۸ شهید دانش‌آموز بی گناه و بی‌دفاع به دست دژخیمان به شهادت رسیدند تا امروز سندی باشد به مظلومیت این شهدا و ملت ایران که هشت سال در آماج سخت‌ترین شرایط جنگی پای اسلام و انقلاب و نظام و ولایت خود ایستادند.

در این راستا گفتگویی با خانواده شهیدان گودرزی انجام شده که در این حادثه سه نفر از عزیزان خود را از دست دادند، دو فرزند خردسال این خانواده به همراه پدر در حمله موشکی به شهادت رسیده‌اند.

مادر شهیدان محمود و مسعود گودرزی گفت: مسعود هشت ساله و محمود ۹ ساله بود که هر روز به همراه پدرشان به مدرسه می‌رفتند، پدر مسعود و محمود هر روز آنها را تا مدرسه همراهی می‌کرد اما ۲۰ دی‌ماه روزی بود که دو فرزندم به همراه همسرم به مدرسه رفتند و بازنگشتند.

وی اضافه کرد: یکی‌از فرزندانم آرزو داشت پلیس باشد و دیگری دوست داشت روزی خلبان شود و در آسمان پرواز کند و همیشه در بازی‌های کودکانه خود از آرزوهایشان می‌گفتند ولی هر دو فرزندم در این حادثه به شهادت رسیدند.

مادر این دو شهید از روز حادثه می‌گوید که مسعود و محمود به همراه پدر ساعت ۱۳ ظهر در نوبت ظهر راهی مدرسه شدند اما کمی از رفتن آنها نگذشته بود که ناگهان صدایی مهیب شنیده شد، سراسیمه به خیابان آمدم و متوجه شدم دودی غلیظ از مدرسه بلند شده است، نمی‌دانم چگونه خودم را به مدرسه رساندم اما وقتی به مدرسه رسیدم پیکر دو فرزندم و همسرم را دیدم.

به گفته وی وقتی نگاهم به پیکر یکی‌از فرزندانم افتاد متوجه شدم بر اثر این حادثه سرش از بدنش جدا شده، او را در آغوش گرفتم و این آخرین باری بود که فرزندم را بغل کردم و او را بوسیدم.

وی بیان کرد: چند وقت پیش وقتی خبر شهادت شهید حججی را شنیدم که سر از تنش جدا شده، به یاد طفل خردسالم افتادم که سال‌ها پیش دشمن جنایت‌کار دست به حمله‌ای زد که فرزندم بی‌سر شد و سه نفر از عزیزانم به فیض شهادت رسیدند.

مادر این دو شهید حمله موشکی بروجرد ادامه داد: هر ساله وقتی دی‌ماه فرا می‌رسد حال و هوایی خاص همه وجودم را فرا می‌گیرد، کنار قاب عکس‌شان می‌روم و کلی با آنها درد دل می‌کنم.

داود گودرزی، برادر دو شهید حمله موشکی بروجرد نیز گفت: شهدا راه امام حسین(ع) را ادامه دادند و افتخار می‌کنم که ۲ برادرم و پدرم شهید هستند و همیشه سعی می‌کنم راه شهدا را با عمل به وصیت شهدا، پشتیبانی از ولایت و رهبری ادامه دهیم.

برادر شهیدان گودرزی افزود: شهادت ۶۸ دانش‌آموز شهید فاجعه‌ای بزرگ بود که مدعیان دورغین حقوق بشر به‌وسیله موشک‌های اهدایی خود به رژیم بعث عراق مرتکب شدند.

به گفته وی انتظار می‌رود ُپل شهدای دانش‌آموز با همین نام به بهره‌برداری برسد چرا که برخی هنوز این پُل را به نام رودکی عنوان می‌کنند.


انتهای پیام