• چهارشنبه ۳۰ مهر ماه، ۱۳۹۳ - ۰۲:۱۱
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 937-24986-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

عضو باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی:

عدم تحمل فرهنگي نسبت به قوميت‎ها زمينه‎ساز تفرقه و تبعيض است

عضو باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی گفت: عدم مدارا و تحمل فرهنگي نسبت به قوميتهاي مختلف مي­تواند زمينه­هاي شکل­گيري تضاد، تفرقه و تبعيض را فراهم آورد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، سلیمان میرزاپور در حاشیه همایش ملی«کله‎باد» که به همت جهاد دانشگاهی استان در سالن اجتماعات دانشگاه لرستان برگزار شد، بیان کرد: پژوهش­های فراوانی در مورد قوم لر و پراکندگی آن انجام گرفته است اما در تحقیقات مختلف، گستره پراکنش قوم لر دارای حدود مختلفی است.

وی اضافه کرد: برخی نوشته­ها و مطالب به دور از واقعیت نگاشته شده و محدوده لرنشین را تا حد بخشی از شهر خرم­آباد و برخی شهرهای اطراف تقلیل می­دهند.

میرزاپور ادامه داد: جامعة ايران به دليل اختلاط قومي و فرهنگي نيازمند زمينههاي آموزشي و رسانه­اي بسياري است تا بتواند از ارتباطات فرهنگي خوب و سالم برخوردار باشد و نوعي تعامل اجتماعي همراه با آرامش و آسايش اجتماعي را فراهم آورد.

این کارشناس ارشد جغرافیا و برنامه ریزی شهری اظهار کرد: عدم مدارا و تحمل فرهنگي نسبت به قوميتهاي مختلف مي­تواند زمينه­هاي شکل­گيري تضاد، تفرقه و تبعيض را فراهم آورد که در اين صورت هم جامعه اکثريت و هم اقليت­هاي قومي و ديني تحت تأثير آثار منفي آن قرار مي­گيرند.

وی با اشاره به قوم لر خاطرنشان کرد: این قوم از شعبه­های متعددی چون لکها، لرهای لرستان، بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، ممسنی، حیات، داودی، گله­دار و دیگر گروهها تشکیل شده است.

این عضو باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خرم­آباد یادآور شد: لرها در منطقه وسیعی از ایران شامل سرزمینهای بین کرمانشاه تا نواحی بوشهر، به سر می­برند. افزون بر این اعضای این قوم در استانهای مختلف ایران چون ایلام، همدان، اراک، قزوین، خوزستان، فارس، هرمزگان، باختران(کرمانشاهان) کرمان و نیز نواحی خوار ورامین پراکنده­اند.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: