• پنجشنبه ۱۶ آذر ماه، ۱۳۹۶ - ۰۰:۱۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 969-6184-5
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا
  • چاپ

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان:

فرسایش خاک استان سالیانه ۱۷ تن در هکتار است

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان میزان فرسایش خاک استان را سالیانه حدود 17 تن در هکتار اعلام کرد.

به گزارش ایسنا منطقه لرستان، دکتر عبدالرضا بازدار در حاشیه همایش تخصصی فرسایش خاک در استان، تهدیدها و راهکارها در جمع خبرنگاران اظهار کرد: یکی از تهدیداتی که وجود دارد فرسایش خاک بوده که با به کارگیری الگوی کشت مناسب، توسعه کشت گلخانه‌ای، آبیاری تحت فشار و... راه های جلوگیری از آن، مدنظر قرار گرفته است.

وی ادامه داد: این مهم با استفاده از منابعی که دولت درنظر گرفته انجام می‌شود و امیدواریم بتوانیم استفاده صحیحی از منابع خاکی استان داشته باشیم.

بازدار با بیان اینکه لرستان به لحاظ منابع خاک نسبت به سایر استان‌ها غنی‌تر است، گفت: خاک استان به لحاظ وضعیت فیزیکی و مواد آلی آن کیفی‌تر از بعضی استان‌ها بوده و باید از آن بهره‌وری مناسبی داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان به موضوع پایداری خاک اشاره کرد و افزود: در همین راستا باید تنوع در تولیدات داشت و موضوع تناوب زراعی را نیز در دستورکار قرار داد.

وی با بیان اینکه کشاورزی حفاظتی یکی از اولویت‌های کاری ماست، اظهار کرد: در همین راستا تکنولوژی‌هایی که در بحث تهیه زمین، کاشت و داشت به کار گرفته می‌شود و باید متناسب با وضعیت خاک‌های استان باشد.

بازدار میانگین فرسایش خاک کشور را سالیانه حدود ۱۷ تن در هکتار اعلام کرد و ادامه داد: این آمار در استان نیز همین مقدار است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی لرستان به اجرای طرح ایکاردا توسط سازمان و با همکاری موسسه تحقیقاتی دیم اشاره کرد و گفت: در استان این مهم در سطح ۱۱ هزار هکتار برای سه محصول اساسی گندم، جو و نخود دیم در حال انجام است و باید بعد از ۵ سال حدود ۲۵ درصد تولید خود را با این طرح افزایش دهیم.


انتهای پیام