• دوشنبه ۱۷ شهریور ماه، ۱۳۹۳ - ۱۰:۵۹
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 936-9387-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

روزی که ژاله رنگ خون گرفت

حماسه خونین هفده شهریور که طی آن چهار هزار نفر به شهادت رسیدند، حادثه‌ای است بس عظیم که اگر سالیان متمادی در وصف آن و یاد هزاران شهید آن روز سخن گفته شود، باز قلم از ادای حق آن واقعه عاجز است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، حماسه خونین هفده شهریور حادثه‌ای است بس عظیم که اگر سالیان متمادی در وصف آن و یاد هزاران شهید آن روز، سخن گفته شود، باز قلم از ادای حق آن واقعه خونین عاجز است.

‌حرکتی که روز هفده شهریور 57 به‌ دست جلادان شاه و کماندوهای اسرائیل رنگ خون گرفت، دارای هدفی مقدس بود که مردم قهرمان ما با نثار خون هزاران جوان خود در‌صدد تثبیت آن بودند، یک سری جریانات سیاسی در مسیر انقلاب در حال انجام بود که در حرکت مردم انقلابی ایران تأثیرگذار بود.

معاون سابق وزیر دفاع ضمن گرامی‌داشت واقعه خونین 17 شهریور 1357، گفت: آن روز نقطه عطفی در حرکت اسلامی ملت غیور ایران بود.

جواد درویشوند با بیان اینکه ‌مقاومت مردم در جمعه سیاه، 17 شهریور زمینه‌ساز پیروزی پرشکوه انقلاب اسلامی ایران در 22 بهمن 57 شد، تأکید کرد: مقاومت ملت ایران عنصر ارزشمندی است که الگوی جهان اسلام شده است.

وی با اشاره به این‌که حرکت و مقاومت مردم در آن روز در رشد انقلاب و سرعت بخشیدن به  پیروزی انقلاب تأثیر گذاشت و امام خمینی(ره)، بارها از 17 شهریور به‌عنوان یوم‌الله یاد کردند.

معاون سابق وزیر دفاع گفت: حکومت شاه روز 17 شهریور می‌خواست ریشه مردم را سست کند، اما در واقع خودش شکست خورده واقعی بود، در این روز بیش از چهار هزار نفر به شهادت رسیدند و  یکی از بزرگترین روزها و مناسبت‌های مهم تاریخ انقلاب اسلامی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد در رابطه با قیام خونین 17 شهریور و کشتار مردم تهران توسط عوامل رژیم شاه به دستور آمریکا گفت: در وقوع این جنایت آمریکایی‎ها  نقش اساسی داشتند.

وی با بیان این‌که قیام 17 شهریور در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران نقش اساسی داشت، یادآور شد: با وقوع قیام خونین 17 شهریور در حقیقت رژیم شاه و آمریکایی‌ها متوجه شدند که دیگر از دست آن‌ها در مقابله با خروش ملت کاری ساخته نیست.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان این‌که این قیام خونین دستاوردها و پیامدهای فراوانی داشت، بیان کرد: این قیام موجب شد تا آمریکایی‌ها مجبور شوند که در حمایت از رژیم شاهد تجدیدنظر کرده و رژیم شاه نیز متوجه شد که دیگر توانی برای مقابله با مردم ندارد.

امام جمعه خرم آباد تصریح کرد: قیام 17 شهریور نشان‌گر استقامت و عزم مردم برای سرنگونی رژیم شاهنشاهی بوده است به‌طوری‌که در جریان این قیام فاصله بین مردم و حکومت شکاف عمیقی برداشت و مردم مصمم شدند که با عزم راسخ و استوار بخواهند رژیم را سرنگون می‎کنند.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان این این‌که در جریان قیام خونین 17 شهریور عده زیادی به شهادت رسیدند، افزود: خون این شهدا اثر خود را گذاشت و امروز درخت تنومند انقلاب اسلامی ایران در منطقه و جهان پرثمر شده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: