• شنبه ۲۵ آذر ماه، ۱۳۹۱ - ۱۴:۲۷
  • دسته بندی : علمی و آموزشی
  • کد خبر : 919-5686-5
  • خبرنگار :
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان:
سمندر لرستانی یک برند جهانی است
وزغ بی‎گوش لرستانی و سمندر،گونه‎های اندمیک هستند

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان گفت: وزغ بیگوش لرستانی و سمندر کوهستانی گونههای اندمیک هستند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه لرستان، مهندس بازگیر در سمینار تخصصی سمندر کوهستانی لرستان که با همت کانون دانشجویی همیاران طبیعت معاونت جهاد دانشگاهی در محل سالن اجتماعات دانشگاه علمی کاربردی جهاد دانشگاهی استان برگزار شد، افزود: در حال حاضر بین 500 تا 600 گونه جزء لیست قرمز IUCN هستند که یکی از اینگونهها سمندری است که اندمیک لرستان است.

وی با بیان اینکه 80-70 سال پیش اینگونه شناسایی و به نام سمندر لرستانی نامگذاری شده است، اضافه کرد: در لرستان زیستگاههای این گونه منحصر به فرد شناسایی شده و اینگونه تکامل بسیار پیدا کرده و میتوان از آن به عنوان فسیل زنده نام ببریم چراکه توانسته خود را با شرایط سازگار کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان با بیان اینکه اینگونهها جزء خزانهها و سرمایههای ژنتیکی استان است، متذکر شد: در کل خاورمیانه 8 سمندر وجود دارد که 5 مورد آن در ایران وجود دارد و یکی از این 5 گونه، سمندر لرستانی است.

بازگیر گفت: سمندر لرستانی یک برند جهانی بوده و یکی از دریچههایی است که میتواند دنیا را متوجه لرستان کند.

وی با تأکید براینکه متأسفانه از آب زیستگاههای استان بیش از ظرفیت استفاده میشود درحالیکه باید یک سوم ظرفیت زیستگاهها به عنوان حقآبه لحاظ شود، متذکر شد: دشمن طبیعی برای اینگونه، شناسایی نشده و فقط برخی از انسانها که به ارزش این گونه پی نبردهاند به عنوان صیاد اقدام به صید آن میکنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان تصریح کرد: توسعهای که در نظر میگیریم باید توسعه پایدار باشد که در آن صیانت از محیط زیست، رفاه اجتماعی و ایجاد پروژههای عمرانی لحاظ شود. 


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: