• سه شنبه ۵ دی ماه، ۱۳۹۶ - ۱۳:۵۵
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 9610-1484-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

/گزارش/
بندی که گره باز می‎کند

به موجب بند «و» تبصره 5 قانون بودجه سال 96 که اسفند سال گذشته در مجلس به تصویب رسید، به دولت اجازه داده می‌شود در سال 1396 بدهی‌های قطعی خود به اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی را که در چهارچوب مقررات مربوط تا پایان سال 1395 ایجاد شده، با مطالبات قطعی دولت (وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی) از اشخاص مزبور تا مبلغ پنجاه هزار میلیارد (50.000.000.000.000)ریال به‌صورت جمعی- خرجی تسویه کند. (‌آیین‌نامه اجرایی این بند 21 خرداد در هیات وزیران به تصویب رسید.)

حدود شش ماه از این قانون می‎گذرد و لرستان از این قافله عقب مانده است. در جلسه ستاد درآمدهای وصولی از محل منابع استانی این موضوع بیان شد و در این رابطه هر دستگاه نظر خود را اعلام کرد.

حدود 60میلیارد تومان از دستگاه‎ها طلب داریم

به گزارش ایسنا، محمد عسکری، قائم مقام شهرداری خرم‎آباد با بیان این‌که سال گذشته 17 میلیارد تومان اوراق گرفته‎ایم، اظهار کرد: حدود 60 میلیارد تومان طلب از دستگاه‎ها داریم.

وی ادامه داد: ما نیز به شهرداری و اداره کل مالیاتی بدهی داریم و این موضوع کمک خوبی است.

عسکری با اشاره به این‌که بدهی مالیاتی شهرداری حدود چهار میلیارد تومان است، اضافه کرد: می‎توان مالیات را تهاتر کرد و البته دستگاه‎هاباید در این رابطه موافقت کنند.

بازخورد این عمل به خود دستگاه‎ها برمی‎گردد

علی صالحی‎نسب، عضو شورای شهر خرم‎آباد نیز از آمادگی شهرداری و شورای شهر برای تهاتر بدهی و طلب خود خبر داد و گفت: بازخورد این عمل به خود دستگاه‎ها برمی‎گردد و در اسرع وقت باید انجام شود.

بدهی 350 میلیاردی اداره کل راه و شهرسازی لرستان

علی سیف‎الهی، ذی حساب اداره کل راه و شهرسازی لرستان با اشاره به بدهی 350 میلیاردی این ارگان اظهار کرد: حدود 23 میلیارد و 700 میلیون تومان را توانستیم که تهاتر کنیم و 30 میلیارد دیگر را نیز آمادگی داریم.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در گزارش‌ها پیمانکاران به عنوان بومی معرفی شدند در حالی که در اساسنامه آنها آمده که اقامت‌شان در تهران است.

سیف‎الهی بیان کرد: این پیمانکاران می‎توانند در تهران پیگیر این قانون شوند و نفعی برای استان ندارد.

وصولی 8 میلیارد و 226 میلیون تومانی پلیس راهور لرستان

محمد زارعی، جانشین پلیس راهور لرستان به وصولی 8 میلیارد و 226 میلیون تومانی پلیس اشاره کرد و گفت: این مقدار از وصولی سایر استان‎ها بیشتر بوده است.

وی با بیان این‌که این آمار نشان دهنده برخورد جدی پلیس لرستان با تخلفات راهنمایی و رانندگی است، ادامه دارد: تنها دو میلیارد و 800 میلیون تومان به خرم‎آباد اختصاص دارد.

زارعی با بیان این‌که از این موضوع می‎توان برای ایجاد سامانه هوشمند استفاده کرد، اضافه کرد: هوشمندسازی باعث کاهش تخلفات، تقلیل میزان چهره به چهره شدن مامورین و متخلفان و... می‎شود.

پیمانکار با 30 سال سابقه کار در حال حاضر رانندگی می‎کند

امین شرفی، نماینده انجمن پیمانکاران با بیان این‌که با این قانون بخشی از مشکلات پیمانکاران حل می‎شود، اظهار کرد: متاسفانه در مراجعه به ادارات ذی‌حسابان در اکثر موارد حضور ندارند و نیستند.

وی با اشاره به این‌که این قانون در 23 خرداد اعلام شده است، افزود: فرصت زیادی برای انجام اقدامات لازم نداریم.

شرفی خاطرنشان کرد: طلب پیمانکاران از دستگاه‎های اجرایی حدود 700 میلیارد تومان است و بیشترین مشکل را مالیات برای آنها ایجاد کرده است و حتی برای ادامه حیات نیز با مشکلاتی روبرو هستند.

نماینده انجمن پیمانکاران یادآور شد: پیمانکارانی از خارج استان در اینجا فعالیت می‎کنند که به خاطر مشکلاتی که دارند به استان نمی‎آیند و می‎گویند بلافاصله بعد از ورود به استان مامور مالیات در دفترمان حاضر می‌شود.

وی با بیان این‌که پیمانکاری که 30 سال سابقه کار دارد در حال حاضر رانندگی می‎کند، گفت: باید هزینه زیادی کرد که پیمانکاری با این سابقه و تجربه را تربیت کنیم. برای همین باید هر کاری برای رفع مشکل آنان کرد.

حدود 412 میلیارد تومان از دستگاه‎های اجرایی استان طلب داریم

نصرت‎الله بهاروند، معاون بیمه تامین اجتماعی لرستان نیز گفت: حدود 412 میلیارد تومان از دستگاه‎های اجرایی طلب داریم و در این رابطه جلساتی با ذی‎حساب‎ها برگزار شده است.

وی با بیان این‌که دستگاه‎ها باید از این فرصت استفاده کنند، افزود: تنها اداره کل راه و شهرسازی از این موضوع استقبال کرد و انتظار می‎رود دیگر ارگان‎ها نیز پای کار بیایند.

بهاروند از تحت پوشش بودن 65 هزار مستمری بگیر توسط این سازمان در استان خبر داد و تاکید کرد: متاسفانه به علت نبود اعتبار کافی، حقوق آنها به تعویق می‎افتد که باعث ناراحتی آنان شده است.

تابحال 20 فقره درخواست تهاتر به سیستم سماد از استان اعلام شده است

در ادامه ماندگار مرادی‎فرد، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی لرستان اظهار کرد: به موجب بند «و» تبصره 5 قانون بودجه سال 96 که اسفند سال گذشته در مجلس به تصویب رسید، به دولت اجازه داده می‌شود در سال 1396 بدهی‌های قطعی خود به اشخاص حقیقی و حقوقی تعاونی و خصوصی را که در چهارچوب مقررات مربوط تا پایان سال 1395 ایجاد شده، با مطالبات قطعی دولت (وزارتخانه‌ها و مؤسسات دولتی) از اشخاص مزبور تا مبلغ پنجاه  هزار میلیارد (50.000.000.000.000)ریال به‌صورت جمعی- خرجی تسویه کند. (‌آیین‌نامه اجرایی این بند 21 خرداد در هیات وزیران به تصویب رسید.)

مرادی‎فرد با بیان این‌که هیئت وزیران در جلسه 21 /3 /1396 آیین‌نامه اجرایی این بند را تصویب کرد، ادامه داد:. تابحال 20 فقره درخواست از استان به ما اعلام شده است.اشخاص متقاضی برای دریافت اوراق تسویه خزانه باید درخواست خود را براساس شرایط اعلامی وزارت امور اقتصادی و دارایی به اداره کل امور اقتصادی ارائه کنند.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی لرستان تصریح کرد: سامانه سماد از طرف اداره کل مدیریت بدهی‎ها و مطالبات وزارت امور اقتصادی و دارایی ایجاد شده و دستگاه‎های اجرایی بر اساس بخشنامه‎های صادره مکلفند اطلاعات مورد درخواست وزارت امور اقتصادی و دارایی را در سامانه سماد ارائه کنند.

وی با اشاره به ماهیت بدهی و مطالبات دولت و فلسفه وجودی سامانه سماد، تاکید کرد: راه اندازی سامانه مدیریت بدهی‎ها و مطالبات دولت بر اساس تکالیف قانونی به دستگاه‎های اجرایی استان ابلاغ شده است.

مرادی‎فرد خاطرنشان کرد: برای اجرای این قانون نیز از سامانه استفاده می‎شود که باید اطلاعات لازم را در آن ثبت کرد.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی لرستان با اشاره به این‌که سال گذشته نیز چند مورد انجام شده است، گفت: در این سامانه برای تایید درخواست‌ها سخت‌گیری زیادی می‌شود و هم اکنون نیز دیر شده برای همین باید هر چه سریع‎تر اقدام کرده تا بتوانیم مبلغی از آن را جذب کنیم.

دستگاه‎های اجرایی استان بابت آب‎بها به آب و فاضلاب لرستان بدهکارند

مهندس حمیدرضا کرم‎وند، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب لرستان نیز در ادامه گفت: دستگاه‎های اجرایی بابت آب‎بها به شرکت بدهکار هستند و تنها 3.2 میلیارد تومان آموزش و پرورش بدهی دارد.

وی به بدهی 200 میلیون تومانی استانداری و 600 میلیون تومانی دانشگاه علوم پزشکی اشاره کرد و گفت: از طرفی ما بدهی‎های مالیاتی داریم که می‎توانند تهاتر شوند.

کرم‎وند با بیان این‌که با این کار، بودجه جاری دستگاه‎ها می‎تواند صرف اقدامات دیگری شود، افزود: هم اکنون اسناد حدود چهار میلیارد تومان آماده است و در تمام کشور این کار انجام شده برای همین از دستگاه‎ها درخواست داریم در این رابطه همکاری داشته باشند.

بیش از 60 درصد بودجه بند «و» تبصره 5 قانون بودجه سال 96 در کشور جذب شده است

محمدرضا محمدی، مدیرکل امور مالیاتی لرستان نیز گفت: طی یکی دو هفته اخیر با دستگاه‎هایی که بیشترین بدهی را با طلب‎کاران داشته‎اند جلساتی برگزار کرده‎ایم و انتظار داریم سریعا پای کار بیایند، چراکه بیش از 60 درصد بودجه بند «و» تبصره 5 قانون بودجه سال 96 جذب شده است.

وی خاطرنشان کرد: باید حداقل تا 15 دی‎ماه این کار انجام شود و تاکنون تنها اداره کل مالیاتی تهران بیش از هزار میلیارد تومان را جذب کرده است.

محمدی گفت: تاکنون توانسته‎ایم 10.5 میلیارد تومان اوراق را جذب کنیم و این کار به نحوی تکریم ارباب رجوع نیز هست، چراکه بدهکاران مالیاتی ثبت سامانه شدند.

مدیرکل امور مالیاتی لرستان تصریح کرد: هم اکنون بدهکاران بالای 20 میلیون تومان را مورد بازبینی قرار داده‎ایم که اگر دستگاهی در این رابطه مراجعه نکرد خود به آنان اطلاع دهیم.

دستگاه‎هایی که بدهی بیشتری دارند از این موقعیت استفاده کنند

علی هادی چگنی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان نیز گفت: ممکن است دولت در جایی طلبی از بخش خصوصی داشته باشد و در جایی دیگر بدهکار باشد که می‎توان از این موقعیت برای تهاتر کردن بدهی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: تمامی دستگاه‎های اجرایی مانند جهاد کشاورزی، راه و شهرسازی، نوسازی مدارس و شرکت‎های خدماتی می‎توانند از این موقعیت استفاده کرده و اگر به پیمانکاران بدهکار هستند با بدهی بیمه و مالیات آنها را تهاتر کنند.

هادی چگنی با بیان این‌که مبلغ این قانون محدود است و سقف معینی دارد، ادامه داد: باید درخواست دستگاه‎ها ثبت سامانه شوند، برای همین هر چه سریع‎تر می‎بایست اقدام کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی لرستان تصریح کرد: البته باید موافقت‎نامه از محل منابع بودجه عمومی باشد و در این صورت این قانون قابل اجراست.

وی از بدهی 500 تا 600 میلیارد تومانی پیمانکاران عمرانی استان خبر داد و گفت: این قانون فرصت خوبی است چراکه بدهی‎ها تسویه می‎شود و از محل استانی نبوده بلکه ردیف شناور است؛ هم‌چنین باعث بالا رفتن درآمدها نیز می‎شود. انتظار داریم دستگاه‎هایی مانند مسکن و شهرسازی، دانشگاه علوم پزشکی، شرکت آب منطقه‎ای، راه و شهرسازی و نوسازی که بدهی بیشتری دارند از این موقعیت استفاده کنند.

گزارش از سمیرا عزیزی خبرنگار ایسنا منطقه لرستان


انتهای پیام